Karosa ŠL11 Turist typ 1311 absolvovala technické skúšky

8.9.2009 – Kompletná technická skúška Karosy ŠL 11 typ 1311 majiteľa Jaroslava Verlíka z Rožňavy sa uskutočnila dnes dopoludnia vo firme Tempus v Spišskej Novej Vsi.  Naviac, autobus vyšiel na svoju prvú dlhšiu cestu s motorom čerstvo po generálnej oprave. Ako celé podujatie prebiehalo?

Verní čitatelia Veteranbusu sa istotne pamätajú na trampoty okolo cesty z marca tohto roku, keď sa nám autobus na trase Olomouc-Rožňava zadrel pri obci Bečva na česko-slovenskom pohraničí. Celý príbeh a trampoty s prevozom sú podrobne popísané aj v papierovom vydaní ročenky aj na webe Veteranbus v sekcii Reportáže. Autobus sa nám vtedy po neuveriteľnom úsilí v zime, daždi so snehom a vetrom podarilo dopraviť do opravovní firmy Z&H v Kurimanoch pri Levoči. Vozidla sa ujal majiteľ spoločnosti Jozef Zgodava a hneď po prijatí sa začalo niekoľkomesačné urputné zháňanie motora. Časom vysvitlo, že sa nám motor v kompletnom stave nepodarí zohnať a tak ďalšie týždne a týždne sa bojovalo o každú súčiastku a časť motora (motor mal zlomenú kľukovku a zohnať vhodnú náhradnú bol asi najzložitejší problém). Odborníci spoločnosti Z&H nakoniec motor skompletizovali a vložili do autobusu. Ešelka má dnes krásny liazacký zvuk a po naštartovaní si pekne ,,hrkúta“. Skrátka jedna radosť 🙂

S autobusom sme vyrazili na cestu z Kuriman do Spišskej Novej Vsi

Jemne, v rámci čerstvého zábehu, sme sa dnes dopoludnia vydali s autobusom z Kuriman do Spišskej Novej Vsi, kde sme vozidlo pristavili na prístroje merajúce brzdy, riadenie a nápravy. S napätím sme sledovali meriacie prístroje, dôvod na obavy však nebol – zoradenie prednej nápravy a účinnosť bŕzd je vynikajúca, na zadnej náprave trebalo iba mechanicky namieste dotiahnúť šrubu – ich účinok bol však rovnako vynikajúci. S radosťou sme zistili, že vôľa riadenia je rovnako pohodovo v tolerancii. Jedinou závadou boli ,,vyžraté“ gumičky na vzperných tyčiach, ktoré bude treba vymeniť.

Autobus pristavený pred rampou v Tempuse Spišská Nová Ves

Po ohliadke rámu a podvozku autobusu technik skonštatoval, že je v dobrom stave a až na niekoľko menších miest si vyžaduje viacmenej iba povrchovú úpravu (očistenie, obrúsenie, asfalt) a nenáročnú  výmenu jednej kovovej časti úplne vzadu, ktorá je prehnitá. Keďže vozidlo neplánujeme renovovať absolútne, ale uviesť do spoľahlivého a vzhľadného stavu, aby bolo z vozidla cítiť dobu, počas ktorej sa používal v bežnej prevádzke, môžme skonštatovať, že jedinou nákladnou opravou bude kompletná renovácia a výmena karosáriny, plechov, deklov aj s lakovačkou, ako aj renovácia doplnkov, výbavy, chrómovaných častí, opravy niektorých prístrojov, interiéru a podobne.

Pristavenie na rampe a kontrola účinnosti bŕzd a stavu náprav a podvozku

Cestou späť došlo k menšej komplikácii, keď nám motor v strmom kopci za dedinou Iliašovce z ničoho nič ,,zdochol“. Po skúsenostiach z marca nás sprvoti oblial smrteľný pot :), ukázalo sa však, že iba nemáme dostatok nafty, ktorá sa v kopci preliala aj do druhej nádrže a tak motor nasal vzduch. Jediným zápachom od motora boli iba odparujúce sa farby a ,,sadajúce“ tesnienia (smrad zadretých spalín zostal iba nočnou morou z marca). Po doliatí nafty autobus v pohode došiel späť do opravovní, kde sa bude postupne podľa finančných možností podrobovať ďalším potrebným opravám. Autobus ŠL11 Turist typ 1311 r.v. 1972 je podľa dostupných informácií jediným dochovaným modelom v modifikácii ŠL11 Turist s búchacími dverami a polovysokými sedačkami a jedným z najstarších vozov rady Šx, ktoré sa dochovali do súčasnosti.

Cesta späť pri Spišskej Novej Vsi a krátka nútená prestávka keď nám došlo palivo v kopci:)

Touto cestou chceme poďakovať majiteľovi firmy Z&H p. Zgodavovi za neuveriteľnú ochotu a promptnosť, s akou pristúpil k namáhavému zháňaniu dielov motora a jeho kompletáciu spolu s generálkou. Odborníci a technici firmy Z&H okrem iného práve renovujú aj posledný autobus rady Šx a kedže svoju prácu robia poctivo a absolútne profesionálne (čo dokumentujeme aj priebežne na Veteranbuse),  výsledkom bude precízna práca a kvalita. Firmu Z&H vrelo odporúčame každému majiteľovi autobusového veterána na opravy či kompletné renovácie!

Jaroslav Verlík

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.