Dopraváci predstavili zrenovované vozy ŠM-11 a 9 TrH 25

7.9.2009 – Ako každý rok aj tento Dopravný podnik Bratislava otvoril pre širokú verejnosť vozovňu Trnávka v súvislosti  s akciou “deň otvorených dverí”. Aj keď sa tento rok “deň otvorených dverí” niesol v znamení 100 výročia zavedenia trolejbusovej  dopravy v Bratislave, v priestoroch vozovne
boli vystavené všetky druhy vozidiel mestskej hromadnej dopravy, od električiek, trolejbusov, autobusov až po  servisnú techniku.

Treba pochváliť vedenie DP Bratislava, že po mnohých rokoch prekvapilo návštevníkov hneď s  3 novinkami. V rámci osláv 100 výročia “trolejbusovej dopravy v Bratislave” bol verejnosti predstavený
zrekonštruovaný trolejbus 9 TrH 25 s číslom 152. Priaznivci koľajovej dopravy mohli po prvý raz vidieť, aj keď nie ešte úplne dokončený, motorový vozeň č. 31.

Nás však najviac zaujímal zrekonštruovaný autobus DP Bratislava s evidenčným číslom 3350. V rámci “dní otvorených dverí” bol predstavený verejnosti autobus rady šm 11 typ 1630. Asi netreba znalcom autobusovej dopravy Slovenska spomínať, že sa jedná pôvodne o autobus pre autoškolu a jeho evidenčné číslo je viac symbolické. V mestskej hromadnej doprave tento autobus nejazdil. Autobus viac ako 10 rokov chátral vo vozovni v Petržalke a jeho osud bol dlhé roky neistý. Nesplnili sa našťastie pesimistické predpoklady a autobus sa dočkal rekonštrukcie. Celkovo možno hodnotiť rekonštrukciu  ako veľmi dobrú, ak keď by asi  pozorný znalec zistí niekoľko nepresností. To však nie je dôležité. Hlavné je, že šm-ka je znova v stave, aby mohla na rôznych akciách poriadaných DP
Bratislava voziť prípadných záujemcov. Je len škoda, že v renovácií autobusov ostáva DP Bratislava osamotený a nenasledujú ho iné veľké dopravné podniky Slovenska. Autobusová doprava na Slovensku hrala vždy rozhodujúci podiel v zabezpečovaní mestskej hromadnej dopravy a tak by si určite zaslúžila viacej takýchto historických autobusov.

Našťastie sa rozmáha aj na Slovensku skupina vetaranistov, ktorí vlastnia  historický autobus. Či sú to už  členovia Klubu historických autobusov alebo len ich zberatelia. Po krásne  zrenovovanom autobuse Škoda 706 RTO Lux v Nitre by rad súkromných historických autobusov čoskoro mal doplniť posledný vyrobený autobus rady Š s výrobným číslom 26669 –  šm-11 typ 1630, ktorej oprava sa blíži ku koncu.

Pár fotiek z peknej akcií dokumentuje vydarenú akciu. K podujatiu nám pripravil súhrn informácií a fotografie podpredseda Klubu historických autobusov Bratislava Mikuláš Ivaško, za ktoré mu pekne ďakujeme.

3 Comments

  1. Protišmykova podlaha v hisorickom buse, humus.

    [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

  2. Tento web asi nema rad kitiku :/

    [WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

  3. Peto tento web nema dovod nemat rad kriiku – netusili sme ze boli zablokovane filtrom spamu vsetky komentare. Takze kludne mozno pisat k clankom cokolvek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.