Napísali iní: Autobusy TAM BUS odchádzajú z bratislavských ulíc

CIMG2154BRATISLAVA – Mali to byť prvé autobusy vyrábané na Slovensku. Nakoniec však projekt ich výroby v Bratislave stroskotal ešte pred dokončením výrobného závodu. Aj takto si možno mnohí spomenú na autobusy slovinskej značky TAM BUS. Bežní cestujúci ich poznali ako veľké hranaté autobusy so šmykľavými drevenými sedadlami. Na Slovensku vozili cestujúcich nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Prešove a Banskej Bystrici. V týchto dňoch z premávky odchádzajú posledné vozidlá značky TAM BUS slúžiace v bratislavskej MHD od roku 1992.

História továrne, ktorá vyrábala tieto autobusy, sa začala písať vo vojnovom roku 1941, kedy ju na výrobu leteckých súčiastok pre svoje vojsko zriadili Nemci. Zaujímavosťou je, že pred koncom vojny prebiehala výroba aj v podzemných bunkroch. Po vojne a znárodnení sa Tovarna letalskih delov preorientovala na výrobu nákladných vozidiel a premenovala na Tovarna avtomobilov Maribor – Tezno. V roku 1947 sa v tejto juhoslovanskej automobilke vyrobilo 27 automobilov v československej licencii Praga RN, ktorú už predtým využívala firma Industrija motora Rakovica. Tieto nákladné vozidlá v rôznych modifikáciách pod označením Pionir sa vyrábali až do roku 1962. Významným medzníkom bol aj rok 1957, kedy TAM zakúpil licenciu západonemeckej firmy Klöckner-Humboldt-Deutz (KHD) na výrobu nákladných vozidiel a neskôr aj motorov so vzduchovým chladením. Rok 1961 priniesol zmenu názvu na Tovarna avtomobilov in motorjev (TAM) Maribor.

Izolovanosť Juhoslávie od socialistického bloku sa prejavila aj v automobilovom priemysle – výrobcovia autobusov a nákladných vozidiel sa orientovali na využívanie licencií z druhej strany socialistického bloku (napr. Mercedes, MAN, Saurer) a export vozidiel smeroval tiež prevažne mimo krajín spriatelených so Sovietskym zväzom. V 1970-tych rokoch sa továreň preorientovala hlavne na vlastné konštrukcie nákladných vozidiel a autobusov. V nasledujúcom desaťročí prišli hospodárske a politické problémy, ktoré vyústili do rozpadu Juhoslávie. Automobilka TAM tak stratila značnú časť pôvodných odberateľov výrobkov a začala boj o prežitie. Nová situácia mala za následok potrebu aktívneho hľadania nových trhov. Riešenie sa črtalo nielen v krajinách bývalého socialistického bloku, ale tiež v USA. Pre americký trh sa mal vyrábať školský autobus TAM 252 A 121 a autokar TAM 260, zostalo však len pri kusových dodávkach týchto vozidiel, údajne pre vysokú cenu. Keďže dovtedy vyrábané nákladné vozidlá už boli pre nové trhy zastaralé, továreň TAM sa orientovala na vývoz motorov KHD a autobusov vyrábaných v spolupráci s ľubľanskou karosárňou Avtomontaža Bus. Začiatkom 1990-tych rokov prešla továreň TAM organizačnou zmenou, pri ktorej sa zmenila na akciovú spoločnosť s viacerými dcérskymi spoločnosťami, pričom výrobu autobusov následne zabezpečovala spoločnosť TAM BUS Maribor.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Zdroj: imhd.sk
Foto: Jaroslav Filo

Komentár

  1. Autobusy TAMbus patria k mojim najobľúbenejším. Nemôžem im odoprieť, že do vtedajších vozových parkov skladajúcich sa hlavne z Ikarusov 280 a Karos 700-vkového radu priniesli oživenie. Na košickom (lebo len ten som videl naživo, ak nerátam občas po ceste do Bardejova prešovké) sa mi najviac páčil ten náter, keď ho ešte neprestriekali na zeleno. Škoda, že už nikde nechodia, tak rád by som sa ním ešte raz zviezol a pripomenul si dobu, keď som sa s ním skoro každý deň cestoval do školy 😉 Česť ich pamiatke (rovnako ako Ikarusom 280 a pomaly)!

  2. Sakra, zabudol som zmazať slovo pomaly, lebo som chel napísať „pomaly aj Karosám radu 700“

  3. Strašne. A historickým vozidlom sa stal 2407. Dokonca ho prečíslovali na 1409. Ved tie červené sú najviac modermizované napr. kabínu vodiča maju z karos b 732. Podla mna mali dat ako hist. vozidlo nejaký s tých čo mali náter podla povodného– tie mali povodnu kabínu vodiča, povodne poťahy na sedadlách. … .

  4. Súhlasím. Inak myslím si ze 2407 po novom 1409 bude stát a hniť vonku . A pravdepodobne sa dočká opravy na hist. vozidlo minimálne za 5 rokov. Lebo robia sanos , potom si myslím že priorita bude urobit ikarus 280 2881, dalej stam stojí ikarus 283 1512, RO čo sa za dva roky určite rozpadne ak s ním rýchlo niečo neurobia , b 741 1306 ( tiež velmi zlá volba), tým padom sa hist. tambus 1409 dočká opravy na hist. vozidlo za veľmi vela rokov. A ked všetky Tam Busy si zošrotovali tak nebudu nahradne diely pre historický 1409. Stačí že dostane 1409 nejakú poruchu a môžu ho rovno odviesť do šrotu.

  5. Snáď nie, to by boli v BA fakt bez mozgov, keby si neurobili zásoby z vyradených TAMbusov. Čo som počul, tak sa pri šrotovaní vždy vyberú použiteľné súčiastky. Ak samozrejme autobus nešrotujú debili, ktorí nevyberú z neho ani jedinú skrutku.

  6. Aha to som nevedel ze z tých vyradených vyberaju diely. Inak viete niekto podla čoho vyberaju ktoré bude historické vozidlo?

  7. re Dávid : 1409 nebude historickým vozidlom, ale len zdrojom náhradných dielov. Historickým vozidlom bude 1414, ktorý je momentálne posledný jazdiaci kĺbový TAM. Zrenovovaný nebude o päť rokov, ale oveľa skôr. Čo sa týka tvojho odhadu postupu prác na renováciách tak nie je správny. Vozy sa budú robiť v inom poradí a renovácia Sanosu s tým nemá nič spoločné, lebo tú robia ústredné dielne električiek a je málo pravdepodobné, že budú robiť renováciu nejakého autobusu, iba ak 1512, či neskôr 2881. Ale to je otázne.
    Historické vozidlá sa vyberajú na základe stavu, kompletnosti, originálnosti a finančných možností opraviteľnosti.

  8. Ešte čo sa týka zošrotovania ostatných vozov… Nemá žiadny zmysel nechávať vyradené vozidlá na pospas zlodejom hliníka, preto boli zošrotované. Vytypované vozidlá boli očesané o náhradné diely a zároveň boli delimitované náhradné diely zo skladov, takže Dávidová obava „Stačí že dostane 1409 nejakú poruchu a môžu ho rovno odviesť do šrotu“ je absolútne neopodstatnená.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.