Európsky týždeň mobility – dnes uzávierka súťaže!

mobilitaBRATISLAVA, KOŠICE – Od 16. do 22. septembra 2009 sa v mestách Európy bude konať Európsky týždeň mobility. Zúčastní sa na ňom približne 1500 európskych miest s 200 miliónmi obyvateľov. V Košiciach sa doňho zapojí aj Dopravný podnik mesta Košice, a. s. so svojimi partnermi, ktorý pripravil príťažlivý program pre verejnosť na jednotlivé dni.

Cieľom podujatia je ukázať verejnosti mestskú hromadnú dopravu v inom svetle, zatraktívniť ju najmä pre tých, ktorí stále uprednostňujú automobil. „Zároveň chceme ukázať verejnosti, že sa z miesta na miesto dá dopraviť ekologickejšie ako automobilom. Navyše, použitie inej dopravy namiesto auta môže byť aj rýchlejšie a pohodlnejšie, lebo cestujúci MHD nemusí v meste hľadať voľné parkovacie miesta a platiť parkovné. Nehovoriac o tom, že je to celkovo lacnejší spôsob cestovania ako autom,“ uviedol generálny riaditeľ DPMK, a. s. Michal Tkáč.

Košický Dopravný podnik ho organizuje ETM pod názvom Európsky týždeň mobility – Pre lepší vzduch v meste. Celoeurópske podujatie „Európsky týždeň mobility“ je zamerané na podporu alternatívnych druhov dopravy než osobný automobil, ale aj na zlepšovanie dopravných pomerov v meste a propagáciu ekológie.

Program

* Program DPMK začne 16. septembra v stredu popoludní. DPMK predstaví moderné nové a zrekonštruované vozidlá, ktoré v súčasnosti jazdia v košickej MHD. Prezentácia vozidiel MHD začne o 16.00 hod. pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici. Súčasťou bude aj predstavenie autobusu Mercedes-Benz CapaCity – s nadštandardnou takmer 20-metrovou dĺžkou. Vďaka nej je tento moderný autobus schopný prepraviť viac ako 180 cestujúcich.
* 17. septembra o 15.00 hod. začne v priestoroch Kasární na Kukučínovej maľovanie automatov pod názvom Vymaľuj si svoj automat. Každý, kto chce, bude môcť svoje výtvarné nadšenie prejaviť na starom vyradenom automate na cestovné lístky. Zároveň to bude aj nostalgická spomienka na slovenské koruny, keďže DPMK nechá vymaľovať skrášliť staré vyradené automaty, ktoré sa používali v MHD do konca roku 2008 na slovenské mince.
* v dňoch 17. – 19. septembra od 16.00 hod. sa pre verejnosť zároveň v priestoroch Dolnej brány na Hlavnej ulici uskutočnia prednášky a diskusie o doprave, ktoré inicioval Magistrát mesta Košice.
* v sobotu, 19. septembra o 9:10 hod. na zastávke MHD Havlíčkova DPMK predstaví cestujúcim cyklistom tzv. Cyklobus. Dopravný podnik nechal špeciálne upraviť autobus na prepravu bicyklov, bude premávať skúšobne počas jesene na trase Havlíčkova – Horný Bankov. Je to služba najmä pre tých, ktorým „sa to z Bankova lepšie kotúľa dolu“. Čas odchodu autobusu na Horný Bankov bude 9:27 a potom každú hodinu. Cyklobus bude premávať cez voľné dni až do konca sezóny, t. j. 25. októbra.
* 21. septembra ráno sa uskutoční súťaž „Kto skôr?“, v rámci ktorej si zmerajú sily električka, trolejbus, cyklista, auto, bežec a korčuliar. Cieľom je zistiť, ktorý spôsob dopravy je v meste najvýhodnejší, a ako môže preferencia električkovej dopravy zrýchliť cestovanie po meste. Trasa povedie v rannej špičke z bytovej zástavby na Terase do parku pri železničnej stanici. DPMK bude o výsledku súťaže informovať verejnosť.
* 22. september – Deň bez áut – je vyvrcholením celého Európskeho týždňa mobility. DPMK ponúka dopravu v meste zadarmo pre každého, kto bude mať pri sebe preukaz – Osvedčenie o evidencii motorového vozidla. Byť majiteľom auta nie je podmienkou. Pre cestujúcich, ktorí nepoužijú auto DPMK posilní dopravu na električkovej linke 3 kapacitnejšími vozidlami a na trolejbusovej linke 71 vloženými spojmi počas špičky. Popoludní od 14:00 hod. do 19:00 hod. bude zdarma po trase linky číslo 2 premávať historická električka Cassovia. O 13.00 hod. v priestoroch električky Cassovia v areáli DPMK na Bardejovskej 6 generálny riaditeľ DPMK Michal Tkáč vyhodnotí Fotosúťaž – Košická MHD pre všetkých. Ten, kto zašle fotografiu s tematikou MHD, môže vyhrať až polročné cestovné v košickej MHD. Uzávierka súťaže je 18. septembra.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.