Napísali iní: Rekonštrukcia TAM BUS-u v dielňach DPB

BRATISLAVA – Autobus, ktorý pochádza od slovinského výrobcu, sme v 90. rokoch dôverne poznali z bratislavských ulíc, ale i z iných slovenských miest. Tieto vozidlá boli špecifické tým, že mali žlté drevené sedadlá. Jeden z nich je v súčasnosti v rukách odborníkov na rekonštrukciu vo vozovni bratislavského dopravcu.

Ide o TAM BUS 272M ≠1414, ktorý začal premávať v roku 1994 a cestujúci ho využívali až do januára 2011. Pracovníci v dielňach sa pri rekonštrukcii snažia využiť čo najviac existujúcich náhradných dielov, aby sa im v priebehu nasledujúcich mesiacov podarilo dnes už historické vozidlo dostať do čo najrealistickejšieho stavu: „Podľa vodičov išlo o veľmi kvalitné vozidlo, ktoré si vyžadovalo minimálnu údržbu, “ vyjadril sa Peter Bakič z II. dopravno – technickej prevádzky.

Autobus má 41 sedadiel a 139 miest na státie. Pôvodné sedadlá boli drevené, ale medzi cestujúcimi neboli veľmi obľúbené. To bol aj dôvod, prečo na ne neskôr začali dávať poťahy.

Po  dokončení rekonštrukcie sa stane TAM BUS 272M jediným autobusom tohto typu na Slovensku.

Pracovníci dielní veria, že sa im práce podarí dokončiť do konca roku 2011, aby sa čo najskôr mohol zaradiť do zbierky ostatných unikátnych historických vozidiel DPB. Fotodokumentácia z rekonštrukcie TU.

Reportáž z posledného dňa premávky tohto autobusu nájdete TU.

Zdroj: Dopravný podnik Bratislava, a.s.
Spracoval: Patrik Špačinský

18 Comments

 1. No super, že sa doňho pustili, už som si myslel, že na imhd v dohľadnom čase uvidím jeho fotku, jak „klasicky“ hnije v ohrade! Za tento počin by si možno DPB zaslúžil potlesk!

 2. No hej aj keď zas n druhej strane Ikarus 280.08 – 2881, ktorý si zaslúžil byť orpavený ako prvý v tej ohrade hnije.

 3. No jo, to je bohužiaľ tá horšia správa :€ Ale podľa toho, čo tu niekto písal, ho vraj niekto chcel odkúpiť.
  Snáď sa po TAMbuse dostane na rad…

 4. jj niekto ju chcel ja som mu tu ponukal vzduchove valce na dvere 3 kusy mam skoro nove ale neozval sa mi viac keby niekto chcel na ikarus take valce ponukam ich na vymenu za eselacke tie by som potreboval a neviem zohnat nikde

 5. Škoda 706 RO, doteraz nachádzajúca sa v DP Bratislava, sa predáva????
  Však to je jediná RO-čka na Slovensku…..To je škoda, že DP nemá o ňu záujem!!!!

 6. Je to pravda Pán Ivaško, jeden z našich čitateľov mi poslal linka na autobazár, kde je na prenájom. Neviem či ju nemôže odkúpiť KHA, alebo Múzeum dopravy, ale nedovoľme aby skončila v zlých rukách.

 7. Andy – a kde napríklad? Všetky ROčky sú už v Čechách alebo v šrote. Viem len o tejto Blaváckej a potom o ROčke, čo dostala novú skriňu z RTO a neskôr prerábka na včelín.

  Ak viete aj o inej, prosím, kontaktujte ma na mail

 8. Zdravím samozřejmě ta Ro v Bratislavě stojí dál to foto bylo pouze ilustrační jinak jsem Ro prodal do Prahy a foto jsem poslal emailem jak vypadá orginál co jsem prodával tak se neděste Ro je v Bratislavě kde myslím shnije

 9. To vieš… Blava. V nej si bárs históriu nevážia.
  Mimochodom som počul, že to RO nevlastní DPB, ale je súkromné.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.