Čo píšu iní: Tatru 613 nezachránili ani jej špeciálne verzie

tabberPokračovanie seriálu servera PRAVDA.SK: Aby automobilka udržala Tatru 613 pri živote, musela okrem nevyhnutnej modernizácie neustále rozširovať aj sortiment jej verzií. Krátko po rozbehnutí sériovej výroby Tatry 613 v lete 1975 začali automobilku trápiť starosti s jej udržaním pri živote. Výrobné počty T 613 totiž pričinením vládneho rozhodnutia z roku 1978 nebezpečne klesali a Tatra musela prísť s nápadom, ako jeho ničivé dôsledky minimalizovať. Všetkým bolo jasné, že len priebežná modernizácia auta stačiť nebude. Jediným možným riešením sa tak javilo zvýšenie počtu ponúkaných verzií a tým aj rozšírenie odberateľskej základne. V podmienkach centrálne riadenej príkazovej ekonomiky to však mnohokrát znamenalo nadľudské úsilie.

V najvyššej štátnej lige

Konštrukčná kancelária Tatry vyvíjala v oblasti T 613 mimoriadnu aktivitu. Keďže išlo o reprezentačnú limuzínu, automobilka začala v roku 1977 na vlastnú päsť vyvíjať jej predĺženú verziu s označením Long. Návrh počítal s predĺžením rázvoru o 150 mm, hranatými svetlometmi, klimatizáciou, posilňovačom riadenia a ďalšou zahraničnou elektronikou. Skrátka, mal to byť luxus, aký žiadny československý automobil dovtedy nezažil. Po spracovaní výkresovej dokumentácie postavili v Tatre prototyp a zahájili jeho jazdné a neskôr aj životnostné skúšky.

Článok dočítajte na Pravda.SK:
http://auto.pravda.sk/tatru-613-nezachranili-ani-jej-specialne-verzie-fo9-/sk-amagazin.asp?c=A100122_101713_sk-amagazin_P39

tabber

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.