Jediný exemplár MAT OLAWKA v Poľsku

Tento miniatúrny model autobusu RTO v poľskej licencii sa vyrobil v jednokusovom prototype. Údajne pre nízky záujem sa nezačalo so sériovou výrobou, ktorá sa plánovala v objeme 2400 kusov. Podľa informácií nášho čitateľa Zdena Vojčáka, ktorý nám tento snímok preposlal od poľského priateľa, tento autobus sa dochoval do súčasnosti a vlastní ho istý Poliak. MAT OLAWKA (maly autobus turisticky) údajne najprv využívala poľská televízia. Má 27 miest na sedenie a je vyrobený z prívesu PO-1. Určite by bolo zaujímavé pre každého z nás vidieť ho na vlastné oči.

  1. Vyrobil sa z toho fakt iba jeden kus? Rozmyslam, preco by mal byt toho casu o tieto vozy nezaujem.

  2. Také jsem si jist, že o vozy by zájem byl! Jenže RVHP rozhodlo jinak, jako ve spoustě jiných případů! V české televizi jsou každý čtvrtek ve 21.55 zajímavé dokumenty tzv. Zašlapané projekty. Je až dojemné kolik energie a peněz se do vývoje různých vozidel (metro, lokomotivy, auta) inestovalo a díky slavnému RVHP vše přišlo v niveč! Smrt komunismu!!! 🙂
    Čus-bus! Pavel.

  3. JE PRAVDA ŽE TO RVHP ZMAŘILO SPOUSTU PROJEKTŮ, TŘEBA: ŠKODA 706 RTO-K, KAROSA ŠM 16,5, a nebejt revoluce tak by možná nebyly ani KAROSY C 744 & B 741.
    -Nevím jestli je to pravda, ale někde jsem slyšel že se vozy C 744 začaly vyrábět právě až po revoluci. dá se říct že to byla taková menší revoluce mezi českými autobusy, hlavně kvůly větší spolehlivosti a dostupnosti ND. Hlavně tam v zimě bylo teplo o proti Ikarusům 280 byli český kloubáky „živější“.
    já osobně sem se s vozem C 744 svez jen třikrát, je škoda že se jich dochvalo tak málo…
    A NEVÍTE NĚKDO KDE SKONČIL 706 RTO-K???

  4. Upřesnění, první C 744 začala Karosa vyrábět v roce 1988 (tedy před revolucí), posouvání termínu výroby byl daný problémy s automatickou převodovkou Praga, která trpěly vysokou poruchovostí a pro nedostatek devizových prostředků se nemohl realizovat nákup zahraničních (západních) převodovek. S ohledem na umístění převodovky v zádi vozu, nepřipadala v úvahu ani montáž mechanické převodovky s běžným ovládáním, proto byl problém řešen kompromisem, kdy se zakoupilo devizově méně náročné německé ovládání Morse, které mechanickou převodovku ovládalo přes adapter pomocí bovdenů. Zmíněné řešení se plně osvědčilo a nebyly s ním žádné problémy. Protože se městské kloubové autobusy musely dle výnosu vlády vybavovat automatickými převodovkamy, které nebyly k dispozici, zahájila se výroba B 741 až v porevolučním období, kdy bylo možné nakupovat převodovky značek Voith a ZF.

  5. Je to pravda! RVHP rozhodlo,že klbove autobusy bude vyrábať IKARUS, tak sa nedostla do sériovky ŠM16,5 v Poľsku bola zastavená výroba Jelczu 021 (klbova verzia Š-706 RTO). ČO sa týka jedinej u nás vyrobenej RTO-K bol v r.1966 odpredaný do brnenskej Chirany,kde jazdil do r.1969 a následne okolo r.1970 zošrotovaný. V súčasnosti sa stavia jeho replika
    https://www.veterany.eu/?p=16183

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.