Napísali iní: Historické tramwaje v Sydney

sydney-muzeumtramvaji-001SYDNEY – Historie tramvajové dopravy sahádo roku 1861, kdy byla zřízena první koňka mezi železničním nádražím a Circular Quay. S příchodem parních vozů v roce 1879 odpadla nutnost přepřahání koní a zvýšila se přesnost čímž se systém stal ihned mezi veřejností velice populárním a rychle se rozšiřoval. Soupravy tehdy tvořil parní vůz, za kterým následovaly dva vlečné vozy. Členitost terénu a uvnitř Sydney stojící přístav neumožňovala postupný rozvoj sítě, ale vznikalo mnoho izolovaných subsystémů.

V roce 1898 začíná postupná elektrizace jednotlivých tramvajových částí. Kromě parní tratě v Parramattě, která se dočkala elektrizace až v roce 1943, se dá za ukončení parního tramvajového provozu považovat rok 1910. Původní parní vozy nahradily nové elektrické vozy typu C, jenž záhy následovalo 6 vozů typu D, Ty měly při dodání do Sydney první rok podobu pouze vlečných vozů, postupně však byly upraveny jako motorové. V následujících letech se do Sydney dodávaly jednosměrné vozy typu E, které se spojovaly zády k sobě a obousměrné vozy typu N s příčnými lavicemi bez dveří. Ale většího rozmachu se dočkaly obousměrné polootevřené vozy typu F s podélnými lavicemi na otevřených krajních čelech vozidla, spojované do stálých dvojic. O jejich popularitě svědčí 250 dodaných kusů a snaha o neustálé vylepšování a rekonstrukce. Nejprve byla od roku 1906 odstraňována řídící stanoviště na vstřícných čelech, čímž byla zvětšena plocha pro cestující a obměnila se podoba lavic na otevřených plošinách na příčné. Tento typ nese označení L. Netrvalo to však dlouho a mezi lety 1918 a 1930 byly vozy znovu upravovány přeměnou střední části vozidla a zakrytím otevřených plošin na typ L/P.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: prazsketramwaje.cz

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.