Čo píšu iní: Vývoj Tatry 613 sprevádzali nehody

tabberTatra 613 je z pohľadu technika rozhodne jedno z najoriginálnejších osobných áut československej výroby. Jej vývoj však nebol jednoduchý. Pre nezainteresovaného pozorovateľa bola Tatra 613 len logickým a samozrejmým pokračovaním predchádzajúcej T 603. Pre tím jej konštruktérov však predstavovala jednu z najväčších výziev, s akými sa dovtedy stretli. Zrodenie novej reprezentačnej limuzíny z Kopřivnice totiž nebolo ani zďaleka tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Novinka musela odstrániť nedostatky T 603

V prvej fáze projektu si dali konštruktéri za úlohu odstrániť všetky nedostatky predchádzajúcej Tatry 603. Tá počas celého života trpela dvoma zásadnými problémami. Prvým bola pretáčavosť ovplyvňujúca stabilitu a techniku jazdy a druhým (podstatne závažnejším) jej náchylnosťou k vzniku požiaru pri nehode. Palivová nádrž umiestnená pod podlahou batožinového priestoru totiž pri každom väčšom čelnom náraze praskla a benzín oblial oblečenie predných pasažierov. Na toto doplatili aj posádky dvoch Tatier 603, ktoré sa v tiahlej zákrute pri Bratislave zrazili bočnými časťami karosérie. Autá sa následne od seba odrazili a každé skončilo v poli pri ceste. Hoci bolo poškodenie Tatier relatívne malé, posádky obidvoch vozidiel zasiahol benzín z nádrží a uhoreli. Toto sa novej Tatre 613 nemohlo v žiadnom prípade stať!

Kompletný článok dočítajte na tomto odkaze:
http://auto.pravda.sk/vyvoj-tatry-613-sprevadzali-nehody-dr1-/sk-amagazin.asp?c=A100115_101934_sk-amagazin_P39

zdroj: PRAVDA.SK

tabber

6 Comments

  1. Tak na toto auto si veľmi dobre spomínam.Vídaval som ho v garážach u nás za školou, keď som bol asi siedmak, šiestak., keď sme boli s učiteľom na prechádzke zo školy, tak celá naša trieda zašla do tých garáží a tie Tatry tam boli vlastne dve. Kým ostatní chlapci obdivovali reprosystémy v tom aute (vzadu jedna z nich mala dve reprobedne) ja som za ten čas obdivoval samotné autá. Rozhodne na dobu svojej výroby vyzerali nadčasovo a to určite tieto autá nezaprú aj dnes 😉

  2. Mam doma najstarsiu na slovensku, neverili by ste ake detaily su tam ine, ake uzasne je to auto…

  3. ET- mužu Tě ubezpečit, že nejstarší T613 na Slovensku nevlastníš.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.