Kalendár akcií 2016: Lokálka Pňovany – Bezdružice

100808_klazne_mk_01PŇOVANY, BEZDRUŽICE – Olzeňaská dráha a spoločnosť pre verejnú dopravu pre Vás aj v tomto roku pripravili jazdy historickým parným alebo motorovým vlakom po regionálnej trati Pňovany – Bezdružice, ktoré sa každoročne tešia veľkému záujmu verejnosti. V tomto roku sa s nostalgickými vlakmi môžete odviesť pri viacerých príležitostiach a to od 23. marca do 1. októbra 2016.

 

 

 

KALENDÁR AKCIÍ 2016
27. 03. 2016 Oslavy jari na Konstantinolázeňsku
deň otvorených dverí múzea Bezdružice, jazdy historických vozidiel, pochod za mašinkou do Bezdružíc – exkurzia na TV vysielači Krašov.
07. 05. 2016 deň otvorených dverí múzea Bezdružice a jazdy historických vozidiel
28. 05. 2016 deň otvorených dverí múzea Bezdružice a jazdy historických vozidiel
16. a 17. 07. 2016 Bezdružické parné leto
oslavy 115 let trati, deň otvorených dverí v múzeu Bezdružice, jazdy historických vozidiel, parné vlaky, žandári, pochod za dostavbu trati do Teplé
23. a 24. 07. 2016 Legiovlak v Bezdružicíiah – sprievodný program
06. a 07. 08. 2016 Bezdružické parné leto
deň otvorených dverí v múzeu Bezdružice, jazdy historických vozidiel, parné vlaky, žandári
01. 10. 2016 Slávnosti jabĺk na Krasíkově
deň otvorených dverí v múze Bezdružice, jazdy historických vozidiel

 

Oslavy jari na Konstantínolázeňsku – 23. marca 2016:

Zahájenie novej sezóny múzea železnice v Bezdružiciach:
múzeum železničné múzeum otvorené od 10:00 do 17:00, žandári a žandárska pátracia stanica, dielničky a branné súťaže pre deti, vatra na zahriatie a súťaž v pečení špekáčkov (13:00 až 17:00). Špekáčky na pečenie, bezdružický chleba a ďalšie drobné občerstvenie bude možné zakúpiť priamo na mieste. Na mieste kryté sedenie pre prípad nepohody.

Jazdy historického motoráčku M 131.1487:
– z Bezdružic do Pňovan a späť o 10:23
– z Bezdružíc do Kokašic a späť o  12:35, 14:35, 16:35
Platí osobitné cestovné.

Krasíkovský expres:
linka s historickým autobusom Karosa ŠL 11 spájajúca nádražie Bezdružice s Konstantinovými Lázňami a dvorom Krasíkov. Prípoje od vlakov lokálky.

Veľká noc na dvore Krasíkov:
Areál otvorený od 10:00. Vypúšťanie malých kozyčiek do letných výbehov (11:00 a 13:00), minizoo, pletenie pomlázek a maľovanie vajec, dielne pre deti, remeselný jarmok, mydláreň, bistro, kultúrny program.

IV. ročník Pochodu za mašinkou do Bezdružic:
Štart o 09:00 pred TV vysielačom Krašov (druhá najvyššia stavba v ČR). Pre účastníkov pochode bude možnosť krátkej exkurzie do zázemia vysielače, po po predchádzajúcej povinnej registrácii.

Trasa pochodu pôjde cez Bezvěrov po nenáročnej turistickej značke do historického mestéčka Úterý (11 km). Tu je mestská náučna cesta a sprístupnení historický dom Na růžku. Komu bude prechádzka stačiť, tak o 13:15 zo zastávky Úterý, Na točně odvezie do Bezdružic autobus.

Zdarnejší turisti môžu prísť až do cieľa pri železničnom múzeu. Podľa zvolenej trasy si pridajú 8 až 12 km cesty prevažne okolo Úterského potoka. Počas pochodu bude prebiehať vedomostná súťaž o zaujímavé ceny. Štartovné je dobrovolné, v cieli pochodu dostane každý pamätné razítko!

Na štart pochodu odchod o 08:15 zo zastávky Plzeň, Severka (smer K. Vary)  zvláštnym autobusovým spojom. Jednotné cestovné je 50,- Kč pre osoby staršie ako 10 rokov, deti zdarma.

