Boli sme pri tom: Víkend otvorených dverí samosprávy hlavného mesta v znamení historických vozidiel a prehliadok mesta

cam_0092BRATISLAVA – Počas víkendu 24. a 25. apríla 2010 sa pod spoločným sloganom „Dotknite sa mesta“ uskutočnil už v poradí siedmy ročník najobľúbenejšieho podujatia Bratislava pre všetkých. Do podujatia, ktoré navštívili tisícky Bratislavčanov, ale i návštevníkov hlavného mesta, sa zapojilo množstvo organizácií a my sme boli samozrejme pri tom.

Z histórie:

Na základe privilégií kráľa Ondreja III u roku 1291 si slobodné kráľovské mesto Prešporok (Bratislava ) na Juraja každoročne volilo svojho richtára  a členov mestskej rady, tzv. 12 miestoprísažných. Svätý Juraj je patrónom Bratislavy. Keďže Bratislava chce nadviazať na tradície, predstavitelia mesta na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským sa rozhodli na Juraja „otvoriť brány“ bratislavskej samosprávy a pre obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta pripravili bohatý program. Pre všetkých boli pripravené pešie prehliadky centra mesta, vyhliadkové jazdy s historickou električkou, bezplatná návšteva múzeí a galérií mesta Bratislava a množstvo iných zaujímavých akcií. Záujem verejnosti o toto podujatie bol taký veľký, že z pôvodného jedného dňa ho primátor rozšíril na celý víkend.

Bratislava pre všetkých 2010 v znamení odpečatenia Michalskej brány a návštevy Primaciálneho paláca

Hoci sa tohtoročný program Bratislavy pre všetkých začal už štvrtok 22. apríla 2010, hlavný program sa nepochybne konal až cez víkend. Víkend otvorených dverí sa začal slávnostným odpečatením Michalskej brány, ktoré sa konalo v sobotu o 10-tej. O 9:30 sa na Primaciálnom námestí začal formovať dobový sprievod , ktorý sa pomaly presunul pred Michalskú bránu. Slávnostnou salvou z pušiek a krátkym príhovorom začali boje najlepších šermiarov, ktorých víťaz mal právo odviesť dámu (richtárku) k slávnostnému prestrihnutiu pásky na Michalskej bráne. Sprievod sa potom vydal späť k Primaciálnemu palácu, do ktorého odprevadili dámu po boku udatného rytiera. To už ale na Primaciálnom námestí čakal obrovský zástup ľudí, ktorí čakali na prehliadku centra mesta s vláčikom Prešporáčikom. Ten odchádzal každú polhodinu v sobotu od 9-tej do 15-tej a v nedeľu od 10-tej do 15-tej. Čakanie na vyhliadkovú jazdu deťom spríjemňoval veselý šašo, ktorý si pre nich pripravil zaujímavý program. No zatiaľ čo niektorí čakali na jazdu Prešporáčikom, iní zavítali na Nádvorie svätého Juraja v primaciálnom paláci, kde počas soboty až do 18-tej vystupovali Prešporské rána a Divadlo na kolesách. Počas celej soboty ste mohli zároveň nahliadnuť aj do kancelárie Primátora a v prípade záujmu sa s ním aj osobne porozprávať o veciach ktoré vás trápia. V obrazárni Primaciálneho paláca ste zasa mohli obdivovať  Zrkadlovú sieň, či svetoznáme bratislavské gobelíny, znázorňujúce antickú mytologickú báj o tragickej láske Leandra a Héro, jedinú kompletnú sériu svojho druhu na svete, pozostávajúcu zo šiestich kusov tapisérií. Počas soboty ste mohli zavítať aj do Kaplnky svätého Ladislava, ktorá je počas roka prístupná iba počas nedeľných svätých omší.

