Európska asociácia automobilistov pozýva slovenských fanúšikov turistiky a historických vozidiel na svoje podujatia.

Štyri kolesá zovšedneli – nedávame si na nich už taký pozor ako kedysi, ale… Sú ľudia, pre ktorých auto je niečo viac ako dopravný prostriedok. Sú to majitelia vozidiel, ktoré boli vyrobené minimálne pred 25 rokmi a teraz vďaka majiteľovmu záujmu prežívajú druhú alebo aj ďalšiu mladosť. Nostalgiu môžú vyvolávať aj mladšie autá ktoré sa, napriek tomu že boli masovo vyrábané, odlíšujú originálnym dizajnom a sú symbolmi dejín motorizmu.

Z tohto dôvodu môžeme na tratiach pretekov a stretnutí automobilov uvidieť vedľa seba autá z rôznych období, napr. kabriolety Fiat- NSU, DKW a Mercedes 170V, americké krížniky z 50. a 60. rokov, takisto Volkswagena Chrobáka ako aj kultové Renault 4 a Citroena 2CV. Odôvodnené sympatie vzbudzujú automobily z bývalých socialistických štátov: Lada, Wartburg, Škoda či Tatra.

So znalosťami o dejinách motorizmu nie je najlepšie a treba ich šíriť.

Je to jeden z účelov našho spolku, ktorý bol oficiálne založený koncom roka 2007, ale v skutočnosti pôsobil už niekoľko rokov skoršie. Úspech Veľkých Beskydských (od roku 2003) a vlasteneckých výletov (od 2005) viedol skupinu najaktívnejších účastníkov k založení asociácie propagujúcej cestovanie s využitím historických automobilov. EAA bola registrovaná v roku 2008. Na začiatku sme sa stretávali každých niekoľko týždňov na podujatiach: Beskydský piknik (Majówka Beskidzka), stretnutie „Retro” v Nowom Sączi, jednodňové výlety, posedenia pre nadšencov…

V roku 2010 okrem tradičných podujatí sa konal výlet do Grunwaldu pri príležitosti 600. výročia  víťazstva nad Krížakmi.

Zavítali sme aj na legendárne trate okolo Rallye Monte Carlo Historique, a to dvakrát!

Podujatí v kalendári každý rok pribúda. Vďaka otvoreným hraniciam často návštevujeme nádherné Slovensko. Boli sme už v Starej Ľubovni, Liptovskom Mikuláši, na Orave, či v Tatranskej Lomnici.

Chceli by sme podobné výlety usporadúvať aj so slovenskými kolegami, pritom by sme ich radi pozvali k nám.

Aj keď formálne je naším sídlom Krakov, EAA je organizácia, ktorá zoskupuje vyše 60 nadšencov nielen z Malopoľska ale aj zo Sliezska, Świętokrzyského a Opolského vojvodstva.

Nie je to klasický auto klub ale platfórma pre verejneprospešné individuálne a skupinové aktivity: cestovný ruch, ochranu pamiatok motorizácie a aktívny oddych.

Momentálne na cca. 300-kilometrovom  úseku na juhu Poľska, je každých 20-30km niekto z EAA na koho sa možno spoliahnúť v potrebe, alebo jednoducho ku komu zájsť na kávu a naplanovať nové výlety či zaspomínať si na minulé.

Lebo „cesta je omnoho väčší zážitok ako samotne dosiahnutie cieľa“.

A spolujazda so susedmi z druhej strany Tatier bude určite zážitkovejšia…

Jacek Borzęcki
predseda EAA
www.eaa.org.pl

Pozvánka na podujatia, ktoré chystá Európska asociácia automobilistov v roku 2011

10.9.2011

1. jurajská eskapáda
Zawiercie: sklárska huta,Ogrodzieniec: zrúcaniny hradu a park miniatúr hradov Cesty Orlích Hniezd, Púšť Błędowska a južná časť Jury Krakowsko-Częstochowskej

organizátor: EAA
viac na: www.eaa.org.pl/forum/imprezownia

30.9.- 1-2.10.2011

IX Veľká Beskydská
Dookola Sliezkych Beskýd

Ustroń, Wisła- Múzeum Adama Małysza,prezidentský palác, skokanský mostík v Malinke,Bystra, návšteva Českej republiky, živá hudba a tancovačka…

organizátor: EAA
viac na: www.eaa.org.pl/forum/imprezownia

Kontaktné údaje:

web: www.eaa.org.pl
e- mail: autokult@poczta.fm
tel.: 48 602-26-58-48
poštová adresa: EAA, ul. św.Tomasza 31/16, 31-027 Kraków,

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.