Napísali iní: Opäť sa rozhorel oheň v kotle ozubnicového parného rušňa 40.006

Dňa 28.8.2013 sa v niekdajšom rušňovom depe Vrútky, dnes sídle spoločnosti OKV, spol. s r. o. Martin uskutočnila malá slávnosť. Po prvý raz od konca 70. rokov 20. stor. sa opäť rozhorel oheň v kotle ozubnicového parného rušňa 40.006 a s bezzávadným výsledkom boli odskúšané všetky dôležité funkcie jeho parných a vzduchových armatúr.

Ide o stroj, vyrobený v roku 1908 v rakúskej lokomotívke Floridsdorf pre ozubnicovú železnicu vo vtedy uhorskom Sedmohradsku, ktorý konštrukčne vychádza z pôvodných ozubnicových rušňov radu 41 MÁV, neskôr 403.5 ČSD, používaných až do začiatku 60. rokov 20. stor. na slovenskej ozubnicovej železnici Tisovec – Pohronská Polhora.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: VLAKY.NET

1 Comment

 1. Po prečítaní celého článku:
  Milí vrútočania, GRATULUJEM! Máte zlaté ruky.
  Autorovi pôvodného článku, ing Kubáčkovi: vďaka za neskutočné úsilie o získanie týchto unikátov sem, k nám, na Slovensko, a gratulujem k úžasnému zakončeniu niekolˇkoročnej driny pri oprave „ozubničky“. Verím, že budete, pán inžinier, spolu s majstrami vo Vrútkach rovnako uspešný pri rekonštrukcii „ozubničkinej“ sestričky….velmi Vám držím palce.
  Ďakujeme, pán inžinier Kubáček !

  Dotaz pre redakciu: neviete, či bude „ozubnička“ vystavená počas ukončenia sezóny v RENDEZI v BA-Východ ? Vedeli by ste to vypátrať ? Díky!
  Miro z „Nytri“ – Corgoňova.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.