Návraty: Mikulášska jazda s Albatrosom do Komárna

BRATISLAVA, KOMÁRNO – V sobotu 1. decembra 2018 sa konala tradičná mikulášska jazda s parným rušňom 498.104 „Albatros“, ktorá tentokrát viedla do Komárna. Tejto nepochybne zaujímavej akcii predchádzala dvojdňová výstava historických vozidiel patriacich Albatros klubu, ktorá sa konala na 6. nástupišti Bratislavskej hlavnej železničnej stanice v dňoch 29.-30. novembra.

Najväčším lákadlom tejto výstavy bol parný rušeň 498.104 „Albatros“, do ktorého sa dalo za prítomnosti ochotných pánov rušňovodičov aj nazrieť. Ďalej sa tu nachádzal obytný pracovný vozeň F9 2309, prezidentský salónny vozeň, historický reštauračný vozeň radu WR v ktorom si mohli návštevníci posedieť, najesť sa a zakúpiť si cestovné lístky na mikulášsku jazdu, alebo niektorí zo širokej ponuky suvenírov ako sú knihy, magnetky, puzzle, pohľadnice, hrnčeky, časopisy a podobne.

Albatros 498.104 na výstave historických koľajových vozidiel

Nechýbali však ani vozne železničných modelárov z Bratislavy a Komárna. Členovia Albatros klubu návštevníkom ochotne odpovedali na otázky týkajúce sa ich vozidiel a činností klubu.

Pohľad na modelové koľajisko

Za hustého sneženia som sa ráno v deň Mikulášskej jazdy vydal na hlavnú stanicu z ktorej bol o 8:45 plánovaný odchod mimoriadneho vlaku do Komárna. Po príchode na stanicu som si na 6. nástupišti počkal na príchod súpravy, ktorá bola chvíľu pred plánovaným odchodom pristavená na 1. nástupište. Na konci súpravy bol rušeň 350.001 (ES 499.001) „Aristokratka“, ktorý sa staral o to aby sme mali vo vlaku elektrickú energiu a príjemne teplo. S malým meškaním, ktoré spôsobilo počasie sme sa asi o 8:50 konečne pohli zo stanice. Do vlaku bolo možné pristúpiť aj v Galante, Šuranoch a Nových Zámkoch.

Parný rušeň albatros je pripravený na odchod do Komárna

Po celú dobu nás sprevádzal požiarny vlak v čele s rušňom 751.201 (T 478.1201) „Cecaňa“.

Požiarny vlak na čele s motorovým rušňom Cecaňa.

Počas jazdy sa malí i veľký cestujúci mohli zapojiť do vedomostného testu a súťaže v kreslení parného rušňa. V polovici cesty prišiel svätý Mikuláš s čertom a anjelom, ktorí rozdávali deťom mikulášske balíčky. Po celú cestu bol cestujúcim k dispozícii reštauračný vozeň s prívetivým personálom a párty vozeň radu WGmeer v ktorom bola diskotéka pre deti a predaj suvenírov so železničnou tématikou. Záujemcovia si tu mohli zakúpiť aj čerstvo upečené oblátky.

Na železničnú stanicu v Komárne sme dorazili okolo 11-tej hodiny. Po vystúpení z vlaku nás už čakal mestský vyhliadkový vláčik, s ktorým bolo možné absolvovať vyhliadkovú jazdu do centra mesta.

V Komárne bola pre účastníkov akcie pripravená jazda vyhliadkovým vláčikom do centra mesta.

Po cca 30-minútovej prehliadke mesta som sa vrátil späť na stanicu, kde som spravil niekoľko fotografií parného rušňa a ostatných koľajových vozidiel. No keďže bol víkend, veľká premávka tu nebola. Čakanie na odchod, ktorý bol plánovaný na 14:00, som si spríjemnil návštevou reštauračného vozňa, v ktorom som ochutnal skvelú kapustnicu. V ponuke však boli aj langoše, klobásy, palacinky a ďalšie skvelé dobroty na jedenie i na pitie. na peróne medzitým prebiehala tradičná súťaž v jedení koláčov a predaj vianočného punču na nástupišti pri staničnej budove.

Elektrický rušeň 350.001 prestávkuje v Komárne

Na spiatočnej ceste prebiehalo vyhodnotenie súťaží nechýbala ani tombola, ktorá sa losovala v každom vozni samostatne. Hodinovú prestávku v Nových Zámkoch som si skrátil nákupom suvenírov, fotografovaním a rozhovorom so sprievodným personálom vlaku. Následne sme pokračovali v jazde bez zastavenia a na bratislavskú hlavnú stanicu sme dorazili okolo 18-tej hodiny.

Hodinovú prestávku v Nových Zámkoch bolo možné využiť aj na fotenie.

Cestou sme mali rôzne počasie. V Bratislave ráno snežilo, v Komárne bolo hmlisto, v Komárne cestou späť začalo snežiť a po príchode do hlavného mesta nás čakala čerstvá snehová pokrývka.

Po návrate do Bratislavy som sa rozlúčil so spolucestujúcimi a vlakovým personálom a potom som sa rýchlo presunul na 6. nástupište, aby som stihol zdokumentovať návrat parného rušňa do svojho domovského rušňového depa Bratislava hlavné.

Elektrický rušeň na hlavnej stanici 

Na záver mi neostáva nič iné, ako poďakovať za skvelo zorganizovanú akciu a želať organizátorom veľa úspechov pri organizovaní ďalších podobných akcií v nasledujúcom roku.

Text a foto: Ľubomír Nádaždy a Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.