Múzeum dopravy pozýva: Výstava Letecká meteorológia

Letecka_meteorologia_pozvankaBRATISLAVA – STM – Múzeum dopravy vás pozýva na zaujímavú výstavu Letecká meteorológia, ktorá prebieha v múzeu od 4. mája do 30. júna 2011.  Výstava zo zbierok fyziky a letectva prezentuje základné poznatky meteorológie ako vednej disciplíny a zdôrazňuje význam meteorologických meraní pre bezpečnosť letovej prevádzky. Výstava sprístupnená pri príležitosti 130. výročia narodenia M. R. Štefánika, ktorý významnou mierou ovplyvnil vznik leteckej meteorológie.

Výstava je zameraná na leteckú meteorológiu. Jedná sa o aplikovanú meteorológiu, ktorá skúma meteorologické prvky a javy z hľadiska ich vplyvu na činnosť letectva a leteckú techniku. Rieši teoretické problémy spojené s meteorologickým zabezpečovaním letectva. Predovšetkým využíva poznatky statiky, dynamiky a termodynamiky atmosféry, fyziky oblakov a zrážok, synoptickej meteorológie a klimatológie a náuky o meteorologických prístrojoch. Hlavným cieľom leteckej meteorológie je prispieť najvyššou možnou mierou k zvyšovaniu bezpečnosti a hospodárnosti leteckej prevádzky.

V úvode výstavy je spomienka na Milana Rastislava Štefánika, ktorého 130. výročie narodenia si tohto roku pripomíname (21.7.1880, Košariská – 4.5.1919 Ivanka pri Bratislave). Štefánik vyštudoval astronómiu, na Karlovej univerzite v Prahe. V súvislosti s astronomickým pozorovaním sa venoval meteorológii. Položil základy meteorologického pozorovania v južnej Amerike. Vo francúzskej armáde a letectve zaviedol pravidelné meteorologické pozorovania. Na výstave sa nachádza niekoľko prístrojov z pozostalosti M. R .Štefánika (zo zbierok STM).

Výstava sa ďalej člení do týchto častí: Rozdelenie atmosféry, História leteckej meteorológie v Československu a na Slovensku, Rozdelenie meteorológie,

Fyzikálne veličiny – meteorologické prvky: teplota vzduchu, tlak vzduchu, vlhkosť vzduchu, dohľadnosť, oblačnosť, atmosférické zrážky a snehové prehánky, vietor, slnečný svit a žiarenie, Nebezpečné poveternostné javy negatívne ovplyvňujúce letovú prevádzku: búrky, turbulencie, námraza, elektrické výboje, ornitologická situácia

Ochrana pred nebezpečnými meteorologickými javmi: pozemné rádiolokátory, palubné rádiolokátory, Letecká meteorologická informácia: správa o počasí, predpoveď počasia, klimatologické, charakteristiky, letecké meteorologické správy, Príklady meteorologických máp používaných v leteckej meteorológii.

Výstava má pomôcť pri orientácii v danom odbore žiakom základných, stredných škôl, poslucháčom vysokých škôl (Letecká fakulta TU v Košiciach). V budúcnosti sa výstava stane súčasťou expozícií Múzea letectva STM v Košiciach. Výstava je spracovaná na 17 paneloch. Vo vitrínach a voľne vo výstavnom priestore sa nachádza 100 zbierkových predmetov z oblasti letectva a meteorológie. Ako niektoré prístroje pracujú, si návštevníci môžu na výstave vyskúšať. Na výstave budú premietané krátke filmy, doplňujúce problematiku výstavy.

Základ výstavy tvoria zbierky, ktoré v 60-tych rokoch minulého storočia Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave daroval STM – prístroje z rôznych oblastí meteorológie. Stali sa súčasťou zbierky fyziky. Už v roku 1998 múzeum pripravilo výstavu pod názvom METEOROLÓGIA – história a súčasnosť meteorologických meraní. Výstava putovala po Slovensku a bola i v Národnom technickom múzeu v Prahe. Verejnosť mala o výstavu záujem (kedže zhodou okolností bola sprístupnená v čase záplav v Jarovniciach).

Múzeum dopravy je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00. Počas podujatia Noc múzeí a galérií 2011 (14. mája) je otvorené od 10:00 do 24:00.

Letecka_meteorologia_pozvanka

Zdroj: Múzeum dopravy

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.