Múzeum dopravy pripravuje: Výstava Príbehy dvoch kolies

BRATISLAVA – STM-Múzeum dopravy pre Vás od 11. mája 2012 pripravuje zaujímavú výstavu príbehy dvoch kolies, ktorá bude verejnosti prístupná vždy počas otváracích hodín múzea. Výstava Príbehy dvoch kolies predstavuje návštevníkom širokú škálu pohľadov na bicykel. Voľne prevádza vznikom a vývojom tohto dopravného prostriedku od prvých pokusov človeka o udržanie rovnováhy na dvoch kolesách cez rôzne peripetie vývoja až po bicykel ako ho poznáme dnes. Najstaršie bicykle, ktoré si bude môcť návštevník pozrieť pochádzajú z osemdesiatych rokov 19. storočia.

Početne najzastúpenejšie je medzivojnové obdobie keď sa bicykle stávajú najrozšírenejším dopravným prostriedkom pre všetky vekové a sociálne vrstvy spoločnosti. Výstava tiež upozorňuje na dôležitú úlohu, ktorú bicykel zohral v emancipačnom procese zaraďovania sa žien do spoločenského života. Nebudú chýbať ani rôzne raritné bicykle a veľa doplnkov ktoré zdobili bicykle najmä v medzivojnovom období. Športovú cyklistiku zastupujú bicykle Československých cyklistov z povojnového obdobia, ich ocenenia, dresy a súčasti športového výstroja. Ku súčasnosti návštevníka dovedie prezentovanie bicykla ako dopravného prostriedku vhodného na jedinečné spoznávanie aj cudzích krajín, čo dosvedčuje ej prítomnosť konkrétnych strojov s popismi ich ciest po Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Balkáne. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierok vybraných múzeí a súkromných zberateľov, autorsky scenár výstavy zostavil zberateľ Peter Pavčo.

Zdroj: STM-Múzeum dopravy
Foto: Archív

 

2 Comments

  1. Dobry den!
    Vlastnim nemecky bicykel Diamant z vojnoveho obdobia, ktory sa sem dostal po 2. svetovej vojne. Jeho zvlastny pribeh je v tom, ze ho moj otec uvidel na jednom vojenskom nakladnom vozidle, kde ho mal odlozeny po navrate z Nmeecka jeden červenoarmejec zrejme ako vojnovu „korist“. Moj otec ho vymenil za hodinky, ktore v tom case boli pre Rusov velmi ziadanym artiklom. Zaujimave na bicykli je to, ze uz vtedy vedeli vyrobit Nemci tzv. 3/4-ovy bicykel s „balonovymi“ pneumatikami a na kolesach mali neuveritelne pekne utahovacie motyliky. Zial, jeden z nich je poskodeny (zlomene jedno kridelko). Ma originalne casti okrem pedalov. nenamontovane mam aj originalne svetlo zn. Bosch, dynamo Bosch (zial nefunkcne) a povodnu prednu pakovu brzdu.
    Chcel by som vediet, ci by ste nemali zaujem ho vystavit aj s prislusnym „pribehom“, ale nie nadlho, kedze je plne funkcny a rad si na nom v sezone zajazdim. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.