O prehliadku Bratislavy s historickou električkou bol naozaj veľký záujem

Po slávnostnom odpečatení Michalskej brány sme sa presunuli na Námestie Ľudovíta Štúra, odkiaľ v 15-minútovom intervale premávali historické električky na vyhliadkovej jazde Bratislavou. Hoci podľa programu, mali jazdiť už od 9-tej hodiny, prvá jazda sa uskutočnila až 5 minút pred 10-tou hodinou, posledná 10 minút po 18-tej hodine. Spoje s ochodom 18:25 a 18:40 pokračovali z Vazovovej po Železničnú stanicu Vinohrady. Jazda historickou električkou trvala približne 30 minút a jej trasa viedla z Námestia Ľudovíta Štúra cez Rázusovo nábrežie, Šafárikovo námestie, Štúrovú, Námestie SNP, Hurbanovo námestie, Obchodnú, Radlinského, Floriánske námestie, Vazovovu, Krížnu, Americké námestie, Špitálsku, Kamenné námestie a Jesenského ulicu späť na Námestie Ľudovíta Štúra.

Počas jazdy bol zabezpečený výklad o histórií Bratislavy v rámci ktorého ste sa mohli napríklad dozvedieť o Korunovačnom pahorku na Námestí Ľudovíta Štúra, o kačacej fontáne v parčíku na Šafárikovom námestí, o prvom mrakodrape v Bratislave, ktorý nechal v roku 1933 postaviť známy podnikateľ s mäsom Rudolf Manderla a v ktorom sa až do nedávna nachádzalo mäsiarstvo. V strednej časti Námestia SNP sa nachádza obchodný dom Dunaj, ktorý bol postavený ako obchodný dom Gróf a babka za rekordných 90 dní. Na rohu Hurbanového námestia sa nachádza budova Dexia banky, v ktorej v minulosti sídlila prvá telefónna ústredňa. Obchodná ulica sa v minulosti nazývala aj Uhorská, Schendorfská, alebo Széplak a bola to prvá ulica za hranicami vtedajšieho mesta. Schendorfská ulica bola pomenovaná podľa Schendorfskej brány nachádzajúcej sa na Koolárovm námestí, ktorá boal súčasťou vonkajších mestských hradieb. Nachádzali sa tu vinohrady a neskôr aj tu boli presťahovaní mäsiari, kožiari,… skrátka všetci ktorí svojou produkciou znepríjemňovali život obyvateľom mesta. Nachádzali sa tu aj nevestince ktoré spravoval kat. Vysoká ulica bola zase známa svojimi viechami. Zaujímavosťou je, že jednu z nich vlastnila aj babička Karola Marxa a viechy navštevoval aj známy spevák František Krištof Veselý. Krížna ulica, v období socializmu nazývaná ako Štejnerova, nesie názov podľa rozlúčkovej kaplnky, ktorá sa v minulosti nachádzala na konci tejto ulice. Do nej sa chodili posledný krát pomodliť ako aj rozlúčiť sa s rodinou všetci tí, ktorí boli odsúdení na popravu. Verejné popravy sa spočiatku vykonávali v cente mesta a jedným z popravísk bolo aj Hlavné námestie. Neskôr sa popravy presunuli až za hranice mesta. Poprvu v Bratislave vykonával kat za pomoci svojich pomocníkov, tzv. knechtov. Ľudia sa kata síce báli, no na druhej strane ho v noci potajomky navšetvovali lebo verili že kúsok povrazu, alebo šiat obesenca im prinesie šťastie. Kata navštevovali aj preto lebo bol výborným lekárnikom a tak ako vedel ksoti lámať, vedel ich aj naprávať.  Najznámejší katov dom bol na Baštovej ulici. Po ľavej strane v smere jazdy sa nachádza na prvý pohľad nenápadná budova Aspremontového paláca, ktorú dal postaviť Gróf z Aspremontu, ktorej súčasťou je aj nádherná Medická záhrada. Neskôr bol tento palác darovaný medikom a dnes v ňom sídli Lekárska fakulta Univerzity Komenského. Špitálska ulica bola pomenovaná podľa Špitálov, nemocníc postavených na tejto ulici. Spomenúť môžeme ešte známy budovu „U dvoch levov“. Presne taká istá budova sa totiž nachádza vo francúzskom Lione. Budovy obchodného domu Tesco boli postavené v niekoľkých etapách. Prvá budova bola postavená v roku 1967, druhá o 10 rokov neskôr a bola postavená súčasne s Hotelom Kyjev, ktorý bol slávnostne otvorený pri príležitosti Majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní ktorých víťazom sa vtedy stal bratislavský rodák Ondrej Nepela.

