Nákladný vozeň legendárnej Viedenskej električky je späť v Bratislave

BRATISLAVA – Pri príležitosti 20. výročia vzniku Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy sa členom občianskeho združenia podarilo zachrániť ďalší exponát legendárnej Viedenskej električky. Po lokomotíve P.O.H.É.V. Ganz Eg 6 (2011) a kurzovom vozni L.W.P. Ringhoffer BCDFa #1400 (2016) sa v piatok 13. novembra 2020 po 85. rokoch do hlavného mesta vrátil aj podvozok uzavretého nákladného vozňa P.O.H.É.V. GANZ Gk #202, ktorý bol vyrobený v roku 1913 v podniku Ganz Budapest.

Vďaka nadšencom dopravy tak máme zachovanú ucelenú súpravu diaľkového vlaku, ktorý v rokoch 1914 – 1935 premával na bratislavskom úseku Viedenskej elektrickej železnice.

Ucelená súprava diaľkového vlaku bratislavského úseku Viedenskej električky (imhd.sk)

Vo viacerých mestách bola v minulosti nákladná doprava bežným doplnkom električkových prevádzok. Bratislavská mestská elektrická železnica (Pozsonyi Városi Villamos Vasut, v skratke P.V.V.V. – predchodca dnešného dopravného podniku) však v uliciach vtedajšieho Prešporku prevádzkovala iba osobnú električkovú dopravu. Zmena nastala až v roku 1914, kedy sa vďaka Viedenskej elektrickej železnici v uliciach mesta začala objavovať aj nákladná doprava.  Vďaka nej sa lokálne produkty zo Žitného ostrova a zásielky pohodlne dopravili do centra Viedne a Bratislavy. Trať lokálnej železnice totiž vo Viedni končila pred Veľkou tržnicou a v Bratislave na Námestí Korunovačného pahorku, odkiaľ sa tovar prepravoval konskými povozmi do Starej tržnice. Pôvodne plánovaná odbočka k Starej tržnici sa totiž nikdy nevybudovala.

Nakládka podvozku nákladného voz§a Gk #202 u rakúskeho majiteľa

Vozeň P.O.H.É.V. Ganz Gk #202, podobne ako aj ďalšie dve zachránené vozidlá, bol skonštruovaný špeciálne na prešporské dopravné podmienky. Pre spoločnosť P.O.H.É.V (Lokálna elektrická železnica Bratislava – zemská hranica) boli v roku 1913 vyrobené len 3 kusy tohto typu, ktoré slúžili svojmu účelu až do prestavby trate na metrový rozchod v roku 1935. Následne boli odstavené v depe Kopčany a v roku 1939 odpredané Nemeckým ríšskym železniciam. Posledným majiteľom zachráneného vozňa označovaného AJ ako ÖBB X 501.0128 bolo združenie NÖ Lokalbahnmuseum. Jeho podvozok bol zachovaný v električkovom múzeu v Mariazelli.

Podvozok nákladného vozňa Gk v električkovom múzeu v Mariazelli

Skriňa nákladného vozňa s posuvnými dverami na oboch stranách a bočnicami vybavenými dvojicou zamrežovaných otvorov bola postavená na dvojnápravovom podvozku. Na jednom konci vozňa sa nachádzalo zastrešené pracovisko pre brzdára ovládajúceho ručnú brzdu. Vozne s dvojicou železničných nárazníkov na oboch koncoch, boli vybavené nie len tanierovým spriahadlom električkového typu, ale aj klasickým železničným spriahacím ústrojenstvom. Rozvor vozňa je 3 000 mm, pohotovostná hmotnosť 6 300 kg, celková hmotnosť 13 000 kg a ložná plocha je 11,2 m². Hoci jeho pôvodné vyfarbenie nie je známe, predpokladá sa, že bol zelenej, šedej, alebo sivej farby.

Detailný pohľad na podvozok

Na uhorskom (neskôr československom) úseku trate sa vozne Gk zapájali do súpravy s lokomotívou Ganz Eg, alebo s motorovým vozňom Ganz CMg. Keďže motorový vozeň nebol vybavený vákuovou brzdou, pri zjazde zo Starého mosta do centra mesta bolo potrebné nákladný vozeň pribrzďovať ručnou brzdou.

Vykládka vozňa v obvode koľajiska hlavnej stanice v Bratislave

Zatiaľ čo nákladné vozne typu Gk mohli premávať na celej trati lokálnej železnice, nákladné vozne radu Gol patriace rakúskej spoločnosti LWP (Lokalbahn Wien – Pressburg) mohli vzhľadom na väčší rázvor náprav premávať z centra Viedne iba do stanice Petržalka.

