MDC Informuje: Hodnotenie činnosti za rok 2009

MDC-1fBRATISLAVA – Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR VVÚŽ vykonalo v roku 2009 množstvo aktivít pre zveľadenie, doplnenie a rozšírenie svojich zbierok. V oblasti údržby boli na rušňoch T 211.0823 a T 444.0060 vykonané periodické prehliadky, pričom na „Karkulke“ prebehla aj revízia vzduchojemov.

Počas roka 2009 pribudol do expozície vodárenstva vodárenský parný kotol, ktorý bol zreštaurovaný silami MDC v priebehu letných mesiacov. V prvej polovici roka sa MDC podarilo skompletizovať zauhľovací výťah Teudloff – na svoje miesto sme vrátili strojovňu výťahu, založiť laná vedúce ku klietkam a ku konštrukcii pripevniť pôvodný rebrík pre prístup k vrchným kladkám. Okrem toho MDC doplnilo predzvestné upozorňovadlo k mechanickej predzvesti, ktorá sa nachádza na vajnorskom konci areálu. V lete 2009 bola rozpracovaná renovácia parného rušňa 310.507, ktorý by mal nahradiť obdobný parný rušeň na pomníku pri starom rušňovom depe Bratislava východ. K dnešnému dňu sa podarilo očistiť a natrieť kotol, vyviazané dvojkolia, vodné vane, búdku rušňovodiča a väčšinumenších dielov (piesočník, časti rozvodu a pojazdu a pod.). Rozpracované je oplechovanie kotla a čistenie a natieranie rámu.

Koncom minulého roka sa do zbierok MDC podarilo získať staničné reléové zabezpečovacie zariadenie zo stanice Kysak. Poďakovanie patrí firme Kumat spol. s r. o., ktorá ho sponzorsky v Kysaku demontovala a previezla do Bratislavy. Významným krokom v rozširovaní kolekcie historických vozidiel bolo podpísanie zmluvy na prenájom elektrickej motorovej jednotky EMU 89.003, pričom po ukončení nájomnej zmluvy bude jednotka za symbolickú sumu odovzdaná do zbierok MDC.

Počas celého roka 2009 bola dopĺňaná knižnica MDC o ďalšie tituly, pričom bolo vypracované aj pokračovanie prehľadného katalógu knižničného fondu. Tento krok umožní ľahké zorientovanie sa návštevníkov pri prezenčnom štúdiu v knižnici.

Zdroj: Múzejno-dokumentačné centrum
Redakčná úprava: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.