O jazdu historickou električkou bol obrovský záujem. Miestami bola dokonca až taká plná, že sa v nej takmer nenašlo miesto ani pre sprievodcov z električky. V sobotu do premávky zasiahla historická električková súprava BMEŽ #18 + SGP #135 a historická električka ČKD TATRA T2 #215. No zatiaľ čo Té-dvojka premávala aj v nedeľu, osemnástku v nedeľu nahradila historická električka DPMB #38. Keďže technika dopravného podniku nie je vo veľmi dobrom stave, opäť nastali problémy so zabezpečením výkladu. Aby technika vydržala po obidva dni, musel ostať vlečný vozeň SGP bez výkladu. Ani toto opatrenie však veľmi nepomohlo, lebo v nedeľu popoludní sa technika pokazila úplne a hoci sa sprievodcovia aj napriek tomu pokúšali robiť vlastivedný výklad počas jazdy, nemalo to prakticky žiadny význam lebo z tohto výkladu nikto nič nemal. Hoci ľudia na chýbajúci výklad šomrali, boli radi že aspoň raz v roku sa po Bratislave môžu odviesť starodávnou električkou. No medzi cestujúcimi sa našli aj takí, ktorí sa takouto električkou viezli po prvý krát. K ním patrí aj 17. ročná Dominika, ktorej sa jazda touto električkou zapáčila tak veľmi, že by sa s ňou bola schopná voziť hoc aj každý deň.

Vyhliadkové jazdy po prvýkrát zabezpečovali aj historické autobusy. Nie všetky sa ale dočkali konca podujatia…

Tohtoročnou novinkou Bratislavy pre všetkých boli aj vyhliadkové jazdy historickými autobusmi, ktoré mali premávať v 20-minútovom intervale medzi 10-tou a 18-tou hodinou. Ich trasa viedla od novej mestskej štvrte Eurovea cez Nábrežie, Nový most, Lafrancóny, Mlynskú dolinu, ZOO a Patrónku k Vojenskej nemocnici. Autobusy boli označené číslom X30 a spolu s normálnymi autobusmi na tejto mimoriadnej linke zaisťovali kapacitné posilnenie dopravy do oblasti ZOO a Bratislavského Lesoparku, pričom zastavovali na všetkých zastávkach na trase.

Počas oboch víkendových dní mali premávať historické autobusy Škoda 706 RTO #236, novo zrekonštruovaná Karosa ŠM 11 #3350 a Karosa Cabrio. Avšak Cabrio bus sa v sobotu dopoludnia (okolo 11:00) na zastávke ZOO v smere do mesta pokazil a pre zadrenie motora sa už do premávky opätovne nezaradil. RTO bus premával v sobotu len do 13-tej hodiny. Potom sa presunul do Rače, kde si ho objednali svadobčania. A tak v sobotu popoludní ostala v premávke už len ŠM 11, ktorá vďaka tomu praskala vo švíkoch. No jej premávka netrvala dlho. Hoci v nedeľu premávala aj s RTO-čkou, v nedeľu popoludní (asi okolo 13:00) sa pokazila a do premávky sa už nezaradila.

O jazdu s historickými autobusmi z počiatku nebo veľký záujem. V sobotu na poludnie sa však situácia zmenila a historické autobusy praskali vo švíkoch.

Historické trolejbusy vydržali nápor cestujúcich až do konca. Odviezlo sa s nimi množstvo ľudí.