Posunovanie do Múzea dopravy

Nákladný vozeň Viedenskej električky je deponovaný v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy na Šancovej ulici 1/A. ktoré je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00. Po dokončení rekonštrukcie lokomotívy P.O.H.É.V. Ganz Eg 6 a kurzového vozňa L.W.P. Ringhoffer BCDFa #1400 sa aj nákladný vozeň P.O.H.É.V. Gk #202 podrobí rekonštrukcii do stavu z roku 1913.

Deponovanie v STM – Múzeu dopravy

Vozidlá Viedenskej električky sa nezachovali len v Bratislave, ale aj v múzeách v Brne, vo Schwechate a v Mariazelli a v spoločnostiach Railway Capital a Stern & Hafferl. V nasledujúcich riadkoch Vám prinášame ich stručný prehľad.

lokomotíva L.W.P. Ganz Eg 2 (viedenský úsek) – Železničné múzeum Schwechat
lokomotíva P.O.H.É.V. Ganz Eg 5 (bratislavský úsek) – Električkové múzeum Mariazell
lokomotíva L.W.P. Ewp 4 #1072.01 (medzimestský úsek) – Železničné múzeum Schwechat

motorový vozeň P.O.H.É.V. CMg #1612 (miestna doprava Bratislava – Kopčany) – Stern & Hafferl, nostalgické jazdy na trati Vöcklamarkt – Attersee
motorový vozeň L.W.P. CMg #1603 (miestna doprava Viedeň – Gross Schwechat) – Technické múzeum Brno
motorový vozeň L.W.P. CMg #1607 (miestna doprava Viedeň – Gross Schwechat) – Električkové múzeum Mariazell
prívesný vozeň L.W.P. C #1531 (miestna doprava Viedeň – Gross Schwechat) – Električkové múzeum Mariazell
prívesný vozeň L.W.P. C #1533 (miestna doprava Viedeň – Gross Schwechat) – Technické múzeum Viedeň
prívesný vozeň P.O.H.É.V. C #1534 (miestna doprava Bratislava – Kopčany) – Električkové múzeum Mariazell

kurzový vozeň L.W.P. Ringhoffer BCDFa #1401 – Električkové múzeum Mariazell
kurzový vozeň L.W.P. Ringhoffer BCa #1201 – Železničné múzeum Schwechat
kurzové vozne L.W.P. Studenka BCa #1208 a Ca #1501 – Železničné múzeum Schwechat

kurzové vozne L.W.P. Ringhoffer BCa #1202, #1203 a #1204 – Railway Capital, a. s.
podvozky krytých nákladných vozňov P.O.H.É.V. Gk #201 a #203 – Električkové múzeum Mariazell
nákladné vozne L.W.P. Gol #431 a #437 – Električkové múzeum Mariazell
nákladný vozeň L.W.P. Gol #432 – Združenie priateľov železníc VEF
nákladný vozeň L.W.P. Gol #433 – K.K. Museumsbahn Weinviertel
nákladné vozne L.W.P. Gol #434 a #439 – Nostalgické železnice v Korutánsku
nákladné vozne L.W.P. Gol #438 a #441 – Weinvierteldraisine, Ernstbrunn
otvorený nákladný vozeň P.O.H.É.V. Jk #101 – Železničné múzeum Schwechat

O histórii a súčasnosti 69 km trate Viedenskej elektrickej železnice sa s Petrom Martinkom z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy na vlnách Rádia Regina Západ rozprával Martin Jurčo.

 

Chcete aj Vy podporiť rekonštrukciu zachránených vozňov Viedenskej električky? Ak za Vás daňové priznanie podáva Váš zamestnávateľ a doteraz ste svoje 2% (resp. 3%) z dane ešte nevenovali žiadnemu združeniu, či neziskovej organizácii, môžete ich venovať práve Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Ale pozor! Musíte to stihnúť do 30. novembra 2020. Prispieť môžete aj ľubovoľnou sumou na číslo účtu SK3209000000000635505694. SWIFT: GIBASKBX, BIC: GIBASKBXXXX

 

Autor: Jaroslav Filo
Reportáž Rádia Regina Západ: Martin Jurčo

Foto: Roman Delikát a FB Viedenská električka – Pressburgerbahn
Video: Roman Delikát, Marián Kukelka a RTVS

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.