Ďalšia lahôdka pre zberateľov: IFA H6B – obľúbený autobus z DDR

Tak a je to tu. Pre všetkých čo pochybovali, že Editions Atlas skutočne zašle objednávané modely máme dobrú správu. Autobus Škoda 706 RTO LUX vám reálne príde. Mnohí z vás ho už určite dostali dnes, ak náhodou nie, čakajte ho v najbližších dňoch. RTO model je súčasťou novej kolekcie 24 modelov Bus Collection a je iba na vás či budete tieto modely odoberať. Nasledujúcim modelom je obľúbený DDR autobus IFA H6B z roku 1958.

Už v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia bola nepredstaviteľná premávka na uliciach bez autobusov IFA H6B, ktorých vysoká kvalita a silný motor 120 konskými silami bol zárukou spoľahlivej prepravy. V prípadne potreby tento autobus solídne zvládol aj jazdu s prívesom, aj keď na hranici svojho výkonu. Kvôli tomu mal byť od roku 1957 vybavený výkonnejším motorom so 150 konskými silami. Tento zámer však najskôr stroskotal, pretože nebola k dispozícií posilnená prevodovka vhodná pre tento motor. Jeho zaoblená silueta a pohodlné kožené sedadlá napriek tomu nadchýnali cestujúcich. Veľmi rýchlo získal popularitu a využíval sa v mestskej aj v diaľkovej doprave. V neposlednom rade bol obľúbený aj vďaka tomu, že praktické strešné klapky poskytovali dodatočné presvetlenie a dostatok čerstvého vzduchu v autobuse. Technika a jedinečná história výrobného podniku, ktorá bola poznačená viacerými zmenami vlastníkov a obchodného mena, urobili z tohto autobusu absolútny zberateľský kúsok. Teraz ho môžete získať ako exkluzívny model, ktorý do najmenších detailov – ako sú vlastné dvere pre šoféra, obrysové svetlá, emblém IFA, alebo strmá panoramatická zadná časť pôvodom z modelu IFA H6 B/U – zodpovedá originálu. „Nastupujte prosím!“ – a užívajte si nostalgické spomienky na obľúbený autobus z bývalej DDR.

Technické údaje o autobuse:

Výkon: 120 konských síl pri 2 000 ot./min.
Maximálna rýchlosť: cca 75 km/h
Zdvihový objem: 9 036 cm
Počet miest na sedenie: 32 + 1

Vďaka tejto unikátnej kolekcií modelov môžete spoznať najslávnejšie medzinárodné autobusy Star N52 z Poľska, Ikarus 311  senzačný Ikarus 66 z Maďarska, Tatra 500 HB z Čiech, Steyr 380Q z Rakúska, alebo slávny Fleischer z býalej DDR. Z priloženej dokumentácie sa dozviete všetko o ich vzniku a technických zvláštnostiach.

„Ako pravý fanúšik autobusov som skutočne nadšený, že konečne existuje zbierka historických autobusov. Takúto zbierku legendárnych medzinárodných autobusov som ešte nikde nevidel. Je to skutočne to najlepšie či už z Poľska, Česka, alebo Maďarska. Každý autobus má svoju fascinujúcu históriu, jedinečnú konštrukciu, motor, alebo výbavu. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú zbierku originálnych autobusových modelov. Buďte rovnako nadšení ako ja!“

Pavel Novák

Ako sa k modelu IFA H6B dostanete?

Ak vám došiel domov objednaný RTO model, odošlite späť priložený zľavnený kupón a stanete sa odberateľom exkluzívnych autobusových modelov. Priloženú faktúru potom môžete zahodiť do koša, RTO model máte zdarma. Model autobusu IFA H6B dostane za výhodnú cenu 8,50 € + 2,95 € za poštovné. K tomu dostanete zberateľský album, prívesok na kľúče, nerezovú ploskačku a DVD „Európske autobusové legendy“ s zľavu vo výške 8,50 € na ďalšiu zásielku.

Raz mesačne vám budú chodiť autobusové modely s farebnou dokumentáciou za 17 € + 2,95 € za poštovné.  Vždy však môžete odber modelov slobodne ukončiť a to aj bez udania dôvodov. Pokiaľ by ste sa niektorý z modelov rozhodli vrátiť späť zaplatíte iba poštovné za vrátenie zásielky. Ukončenie odberu im ohláste mailom, listom, alebo telefonicky.

Editions Atlas vám garantuje výmenu tovaru poškodeného počas prepravy a zároveň si vyhradzuje úpravu cien v závislosti od ekonomickej situácie. Pokiaľ však máte dlhy voči tejto spoločnosti, objednaný tovar nedostanete.

Cieľom tohto článku bolo priblíženie tejto unikátnej kolekcie modelov historických autobusov.  Je iba na vás či sa tieto modely rozhodnete odoberať alebo nie.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Editions Atlas
Foto: Editions Atlas

 1. Tak RTO-čku, presnejšie Jelcza 043 už mám doma, je to celkom pekný model 😀 Ale toto mi stačí, vyplatím model a budem mať pokoj (dúfam :D). Na ďalšie busy už nemám nervy a ani ma žiaden z tých, čo som videl v letáku, ktorý mi došiel spolu s busom, neoslovuje, okrem Ikarusu 66. Inak by som urobil, keby to bolo lacnejšie, alebo by to boli samé československé kúsky 🙂

 2. no uz prisiel aj mne no ale mne sa pacia aj tie dalsie autobusy takze pokracujem dalej a verim ze nebudem sam

 3. Ja ešte stále čakám. Už to bude pomaly mesiac a mne ešte nič neprišlo. Snáď sa dočkám. Môžem sa opýtať, že po koľkých dňoch, týždňoch, mesiacoch to prišlo Vám? ďakujem za odpoveď 🙂

 4. Príde to v takom čase ako je to uvedené do troch – štyroch týždňoch. ale treba zadať správnu adresu prí´jmateľa. 🙂

 5. Ďakujem. A tá adresa mi je jasná 😀 tá je určite správna 😀 i keď možno, že by sa aj niekto potešil, keby som zadala inú adresu 😀

 6. No ale ja som dostal RTO ešte niekedy pred 2 mesiacmi, zaslal som kupón aj všetko a dodnes (25.12.2011) žiadna ďalšia zásielka, nie je to iba testovačka (ak nie je dostatočný záujem, ďalej neposielajú … ???)

 7. edition atlas posiela modely raz mesacne mesiac od obiednavky a mesiac po dodani obiednavky dalsi asi z dovodu aby neobtazovali castymi platbami konecne korektne jednanie

 8. Celkom paráda tieto modely.

  Dnes som dostal až 2 a to IFA H6 B (pretože prvý, doručený ešte koncom roka 2011 bol poškodený a reklamoval som ho) a druhý Van Hool 306, ktorý je tiež veľmi pekný. Ešte keby neboli maličké chyby na laku som úúúplne spokojný. Veľa zdaru zberateľom AUTOBUSOV.

  Takže trpezlivosť a všetko príde !!! Aspoň zatiaľ 🙂

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.