Karosa B 400 – autobusový vlek v okolí Bratislavy

IMG_2630O tom, že slovenské lesy skrývajú zaujímavé veterány sme už na našej stránke písali viackrát. Avšak aj po dedinách môžeme nájisť množstvo autobusových, i atuomobilových veteránov, ktoré buď chátrajú, alebo je o nich dobre postarané.

Jeden z našich čitateľov nás upozornil na autobusový vlek Karosa B 400, ktorý sa nachádza v okolí Bratislavy. My sme sa samozrejme vybrali tento zaujímavý exponát zdokumentovať. Ako je vidno z fotografie, o tento autobusový príves je dobre postarané. Hoci svojho času slúži ako včelí úľ,  je pekne vymaľovaný  a vďaka pravideľnej údržbe vyzerá ako nový. Hoci jeho majiteľ, urobil na ňom drobné úpravy, dal by sa ľahko prestavať do pôvodného stavu  a spojazdniť. Majiteľ tohto zaujímavého exponátu nám prezradil, že ho získal od JRD pred 40. rokmi. Následne ho zrekonštruoval a upravil pre potreby včiel. Na otázku či by tento vlek nepredal nejakému autobusovému klubu jeho majiteľ len záporne pokrútil hlavou a povedal, že by ho nevymenil za nič na svete. Ako sa tento vlek dostal na JRD však ostáva záhadou.

To to je jedným z príkladov kedy súkromný majiteľ síce takýto veterán za žiadnu cenu nikomu nepredá, ale na druhej strane sa o neho vzoren stará. Majiteľovi tohto veteránu, želáme pevné zdravie a vám ostatným úspešný štart do nového roka.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Jakub Durinda

2 Comments

  1. Zdravim priaznivcov veteranov:-) takyto vlek niekedy bol aj na nasom druzstve JRD v Komaranoch,pamatam sa ze ked som bol mladsi,videl som ako traktor taha presne takyto vlek,len bol modrej farby.kde ten vlek skoncil tazko povedat.

  2. To som rád, len škoda, že nevieš ako to s tým vlekom dopadlo. Myslíšm, že JRD v Komárňanoch nebolo ale jediné, v ktorom sa takéto vleky nachádzali. Ich osud je však častokrát nejasný, rovnako akoje nejasné ako sa tie vleky dostali n JRD.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.