BRATISLAVA – STM-Múzeum dopravy pre Vás v tomto období pripravilo viacero zaujímavých výstav, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Na svoje si prídu nie len fanúšikovia železníc, ale aj milovníci cestnej i lodnej dopravy.
Na vlnách Dunaja:
Až do 31. marca 2013 môžete vzhliadnuť výstavné pripomenutie lodnej plavby na Dunaji ako dôležitej dopravnej tradície a významnej hospodárskej aktivity Slovenska – 90 rokov československej a slovenskej plavby na európskom veľtoku pohľadom na dokumenty z oblasti lodnej dopravy na Dunaji. Ide o poctu ľuďom a plavidlám spojeným so životodarnou riečnou tepnou srdca Európy.
SPÄŤ alebo Putovanie za vrakmi:
Až do 10. marca 2013 môžete v múzeu vzhliadnuť nezvyčajnú prezentáciu fotografií z ciest za vrakmi autora Vladimíra Cettla. Zvláštnu pozornosť venuje osobným vozidlám značky Tatra, starším modelom veteránov Československej proveniencie v stave korodovania.
Narodil sa na severe Čiech v Ústi nad Labem. V mladosti sa na radu otca vyučil krajčírskemu remeslu, neskôr vyštudoval Oděvní průmyslovou školu v Prahe. Ako krajčír scénických kostýmov pracoval v divadlách v Mostě, v Ústi nad Labem neskôr aj vo filmových štúdiách AB Barrandov. Svoju odevnú tvorbu vždy spájal s fotografiami, ktoré vystavuje od roku 1997. Najvýznamnejšia výstava sa uskutočnila v roku 1999 v rámci oficiálneho programu Medzinárodného festivalu v Karlových Varoch. V 21. storočí sa stopa po jeho odevnej tvorbe pomaly stráca, ako tvorivá osobnosť sa objavuje po roku 2004 v úplne inom prostredí – motoristickom. Zo začiatku, ako úspešný „renovátor“ a „tuner“ svojho vozidla Škoda 110R Coupé, onedlho opäť s fotoaparátom v ruke. V roku 2006 podnikol prvú cestu po vlasti s názvom „Putování za vraky Š110R“, z čoho neskôr vznikol aj kalendár. Vtedy ešte čoby hrdý „erkár“ fotil len legendárne „kupátka“ Š 110 R. Neskôr predsa len rozšíril svoj záujem o staršie modely veteránov Československej proveniencie v stave korodovania a zvláštnu pozornosť venuje osobným vozidlám značky Tatra. Fotografie z ciest za vrakmi v roku 2012 prvýkrát prezentoval ako putovnú výstavu „ Zpět, aneb putování za vraky“, ktorá sa konala v Technickom múzeu Tatra v Kopřivnici, ale napríklad aj v Palma de Mallorca. To najlepšie zo svojej „vrakovo – loveckej“ tvorbykaždoročne vkladá do svojich kalendárov, ktoré vydáva od roku 2007. Dlhoročné výstavné skúsenosti realizuje vo svojom zamestnaní v Muzeu města Ústí nad Labem.
Vlakom, autom i raketou:
Až do 31. mája 2013 nájdete v múzeu zaujímavú výstavu Šesťdesiate roky v karikatúrach z časopisu ROHÁČ.
Šesťdesiate roky zostanú navždy v dejinách ľudstva očarujúcim obdobím. Začiatkom desaťročia obletel Zem prvý kozmonaut a koncom toho istého desaťročia pristáli ľudia na Mesiaci. Obyčajní našinci pritom s ťažkosťami cestovali do práce preplnenými špinavými a meškajúcimi vlakmi. Snívali však o vlastnom aute a ak sa im ho podarilozískať, bol to pre nich, napriek povinnému ateizmu,milovaný bôžik, na ktorého oltár obetovali takmer všetko. Súčasne, s historicky neodvratne sa blížiacim komunizmom, verili, že onedlho si každý bude lietať vlastnou raketou kam sa mu zachce. Táto spoločenská atmosféra sa zaujímavým spôsobom zrkadlí aj v karikatúrach zo satiricko-humoristického časopisu Roháč z tohto obdobia. Okrajovo sa téme dopravy venovali viacerí karikaturisti, takmer systematicky však predovšetkým Jozef Schek, ktorý pravidelne vlakom doručoval originály do bratislavskej redakcie z Piešťan. Mal to dôkladne zažité, keď dnes spomína na toto obdobie, iba s povzdychom povie: „Stále som sedel vo vlaku.“ Tento výber kresieb zo stránok Roháča vypovedá o dobe, v ktorej vznikli lepšie ako historické ročenky a predovšetkým nás vedia zabaviť ešte i dnes.
40 rokov Veterán klubu Bratislava:
Od 14. februára do 5. apríla 2013 si zase budte môcť pozrieť zaujímavú výstavu venovanú 40. výročiu založenia prvého veterán klubu na Slovensku.
Stručne o múzeu:
Múzeum dopravy mapuje históriu cestnej i železničnej dopravy na území Slovenska. Expozície múzea sú situované v budove prvej parostrojnej stanice na Slovensku, na ktorú 20. augusta 1848 prišiel prvý parný vlak Bihár z Viedne.
Na záver ešte pripájame ešte niekoľko januárových fotografií z jednotlivých expozícií múzea dopravy a pripomíname Vám, že každú prvú nedeľu v mesiaci máte vstup do múzea zadarmo. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00.
Autor: Jaroslav Filo a Múzeum dopravy
Be the first to comment