NA NÁVŠTEVE | Múzeum Trabantov Nová Ves pod Pleší

NOVÁ VES POD PLEŠÍ – Ešte sme si ani poriadne nedopozerali hlavnú budovu Národného technického múzea a už sme sa museli zberať na odchod. Nie, že by sme chceli v zrýchlenom režime pozrieť všetky pamätihodnosti metropoly Čiech, no čakalo nás ešte jedno múzeum, ktoré sa odtiaľ nachádza hodinu cesty vlakom. Pozývame vás do Múzea Trabantov v Novej Vsi pod Pleší na odvážne cesty žltými „Bakeliťákmi“ okolo sveta.

Na Hlavnom nádraží sme vystúpili z metra a rýchlim tempom sa vybrali k najbližšej pokladni Českých dráh. Zakúpili si cestovný lístok a potom šup, šup na správne nástupište k osobnému vlaku na Dobříš. Hurá! Stihli sme to. Našli si voľné miesto na sedenie, výpravca zapískal a modro-biely motoráčik sa vydal na cestu. Počas jazdy sme pozorovali krásy okolitej krajiny, oddychovali a pochutnávali si na občerstvení domácej produkcie. Ak by sme ale tento spoj nestihli, na ďalší by sme čakali až 3 hodiny a prehliadku ďalšieho múzea by sme už v daný deň nestihli. Vďaka „múdremu“ rozhodnutiu poslancov, ktorí sa miestnemu poslancovi a nadšencovi železníc z Mníška pod Brdy rozhodli spraviť natruc, totiž v pracovných dňoch ide do koncovej stanice iba 5 spojov a ostatné končia v Čísoviciach.

Pomyselným cieľom našej cesty bola železničná stanica Nová Ves pod Pleší

Nechajme ale politiku politikou a presuňme sa do cieľa našej cesty. Vystúpili sme z vlaku a pobrali sa do útrob jednej z obcí okresu Příbram Stredočeského kraja. v ktorej sa dodnes nachádzajú pamätné miesta po ťažbe zlata a 10. júna 1920 ju pri ceste k vltavským Svätojánskym prúdom. navštívil vtedajší prezident T. G. Masaryk. Jej prehliadka však netrvala dlho, lebo o pár minút neskôr sme na pravej strane cesty zbadali nenápadnú budovu so žltým trabantom na streche. Boli sme teda v správnom čase na správnom mieste. Vošli sme dnu, zakúpili si vstupenku a vybrali sa na individuálnu prehliadku múzea.

Pohľad na strechu Trabant múzea

Z cela netradične sme sa najprv presunuli do druhej haly, v ktorej sme mohli obdivovať skromnú zbierku rôznych typov trabantov – od tuningového, cez vojenský, cabrio až po Kombi.

Trabant 601 A „Kübelwagen“ vo verzii pre východonemecké ozbrojené zložky (r. v. 1969)

Nie každý sa však uspokojí s podobou, v akej sa tieto vozidlá vo východnom Nemecku sériovo vyrábali. Mnoho trabantových fajnšmekrov si tak svojho miláčika vylepšuje podľa svojho gusta. Jedným z nich sú aj otec a syn Fouknerový, ktorý si za 15 000,- Kč zakúpili tento „Bakeliťák“ v pomerne dobrom stave. Po bežných jazdách sa ale jedného dňa rozhodli k jeho 7-ročnej prestavbe, ktorú robili v 10. etapách. V roku 2006 stála celá renovácia automobilu s kufrom a dverami na diaľkové ovládanie 250 000,- Kč.

Trabant 601 (r. v. 1988), ktorý rodina Fouknerovcov v rokoch 1999 – 2006 prestavala na verziu tuning)

Okrem vozidiel nás zaujala aj dioráma kempovania za socializmu s kempingovými stoličkami, lehátkami, propán-butánovým varičom, kempingovým košíkom na potraviny, dózou na potraviny, sifónovou fľašou, dávkovacou termoskou, kuframi, stolíkom s televízorom, rádiom, fotoaparátom, baterkou, budíkom a ďalšími v tej dobe bežnými vecami.

Ako sa kempovalo za socializmu…

Na náprotivnej stane sa nachádzali staré kanistre na benzín, ktoré v jednotlivých vitrínach dopĺňali prístrojové dosky, volanty, svetlá, budíky a iné súčiastky do bakelitových vozidiel. K dobovej atmosfére prispeli aj modely áut, knižné publikácie, staré fotografie, mapy, značky auta DDR a vlajky Nemeckej demokratickej republiky.

Výstava svetiel do Trabantu

Ďalšie trabanty boli vystavené v rámci menšej vonkajšej expozície, ktorú doplnilo aj zopár motocyklov. Vzhliadnuť tu môžete aj červený „Bakeliťák“ v netradičnej úprave hasičského vozidla.

