KVH Levice Informuje: 65. výročie ťažkého prechodu partizánov cez Hron, 13. 02. 2010

Aj na Slovensku sa koná viacero akcií s vojenskou históriou. Na jednu z nich nás upozornil Klub vojenskej histórie Levice. 65. výročie ťažkého prechodu partizánov cez Hron si 13.2.2010 pripomenú novobanskí turisti spolu s členmi Konfederácie klubov vojenskej histórie Slovenska v Orovnici.

Vo februári 1945 dostala Nitrianska partizánska brigáda rozkaz z Kyjeva, pripraviť prechod partizánov k II. ukrajinskému frontu maršala Malinovského, ktorý bol za Hronom asi 20 km. Prechod sa uskutočnil dňa 13.2.1945 blízko Orovnického potoka pri frontovej línii na Hrone, kde došlo k ťažkému stretu s nemeckými vojakmi.

Pri prestrelke padlo viac ako 30 partizánov. V chladných vlnách Hrona sa utopilo viac ako 60 partizánov. Napriek veľkým stratám, ktorých obete pripomína pomník v Orovnici, brigáda Hron prekonala a v obci Nová Dedina defilovala pri vojenskej hudbe pred veliteľstvom II. ukrajinského frontu.

Program 13.2.2010 (sobota), Orovnica

8,45 hod. – Otvorenie a kladenie vencov k pamätníku v Orovnici

9,15 hod.Ukážka bojov „Ťažký prechod partizánov cez Hron“.

Súčasťou podujatia bude aj 40.ročník Zimného turistického prechodu Pohronským Inovcom.

Za pozvánku na toto podujatie ďakujeme Klubu vojenskej histórie Levice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.