Historické trolejbusy na unikátnych fotografiách

Už dlhší čas sme nemali na našich stránkach články o historických trolejbusoch – tentokrát však zásluhou Martina Sildbergera zaplníme tento deficit unikátnymi fotografiami histroických trolejbusov. Ako nám píše ,,posílam fotky nákladních trolejbusu ze svého archívu. Četl jsem, že nákladní trolejbusy jezdí ve východní Evropě (Ukrajina, Rusko aj.). Často se jedná o hybridní stroje s pomocným agregátem. Dle NEOVEŘENÉ ZPRÁVY  tam prý mají dokonce nákladní trolejbus jako fekální vuz,“ dodal M. Sildberge.

Za fotografie ďakujeme – máme v zásobe ďalšie zaujímavé zábery, ktoré priebežne budeme uverejňovať!
redakcia

17 Comments

 1. Tak to je vzácnosť,vidieť nákladný trolejbus aspoň na fotke,keď nie naživo!!!U nás v KE máme zachované všetky tri nákladné električky(bohužiaľ,dve nepojazdné,jednu už ani nerozchodia,lebo je na ND kvôli nakl.električke č.1) Ale kedže trolejbusy začali u nás jazdiť pomerne neskoro,tak exempláre ako Sanos, Škoda 9Tr a podobné u nás nemožno vidieť 🙁

 2. 9 Tr aj Sanos mali byť dotiahnute ale kvôli rozporom medzi vtedajšmi členmi OZ HSMD a trochu aj kvôli vtedajšiemu riaditeľovi sa to nepodarilo.

 3. Zabudol som doplniť, že mali byť z Prešova v poslednej vete mam na mysli riaditela DPMP

 4. No tak to je trochu škoda. Mohlo to oživiť Deň bez áut. 😀
  O tom,že v Prešove majú 9Tr – ky aj Sanosy,viem,moja mama hovorila,že sa takými trolejbusmi neraz viezla, keď bola na výlete v Prešove so školou a keď tam chodila na učňovku.
  Ináč ohľadom košického dňa bez áut – tou starou električkou Cassovia som sa viezol,sice nie všetky kolá,ale až do tej 19:00.Môžem prezradiť pikošku,že počas poslednej jazdy bola skoro prázdna. 😀

 5. Ináč na nejakom webe (ale to nebol veteranbus) som čítal,že si niekto dal do KE dotiahnúť z PO Škodu 14Tr (nie TrM! – modernizovanú verziu toho trolejbusu) Vraj ju vliekli aj po diaľnici,ale myslím si,že to je skôr drb,pravdepodobne šli cez Hanisku,Drienovskú Novú Ves,Lemšany a Budimír.

 6. neviem ci to nahodou nebol fero – oni maju z presova trolejbus ale neni som si isty

 7. Sergej, red: Ano Fero kupil 14Tr07 – stoji nam na dovre v DP, aj sme ju kus robili ale tak sa to neda urobiť, trebalo by urobiť kastňu niekde v normalnej firme… zatial služi ako sklad veci pre ŠL a ine veci.
  Co sa tyka trasy tak tahalo sa cez dediny ako Haniska, Drienov atd.. Lemešany a Budimir – vypadovka do KE.

 8. No fotky boli aj tu na veteranbuse, tušim ešte aj su, keby si dačo kolo tohochcel, tak som na ICQ 218 854 995

 9. Hej kedysi davno davno sme ich sem davali – dokonca neviem ci nie este na uplne prvu verziu veteranbusu na webnode.

 10. No je to škoda,že sa kasňa nedá urobiť 🙁
  Odjakživa som sa chcel zviezť Škodou 14Tr,keď som bol malý,tak sa mi to asi aj podarilo,keď sme šli v PO do nejakého divadla. Myslel som si,že sa mi to podarí ajv Ke,lenže,keď spomínate,že kasňa je v zlom stave,tak od toho asi budem musieť upustiť.
  Ináč mi to pripomenulo niečo s našou (už asi dva roky bývalou škodovko,ale to nebol bus,bola to staručká Škoda 120L,prepáčte,že na autobusový web pletiem autá) keď otec skonštatoval,že že pôvodná kasňa na škoduli je prehnitá a že je zrelá na výmenu. Tak preto kúpil jednu nepojazdnú 105L a kedže bola z väčšej časti pomerne OK (len motor bol zavarený) tak sa rozhodol našu škodovku úplne rozobrať,zlé veci z tej 105 povyhadzovať a dal tam dobré veci zo 120,prvý šiel na ranu motor. No kedže v tomto prípade sa jedná o trolejbus,tak tu to asi bude zložitejšie,než zohnať niekde „za rohom“ dobrú kasňu na Škodu 14Tr a potom urobiť podobnú operáciu ako na našom aute,ktorú som opísal,kedže v KE pôvodné 14Tr-ky nie sú (iba TrM,ale tie už maju trochu inú kasňu ako nemodernizovaná štrnástka)
  Viem že to nie je len tak rozobrať to a znovu poskladať.

 11. Sergej, toto mame uz web pre vsetky historicke vozidla cize kludne o comkolvek tu vieme pisat. Zajtra bude aj obrazok o Volge 21 a jedno RTO. Oba su v dost osumelom stave, ale hadam niekomu pomozu aspon na diely. I ked ja osobne keby som mal porachy tak to RT by som zobral ako vyzvu. No ale o tom az zajtra ked ho budete vidiet aj vy 🙂

  Ozaj Fero – kde je ta SL co si mi posielal fotky raz? Taka pekna tusim na zdvihaku bola. Nevies co je s nou?

 12. Sergej: Kastňa sa urobiť da ale nie na dvore z jednou flexou 😀 Trebalo by nejaku strechu a hlavne peniaze, potom sa da všetko 😉

 13. To bola ŠDka, mam s nej viac fotiek, ale vieš ako rad mailujem, ta niekedy po SKP,pisalo sa o nej nedavno na Kčku, vraj stoji niekde v Michalovciach.

 14. Ten článok o Volge a RTO som si už všimol.A prý je to u nás na východe
  Myslím si že v dedine Kurima (asi okres Bardejov,alebo Svidník,nepamätám si presne) som jednu RTO alebo ŠD videl zaparkovanú pri ihrisku,ak neviem,či to neni tam,ale kedže som čital,že je to niekde na záhrade,tak silne pochybujem. Každopádne toho busa som tam videl,bol v klasickom nátere ČSAD,teda biely s modrými pásmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.