Jednou z kuriozít bol aj červený trabant v atypickej hasičskej úprave

Hlavnou dominantou múzea však bola výstava zameraná na dobrodružnú cestu 19 + 2 bláznov na 2 trabantoch, 1 Maluchovi, Jawe a ČZ-te po štyroch kontinentoch, ktorí spolu za 2 + 9 rokov najazdili spolu 71 500 km + 17 200 km. „Sedeli sme v krčme a plánovali cestu, dokonalú cestu! Prejdeme Afriku Landroverom. Svetlá na streche, mapa na kapote a oblak prachu na spätnom zrkadle… Cez celý čierny kontinent, od severu k juhu. Skvelý plán! Keď bol hotový, ukázalo sa, že má trhlinku. Nemáme žiadny Landrover, ani peniaze na neho. A vtedy som prišiel s nápadom za všetky peniaze: pôjdeme trabantom! Zoženieme ho zadarmo a vyrazíme s ním. „To nejde“, znela univerzálna odpoveď od každého. „To nejde!“… A čím viac som počul, že to nejde, tím viac mi bolo jasné, že to proste musím skúsiť, pretože som cítil, že to ide. Nebol dôvod, aby to nešlo. A tak som začal zháňať trabanta,“ približuje jeden z členov „expedície“.

A takto to celé začalo…

A veruže to predsa len išlo. Vďaka tomuto na prvý pohľad uletenému nápadu partia nadšencov postupne zavítala na Hodvábnu cestu (2007), do Afriky (2009), Južnej Ameriky (2012) a Austrálie + Ázie (2015). Na stenách prvej miestnosti nájdete mapy s podobnejším popisom jednotlivých ciest a početnú zbierku fotografií, vďaka ktorým sa chtiac-nechtiac stanete súčasťou daných expedícií.

Jedna z fotografií približujúca atmosféru dobrodružnej cesty

Zaujímavosťou sú aj vitríny s rôznymi artefaktmi z ciest i modelmi zúčastnených vozidiel a smutnou spomienkou na obdobie socializmu je hraničná závora Clo / Zoll.

Modely vozidiel, ktoré sa zúčastnili na legendárnych expedíciách

Najväčším magnetom je originálna výstava zúčastnených vozidiel – 2 trabantov, Malocha, Jawy a ČZ-ty v žltej farbe s reklamným polepom sponzorov.

Jeden z dvoch trabantov, ktorý sa zúčastnil neobyčajnej expedície po štyroch kontinentoch

Po skončení prehliadky si v múzeu môžete zakúpiť drobné občerstvenie a suveníry v podobe magnetiek, hrnčekov, pexesa, DVD z jednotlivých expedícií, modelov trabantov, turistických odznakov, turistických vizitiek, samolepiek, špendlíkov a ďalších. Mimo hlavnej sezóny je múzeum otvorené cez víkendy a sviatky od 10:00 do 18:00 (v pracovných dňoch po telefonickom dohovore). Počas letných prázdnin ho môžete navštíviť aj v pracovných dňoch od 13:00 do 18:00. Vstupné je 100,- Kč, deti do 15 rokov zaplatia polovicu a deti do 130 cm majú vstup zdarma.

Reklamný pútač na Trabant Kombi

Po prehliadke tohto nepochybne zaujímavého múzea sme sa vybrali na menšie podvečerné občerstvenie ktoré následne vystriedal krátky oddych pri menšom jazierku s Nutriami.

Podvečerná fotka s Nutriami nemohla chýbať

Nakoľko nám už dopravné spojenie neumožnilo večerný návrat do Bratislavy, ubytovali sme sa v penzióne Marjána, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti železničnej stanice Mníšek pod Brdy. No keďže vlakové spojenie je v pracovných dňoch také aké je, neostávalo nám nič iné, ako ísť do susednej obce peším presunom.

Výletná reštaurácia pri železničnej stanici v Mníšku pod Brdy okolo roku 1925

Po výdatnom odpočinku a pestrých raňajkách v cene ubytovania, sme sa pomaly vydali na cestu. Najprv sme sa zastavili na krátku individuálnu modlitbu v kostole svätého Václava a potom sa presunuli na prehliadku miestneho zámku, ktorého história siaha k prelomu 13. a 14. storočia. Zámok je otvorený denne okrem pondelka podľa otváracích hodín pre jednotlivé okruhy. Ale pozor! Fotenie v interiéri je zakázané.

Pohľad na miestny zámok v období prvej republiky

V miestnej cukrárni sme si pochutnali na zákusku a minerálke a potom nás už čakal turistický výlet na barokový pútnický areál Skalka a rozhľadňu Korunka, ktorý bol zakončený v obci Všenory (zelená + červená + žltá TZT). Deň sa pomaly chýlil k záveru a nás čakal už iba spiatočný návrat do Bratislavy v kombinácii osobného vlaku a EC 283 Metropolitan Slovenská stretla. No hoci bolo naše kupé na rozdiel od predošlého dňa vybavené zásuvkami na 230 V, o ich funkčnosti radšej pomlčíme. A tak nám neostávalo nič iné ako začítať sa do zaujímavých materiálov z nášho výletu.

Kalvária na Skalke (23.08.2024)

Múzeum Trabantov v Novej Vsi pod Pleší však nie je jediným svojho druhu v Českej republike. Ďalšie pre vás zmapujeme niekedy nabudúce.

Autor: Jaroslav Filo

Múzeum Trabantov Nová Ves pod Pleší

Mníšek pod Brdy a okolie

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.