Muzeum Výtopna-Zdice

Muzeum Výtopna-ZdiceJiž mnozí z Vás navštívili muzejní expozici historické techniky v oblasti Českého krasu – Výtopnu Zdice. Poměrně mladé muzeum železniční a silniční historické techniky je otevřeno teprve třetím rokem a za tuto krátkou dobu se již zařadilo návštěvností mezi další tématicky laděná muzea obdobné techniky.
Muzeum Výtopnu Zdice najdete v blízkosti stejnojmenné železniční stanice, autem sjedete EXITem 28 dálnice D5 (Praha – Plzeň) směr město Zdice a v polovině města odbočíte směr železniční stanice a po směrovkách již dojedete ke zmíněné Výtopně Zdice. Pro orientaci uvádíme i souřadnice – Loc: 49°54’23.662″N, 13°58’27.335″E

Mnozí, kteří jste ještě neměli možnost navštívit expozici Výtopny Zdice, se určitě ptáte, co zde můžete nalézt. My se zaměříme na autobusovou „čeleď“, které je ze zajímavých kousků pod střechou výtopny poměrně dost.

Asi nejznámějším a plně provozním je autobus RTO CAR, který se již několikrát zúčastnil různých historických setkání (Lešany, Kolín, Žerotín apod.). Jedná se o autobus zatím s neoriginálními sedačkami (originály se snažíme sehnat, zatím bezúspěšně) a pro potřebu fotografů zde na snímku šplhá do kopce v okolí Křivoklátu s naloženými rekvizitami starých kufrů (vi´D. Obrázky). Stejný obrázek vznikl při tomto výletním fotografování i zde před nádražím v Městečku u Křivoklátu kde společnost mu dělá další požární unikát ze stejné stáje Výtopny Zdice – práškový RT s nástavbou od Totalu používaný tehdy POLDI Kladno na hašení velkých požárů v hutích.

Na dalších obrázcích jsou v roce 2005 přepravovány různé vozy v nálezovém stavu pod střechu. Spolehlivě k tomu stylově posloužil místní tahač Tatra 813 6×6. Jak přívěs za RTO, tak vlastní druhé RTOčko CAR teprve na renovaci čekají, stejně jako asi nejvzácnější exponát z řady Šx – autopošta z ověřovací série autobusů ŠM 11 z roku 1964.

Tento bus nikdy nebyl busem takovým, byl vyroben jako 8. kus ověřovací 9. kusové serie v Karose a rovnou bez „sedaček“ odešel na přestavbu do Rousínova na autopoštu. Tento bus neměl nikdy sedačky pro cestující a nesloužil jako jeho kolegové u MHD či podobného podniku, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeho historicky známé znaky (od ostatních autobusů řady Šx) jsou kromě vlnitých AL plechů na boku vozu také i budník na směrové cedule nad předními dveřmi, ráčnová ruční brzda, bílý volant a hlavně nedělené přední sklo. Původně byl přidělen pro potřeby Spojů v Jihlavě (pošty) a po nějaké době byl odprodán cirkusu Kopecký, který jej využíval až do doby, než jsme jej získali my. V interiéru chybí vnitřní vybavení (regálky pro třídění pošty). Originál nejsou např.zrcátka – teď zde jsou dokonce vyhřívaná, dále je u prvního okna otočena ventilačka vzhůru nohama – má sloužit coby okénko pro podání pošty mezi pracovníkem uvnitř a zakazníkem venku. Samozřejmě autopošta je provozní, převodovka je automatická stejně jako byla u městské řady ŠM 11.

Mezi další zajímavé exponáty určitě patří totální vrak jednoho z prototypu autobusů SB 3, který si na opravu asi hodně dlouho počká. Jedná se původně o zamýšlený projekt takzvaných horských autobusů, které vznikly v polovině padesátých letech ve vysokomýtské Karose. Do výroby se nikdy nedostaly a zůstalo pouze u těchto čtyř prototypů v různých modifikacích coby „krátkých“ autobusů využívaných většinou co nejvíce shodných dílů z autobusu RTO. Díky vlastně celé novostavbě při opravě našeho SB se v nejbližším období nepočítá s jeho zprovozněním, ale výhledově a při dostatku finančních prostředků by snad jednou mohl i jako autobus spatřit světlo světa. Je to toužebné naše přání.

Posledním „autobusovým“ přírůstkem Výtopny Zdice je minibus Robur Lo 3000. Je poměrně dosti neoriginální, byl kdysi na přestavbě. Výhledově se počítá s jeho uvedením do originálního stavu po vyrobení.

V předchozích řádcích jsme Vás seznámili s některými exponáty ať už z přístupné expozice či z depozitu, které nadšenci při SAXI pod střechou Výtopny Zdice vlastní. Samozřejmě zatím z prostorových důvodů sem nemůžeme dát a popsat na tomto webu ostatní vozidla, ale některém z příštích dílů o Výtopně Zdice Vás s nimi opět seznámíme.

Ještě vedle takovýchto „velkých“ dopravních relikvií se nacházejí zde i menší, běžnější předměty každodenní potřeby. Najdete zde například ve vitrínách staré jízdenky, strojky na jízdenky, různé tiskoviny s hlavičkami ČSAD, a další předměty s tím související z období socialismu. Samozřejmě takovýchto předmětů není nikdy dost a pokud byste měli jakýkoliv předmět z této socialistické (komunistické) éry, rádi jej ve Výtopně Zdice uvítáme jako další rozšíření naší sbírky a tak i zkvalitnění expozice pro další návštěvníky.

Pro případnou návštěvu muzea můžete využít v tomto roce již posledního víkendového otevření 4. a 5. října 2008, poté své brány Výtopna Zdice otevře až první víkend v dubnu v roce 2009. Dále je otevřeno pravidelně každý první víkend v měsíci od dubna do října v pracovní době mezi 10 – 17 hodinou.

Stránky muzea: www.saxi.cz,
e-mail: saxi-doprava@seznam.cz
a případně tel s mezinárodní předvolbou: +420 777 209 817.
text a foto:
Radim Říha, Muzeum Výtopna-Zdice

Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice
Muzeum Výtopna-Zdice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.