Povinná rezervácia miest v autobuse a na exkurziu prostredníctvom e-mailu: klas@spvd.cz a to do rána 25. marca 2016. V e-maily uveďte meno, priezvisko a rok narodenia všetkých prihlásených (max. 4 osoby na e-mailovou adresu). Jasne špecifikujte či máte záujem len o miesta v autobuse, o exkurziu, alebo o oboje. Počet miest je obmedzený!

UPOZORNENIE: Podľa dispozícií prevádzkovateľa vysielača bude vstup umožnený iba registrovaným, po predchádzajúcom krátkom školení a na vlastné nebezpečenstvo. V areály nie je dovolené fotografovanie. Súčasťou vstupu je aj úhrada poplatku 20,- Kč/osobu.

Cestovný poriadok

oslavy_jara_m2016-jr

Usporiadatelia akcie sú: Plzeňská dráha, dvor Krasíkov, Spoločnosť pre verejnú dopravu, Škoda Bus klub, České dráhy, a.s.
Poďakovanie: wellnes centru Konstantin, spoločnosti POVED, mestu Bezdružice, spolku BART Úterý, zamestnancom Českých rádiokomunikácií
Dobre sa najete: Dvor Krasíkov – grilované špeciality, nádraží Bezdružice – špekáčkobranie, kotlíková polievka.

Prosba – z dôvodu obmedzenej kapacity parkovania v regióne, najmä vo dvore Krasíkov, Vám odporúčame pricestovať vlakom! A pokiaľ to inak nepôjde, nechte automobil v Bezdružiciach na námestí alebo v Konstantinových Lázňach a príďte na Krasíkov autobusom. Všetky miesta diania (Krasíkov, Bezdružice, Konstantinovy Lázne) prepájajú aj bezpečné a nerušené pešie trasy.

Cestovný poriadok priamych vlakov ČD:

 Odchodyz Plzne do Bezdružic: 09:05, 12:35, 14:35.
V Konstantinových Lázních autobusové prípoje ke dvoru Krasíkov.
Odchody vlakov z Bezdružíc do Plzne: 12:13, 14:13, 16:13, 18:13.

oslavy_jara_m2016

 

Železničné múzeum Bezdružice:

Múzeum dokončené v roku 2013 je venované histórii železničnej dopravy v Plzeňskom kraji so zvláštnym prihliadnutím k trati Pňovany – Bezdružice. Nachádza sa v objekte historického dráhového skladiska vedľa staničnej budovy v Bezdružiciach. Otvorené býva spravidla pri mimoriadnych akciách na trati, alebo po predchádzajúcom dohovore na e-mailovej adrese bezdruzice@spvd.cz , alebo  t. č. 607 883 953; 604 827 735. Dôkladná prehliadka zaberie asi 30 minút. Múzeum vrátane budovy skladiska je v majetku združenia Plzeňská dráha.

Múzeum ponúka:

Fotografie a písomné materiály z histórie železnice,
repliku staničnej dopravnej kancelárie,
staré cestovné poriadky a inventár stanice,
modely staníc a úsekov trate,
funkčné návestidlo,
• interaktívne náučné prvky
wi-fi pripojenie k internetu zdarma,
predaj pohľadníc a propagačných materiálov,
vo výhrevni depozitár historických vozidiel,
na objednávku jazdy historickým motorákom M 131.1.

 
 

Lokálna z Pňovan do Bezdružíc dlhá 24 km je vedená v cestovných poriadkoch Českých dráh ako trať č. 177. Najväčšie stúpanie dosahuje 26 promile a minimálny polomer oblukov 190 metrov, traťová rýchlosť je 60 km/h. Vrátane koncových staníc je je na trati celkom 10 zastávok, z toho 5 s koľajovým rozvetvením. Nachádza sa na nej 32 železničných priecestí, z toho len dve sú zabezpečené svetelným zabezpečovacím zariadením a jeden trvalo uzavrený mechanickými závorami. Na trati sa nachádza aj jeden cestný nadjazd. Najvyšším meistom na trati je koncová stanica Bezdružice vo výške 575 m.n.m., najnižším je naopak most cez údolie Mže vo výške 391 m.n.m. Jazdná doba motorových vlakov je 41 – 43 minút.

 
 

Ďalšie informácie o bezdružickej lokálke, jej histórii a turistických atrakciách v regióne nájdete na stránke http://www.bezdruzickalokalka.cz/.

 
 

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.