Pre fanúšikov historickej dopravy mesto zabezpečilo aj celodennú premávku historických trolejbusov Škoda 9 Tr #53 a #152. Historické trolejbusy premávali s výnimkou vynechania odchodu o 13:15 z Autobusovej stanice, respektíve 13:45 z Búdkovej od 09:45 do 18-tej v polhodinových intervaloch. Ich trasa viedla z Búdkovej cez Palisády, Hrad, Mudroňovú, Hoďžovo námestie, Kollárovo námestie a ulicu 29. augusta k Autobusovej stanici na Mlynských nivách. Prvý spoj odchádzal zo zastávky Búdková o 9:45 a posledný o 17:15. Zo zastávky Autobusová stanica odchádzal prvý spoj o 10:15 a posledný o 17:45. Spoje o 17:15 a 17:45 z Autobusovej stanice pokračovali z Búdkovej do Vozovne Hroboňova. Počas našej prítomnosti cestovalo najviac ľudí do oblasti Horského parku. Opačným smerom už boli trolejbusy prázdnejšie.

O jazdu s historickými vozidlami bol obrovský záujem. Tí ktorí sa sa s nimi práve vozili, na ňu cez mobil lákali svojich priateľov, či známych. Tí starší si na tieto vozidlá radi zaspomínali, tí mladší zase obdivovali tieto zrekonštruované veterány. všetci sa ale zhodli na jednom. Historické vozidlá by mali premávať častejšie ako len raz v roku.

Nie len historické vozidlá, ale aj lepšie prehliadky centra mesta prilákali veľké množstvo ľudí.

Súčasťou víkendu otvorených dverí sú každoročne aj atraktívne pešie prehliadky historického centra. Zatiaľ čo zo začiatku sa organizovali výlučne všeobecné prehliadky centra mesta organizované každú hodinu od 9-tej do 18-tej, v posledných rokoch sa k ním pridali aj tematicky zamerané prehliadky mesta. Zatiaľ čo v minulých rokoch išlo o prehliadku Múzea dopravy, bratislavskej Vydrice, či Dómu svätého Martina, tento rok boli prehliadky o čosi zaujímavejšie.

O 10:00, 13:00  17:00 sa konali všeobecne zamerané prehliadky Bratislavy v trvané 1 hodiny. Keďže Staré mesto má veľmi bohatú históriu, boli tieto prehliadky o čosi dlhšie. O 14-tej sa konala všeobecná prehliadka centra mesta v anglickom a nemeckom jazyku.

Popri všeobecných prehliadkach centra mesta sa konali aj 2-hodinové tematické prehliadky Bratislavy:
Bratislavské naj… Čo ešte neviete o Bratislave? Bratislavské maximá, priority, kuriozity
Čas: sobota 10:00 – 12:00 a 14:00 – 16:00
Veľké lásky Bratislavy: Kto boli slávne páry a milenecké dvojice, ktorých príbeh lásky sa spája s Bratislavou?
Čas:
Sobota 11:00 – 13:00, nedeľa 16:00 – 18:00
Rozmanitá Bratislava: Mesto národov, národností, etník a náboženstiev.
Čas: Sobota 14:00 – 16:00, nedeľa 11:00 – 13:00
Deň svätého Juraja v Bratislave.
Čas:
nedeľa 11.00 – 13:00 a 14:00 – 16:00.

Jednej z peších prehliadok sa zúčastnila ja naša redakcia. Hoci sme pôvodne uvažovali nad prehliadkou Deň svätého Juraja v Bratislave, nakoniec sme sa v nedeľu popoludní vybrali na všeobecnú prehliadku centra mesta začínajúcu o 13-tej hodine. Keďže záujemcov o túto prehliadku bolo veľmi veľa, ľudia boli rozdelení medzi 4 sprievodcov zabezpečujúcich výklad o histórií nášho mesta.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného Kačína, či bezplatný vstup do múzeí a galérií v správe mesta. Aj to bol tohtoročný víkend pre všetkých.

