Klub železničných modelárov Bratislava oslavuje 50. narodeniny (1)

Kzm_bratislava_1_final_svkPresne pred päťdesiatimi rokmi – v roku 1966 – vznikla organizácia, ktorá na dlhé roky výrazne ovplyvnila životy mnohých ľudí a doposiaľ sa teší veľkému obdivu nejedného fanúšika modelovej železnice. Klub železničných modelárov Bratislava je tu pre Vás už polstoročie.

Mnohí z Vás poznajú náš klub hlavne vďaka modrému vozňu, s ktorým naši členovia brázdili trate Slovenska, Česka, či Maďarska až do nedávnych rokov. Počas sezóny ste mohli obdivovať koľajisko nášho klubu postavené práve v interiéri tohto unikátneho vozidla vyrobeného v roku 1937. Poštový vozeň stával roky v bratislavskom Múzeu dopravy neďaleko Hlavnej stanice a v súčasnosti sa nachádza v Železničnom múzeu situovanom neďaleko sídliska Východné v Rači. Najznámejším názvom tejto lokality je bezpochyby Rendez.

Tí, ktorí si ešte pamätajú červenú hviezdu a vláčiky im boli blízke aj v mladosti, si isto spomenú na modelársku základňu v historickom dome na dnešnom Námestí Ľ. Štúra 1. Pravda, vtedy to býval Dom Sväzarmu. V podkroví sa rozprestieralo veľké modelové koľajisko v mierke 1:87 (tzv. „Hánulka“) a vždy bolo v centre pozornosti malých i veľkých. Pravidelne sa tu konali záujmové krúžky i stretnutia stálych členov. Klub železničných modelárov Bratislava mal sídlo v tejto budove viac ako dvadsať rokov a jeho členovia tu prežili spoločne s ďalšími priateľmi modelovej železnice mnoho úspechov i radosti. Rozsiahle modelové koľajisko ako aj vybavenie klubovne ale neprežili zásahy v deväťdesiatych rokoch. Sídlo klubu a celá modelárska základňa boli vtedy bez náhrady zrušené z dôvodu presunu najrôznejšej štátnej administratívy, či politických subjektov do týchto priestorov.

V mnohom nám pri spomenutej neslávnej udalosti pomohol bratislavský ALBATROS Klub, ktorý dodnes venuje svoju najvyššiu pozornosť starostlivosti o parný rušeň 498.104 Albatros. Vďaka „Albatrosákom“ sme si mohli na chvíľu „zaparkovať“ náš modrý vozeň pod prístrešie hlavného železničného depa v Bratislave. Vozeň bol vlastne jediným priestorom, ktorý nám zostal a žiaľ, je našim jediným priestorom až doteraz. S ALBATROS Klubom spolupracujeme dodnes a jazdu vlakom ťahaným parným rušňom 498.104 Albatros odporúčame zažiť naozaj každému.

Matej Benčík
Predseda občianskeho združenia
Klub železničných modelárov Bratislava, o. z.

2 Comments

  1. Ahoj,

    Som návrhár „modrej vysokorýchlostný vlak“, ktorý máte vo svojej logo klub-zeleznicnych-modelarov-Bratislava, používate kópiu môjho návrhu, tak som sa úctivo žiadam vás, aby ste odstrániť svoj modrý vlak zo svojho loga alebo budem postupovať legálne, ako som vlastné práva kópiu „vysokorýchlostný vlak“

    vďaka,
    Alejandro Loya

  2. Dobrý deň p. Loya,
    my nie sme autormi loga. Obráťte sa prosím priamo na Klub železničných modelárov Bratislava.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.