KNIŽNÁ NOVINKA | História mestskej hromadnej dopravy v Trnave

Slovenské technické múzeum vydalo v roku 2023 publikáciu s názvom „História mestskej hromadnej dopravy v Trnave“, ktorá je výsledkom dlhoročnej odbornej činnosti kurátora múzejnej zbierky Doprava cestná, Mgr. Michala Jajcaja.

Táto kniha záujemcom o problematiku verejnej dopravy z radov odbornej i laickej verejnosti priblíži dejiny verejnej dopravy v tomto krajskom meste od jej začiatkov v 19. storočí až po súčasnosť. 

Autor v tejto knihe popisuje vývoj najstarších foriem verejnej dopravy v meste po vytvorení železničného spojenia Trnavy s Bratislavou, ktoré v medzivojnovom období vystriedala prevádzka prvých autobusových liniek prevádzkovaných súkromnými autodopravcami, a to až do znárodňovania dopravných podnikov na konci 40. rokov 20. storočia.  V ďalšom desaťročí prevádzku autobusovej dopravy v meste zabezpečoval mestský komunálny dopravný podnik, ktorého činnosť v oblasti mestskej autobusovej dopravy v roku 1960 prevzala Československá štátna automobilová doprava, známa pod skratkou ČSAD. Publikácia sa venuje postupnému rozvoju siete liniek do jednotlivých mestských častí v kontexte postupného rozvoja mestských štvrtí, rozvoju vozidlového parku i postupným zmenám tarifného systému, teda spôsobu predaja cestovných lístkov. Samostatná, nemenej zaujímavá kapitola, je venovaná nerealizovanému zámeru vybudovania trolejbusovej siete v Trnave, ktorá mala slúžiť napríklad aj na prepravu pracovníkov Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Na spracovaní tejto kapitoly sa formou spolupráce významne podieľal aj historik Peter Martinko z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, s využitím cenných informácií od Ing. Ivana Kača, ktorý sa problematikou trolejbusovej dopravy v minulosti zaoberal ako zamestnanec bratislavského Dopravoprojektu. Posledné kapitoly publikácie popisujú vývoj prevádzky mestskej dopravy v období po roku 1989, charakteristické viacerými zásadnejšími organizačnými zmenami vo vedení trás autobusových liniek, zmenami názvu dopravcu i zavedením rôznych elektronických a technologických noviniek pri obnove vozidlového parku.  Knihu ilustrovanú množstvom dobových dokumentov a fotografií obohacujú aj články z dobovej tlače, ktoré vystihujú problematiku každodenného poskytovania dopravných služieb v meste ako aj problémov s nimi spojených.

Knižku v rozsahu 120 strán si môžu záujemcovia zakúpiť v pokladni STM – Múzea dopravy v Bratislave na Šancovej 1/B denne okrem pondelka počas otváracích hodín. Cena publikácie je 15,- €.

V stredu 5. júna 2024 sa v priestoroch záhradnej čitárne Mestskej knižnice Juraja Fándlyho uskutočnila beseda o histórii mestskej hromadnej dopravy v Trnave. Hosťami moderátora Martina Jurča bol Michal Jajcaj z STM-Múzea dopravy, historik Peter Martinko z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a hovorca Arrivy Peter Stach. A hoci téma bola viac ako jasná, priestor bol aj na otázky z publika.

Spoločná foto účastníkov besedy

Nemohli ste sa z rôznych dôvodov na tejto prednáške zúčastniť? V nasledujúcom videu sa môžete započúvať do pútavého rozprávania pozvaných hostí.

Autor: Michal Jajcaj a Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.