Tohtoročný program Bratislavy pre všetkých bol veľmi bohatý a nech by ste sa snažili akokoľvek, všetky akcie by ste pravdepodobne aj tak nestihli. V tomto článku preto aspoň v krátkosti spomenieme niektoré z ďalších podujatí uplynulého víkendu otvorených dverí  samosprávy hlavného mesta. Veľký nápor návštevníkov zaznamenali aj bratislavské múzea a galérie, zoologická záhrada i kaplnka svätého Jakuba, ktorá je verejmosti prístupná iba počas podujatia bratislava pre všetkých. V sobotu bola bezplatne otvorená aj Botanická záhrada a pod sloganom „Bratislava, mesto, ktoré číta“ sa k víkendovému podujatiu po oba dni pridala aj mestská knižnica, ktorá okrem bezplatného zapisovania nových čitateľov, či bezplatného internetu pripravila aj množstvo sprievodných podujatí ako napríklad ukážku výcviku vodiacich psov, či tradičnú burzu kníh, ktorá prebieha až do konca tohto týždňa na nádvorí knižnice na Kláriskej 16.V sobotu Bratislavská vodárenská spoločnosť sprístupnila areál na ostrove Síhoť, na Hlavnom námestí sa prezentovali centrá voľného času, v 20 metrovom autobuse Mercedes Capacity odstavenom na Hviezdoslavovom námestí sa konala výstava fotografií Bratislava objektom detí a mládeže a celodenný program pre rodiny s deťmi v mestskej štvrti Eurovea vyvrcholil slávnostným odovzdaním novej promenády Námestia Milana Rastislava Štefánika spolu s veľkolepým ohňostrojom. V nedeľu zase Mestské lesy sprístupnili zrekonštruovali areál na Kačone, kam počas víkendov a sviatkov od 08:10 do 20:10 z Patrónky v hodinovom intervale premáva autobusová linka č. 43. Späť odchádza opäť každú hodinu a to od 08:25 do 20:25. Počas nedele bol záujem aj o bezplatné člnkovanie na IV. rybníku, či o dostihové zápolenie na závodisku v Petržalke. Počas víkendu mohli všetci záujemcovia využiť aj športoviská STARZ-u, ktoré boli bezplatne k dispozícií pre všetkých Bratislavčanov a navštíviť Deň otvorených dverí v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava.

Počas víkendového podujatia bola posilnená aj mestská hromadná doprava. Na linkách č. 30, 32, 37 a 80 premávali kapacitnejšie vozidlá. Linka č. 32 premávala každých 15 minút, mimoriadne premávala autobusová linka X30 a linka č. 31 premávala s linkou č. 39 medzi 9-tou a 19-tou hodinou v 5 – 6 minútovom intervale. Na linke č. 203 premávali kĺbové vozidlá,  v nedeľu premávali kĺbové vozidlá aj na linke č. 43 na ktorej v tento deň premávali aj posilové spoje. Vybrané spoje tejto linky premávali až na Kačín. Do oblasti Vodárenského múzea a devínskeho hradu ste sa dostali autobusmi číslo 28 a 29, ktoré medzi 10-tou a 20-tou hodinou premávali v 15-minútovom intervale.

Záverom:

Bratislava pre všetkých patrí každoročne k najnavštevovanejším podujatiam v Bratislave. Záujem o toto podujatie majú ne len samotní Bratislavčania, ale aj obyvatelia z iných častí Slovenska ako aj zahraniční turisti. Každoročne sa do tohto podujatia zapája čoraz viac a viac partnerov, takže si je naozaj z čoho vyberať. Záujem ľudí o toto podujatie naznačuje, že ľudia sa zaujímajú o svoju históriu a ctia si tradície svojich predkov. Eufória z tohtoročnej Bratislavy pre všetkých pomaly opadáva a my sa už teraz tešíme na 8. ročník tohto veľkolepého víkendového podujatia, ktoré by sa malo budúci rok uskutočniť cez víkend 23. a 24. apríla 2011.

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.