Boli sme pri tom: Na symbolickej rozlúčke s TAM busmi nebolo veľa fanúšikov

CIMG6454BRATISLAVA – V nedeľu 23. januára 2011 sa v uliciach mesta posledný krát objavil autobus TAM 272 A 180 M #1414, ktorý bol posleným zástupcom týchto autobusov v Bratislave. Autobus bol vyrobený v roku 1993, no v Bratislave jazdil až od roku 2008, kedy ho dopravný podnik zakúpil od banskobystrického mestského dopravcu. Vozidlo bolo atypické svojim interiérom, ktorý bol pri generálnej oprave ešte v Banskej Bystrici prispôsobený podľa vzoru autobusov Karosa radu 700.

Poslednou linkou, na ktorej sa tento autobus objavil sa stala linka 26/7 s prejazdmi na linky č. 23 a 24. Zatiaľ čo na linkách č. 24 a 26 zabezpečoval všetky odchody týchto liniek, v prípade linky č. 23  robil náhradu za autobus typu SOR, ktorého vodič čerpal zákonnú prestávku. Odchody TAM busu na linke č. 23 zo zastávky Jána Jánoša – VW boli o 16:22 a 19:22 a zo zastávky Lamač o 16:50 a 19:50.

Naša redakcia mapovala jazdu tohto autobusu medzi 13-tou a 17-tou hodinou. Na konečnej zastávke Žatevná v Dúbravke (odkiaľ autobus odchádzal o 13:15) už čakalo niekoľko fanúšikov dopravy, ktorí si nenechali ujsť poslednú jazdu s týmto typom autobusov. Hoci nás nebolo veľa, na nasledujúcich zastávkach sa tento autobus postupne zaplnil do prasknutia. Táto linka totiž slúži prioritne pre dopravu zamestnancov do automobilky Volkswagen a ani v tento deň nebolo inak. Pre tých, ktorí trasu linky č. 26 moc nepoznajú len dodám, že autobus zastavuje zastavuje na zastávkach Žatevná, Pekníkova, OD Saratov, Pri kríži, Volksvage, Jána Jánoša a Jána Jánoša – VW.

Väčšina ľudí vystúpila už na zastávke Volkswagen, takže na konečnú zastávku sme dorazili poloprázdni. Po krátkej prestávke, ktorú sme ako inak využili na fotografovanie sme ako linka č. 24 vyrazili do Volkswagenu, pričom z konečnej zastávky Jána Jánoša – VW sme odchádzali o 13:35 a 14:10, respektíve z Volkwagenu o 13:40 a 14:15.  Po príchode na konečnú Jána Jánoša – VW sme opäť pokračovali v robení fotografických záberov. Niektorí z nás sa zapojila do debaty s vodičom o autobusoch tohto typu.

O 14:25 naša jazda pokračovala po trase linky č. 26 na Žatevnú, odkiaľ sme po výmene vodičov a osem minútovej prestávke o 14:48 pokračovali späť  do Devínskej novej Vsi. Zatiaľ čo pri prvom odchode bol autobus poriadne plný, pri druhom odchode sa to už povedať nedá. Po príchode do Devínskej novej Vsi sme opätovne zabezpečovali odchody linky č. 24 a to zo zastávky Jánaa Jánoša – VW o 15:12 a 16:07 a z Volkswagenu o 15:17 a 16:12. Naledovala krátka päť minútová prestávka a už sme uháňali dole podvečernou Dúbravkou, aby sme ako linka č. 23 dopravili cestujúcich na konečnú zastávku v Lamači. Odtiaľ sme s týmto autobusom (ktorý išiel po zastávku Jána Jánoša – VW, kde naň naväzoval spomínaný SOR) pokračovali v jazde na zastávku ŽST Lamač, odkiaľ sme sa pobrali domov. TAM bus však ostal v premávke až do neskorých večerných hodín, pričom posledný odchod vykonal na linke č. 26 s odchodom zo zastávky Jána Jánoša – VW o 22:25.

Počas rozlúčkovej jazdy s týmto autobusom panovala vynikajúca atmosféra. Okrem družnej debaty fanúšikov dopravy sa každý snažil urobiť tú najlepšiu fotku tohto autobusu, pričom si dával pozor, aby nestál niekomu  zábere.

Autobsuy typu TAM sa do premávky zaradili v roku 1992 Tieto vozidlá tak v premávke premávali 19 rokov a z premávky boli vyradené skôr ako morálne zastaralejšie Karosy B 741.

Text a foto: Jaroslav Filo

 

 
 
 

 

 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.