Boli sme pri tom: Zakúrený Albatros a luxusné salónne vozne. Aj to bol Gala dinner train v bratislavskom múzeu dopravy

CIMG2657Určite si mnohí z vás pamätáte na Parné šialenstvo na prelome rokov, na ktorom sa predstavili zahraničné luxusné historické vozne. Každý, kto si chcel pozrieť interiér týchto vozňov, alebo zakúrený parný rušeň 498.104 „Albatros“, navštívil včera (štvrtok 21. januára 2010) bratislavské múzeum dopravy. Wagon service travel tu totiž usporiadal nevšednú akciu pre všetkých fanúšikov histórie železníc – Gala dinner train.

Areál bratislavského múzea dopravy otvoril brány pre všetkých návštevníkov o desiatej hodine.  Počas celého dňa mohli návštevníci vidiť  expozíciu cestnej a železničnej histórie. Starodávne automobily, kočiare, detské kočíky, ale aj rôzne návestidlá, dreziny, telegrafy, či modelové koľajisko, to všetko ste mali možnosť vidieť v hale, v ktorej dobové obrazy, či reklamy dotvárali tú správnu nostalgickú atmosféru.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento deň bol v múzeu taký, ako každý iný. No po prejdení na perón č. 1 ste mali možnosť aspoň na chvíľu nahliadnuť  do čias rakúskej monarchie. Po celej ploche prvého nástupišťa boli pristavené luxusné historické salónne vozne, čakajúce na vašu návštevu. Vážna hudba, ako za cisára Františka Jozefa, elegantní čašníci a príjemná pohoda, dotvárali kolorit týchto prekrásne zdobených železničných vozňov. Medzi nostalgickými vozňami ste mali možnosť vzhliadnuť aj dva moderné vozne železníc Slovenskej republiky. Išlo o lehátkový vozeň a vozeň s reprákmi v barovej úprave s reprákmi a svetelnými efektami s najväčšou pravdepodobnosťou slúžiaci na zábavné párty počas jazdy mimoriadných vlakov. Vráťme sa však k historickým vozňom. Pri každom stolíku bola rozsvietená malá lampička, pod ktorou boli zavesené známe osobnosti rakúskej monarchie. Záujem ľudí o prehliadku týchto vozňov bol naozaj veľmi veľký. Niektorí si urobili len „prechádzku“ po týchto vozňoch, iní si v nich aj na chvíľku posedeli, prípadne si v nej dali aj niečo na občerstvenie.

Na druhej koľaji okrem klasických vystavovaných železničných exponátov priťahoval pozornosť zakúrený parný rušeň Albatros. Záujemcovia mohli nahliadnuiť aj do stanovišťa rušňovodiča. Po zotmení organizátori akcie tento rušeň z jednej strany pekne nasvietili, čím umožnili všetkým fotonadšencom urobiť si nočnú fotky pri zakúrenom Albatrose.

Kým po zotmení niektorí fotili Albatros, alebo si prezerali expozíciu múzea, o devätnástej hodine sa v jednom z luxusných vozňov konala slávnostná večera, ktorá bola určená pre každého, kto sa vopred registroval na stránke Wagon service travel a zaplatil 70 EURO za osobu.

Aj po zotmení bolo v múzeu plno ľudí. Ako sme sa však dozvedeli, viacerí nich sa o tejto akcií dozvedeli na poslednú chvíľu. medzi nimi boli aj takí, ktorí vo včerných správach objavili reportáž z tohto podujatia a rýchlo sa ho vybrali navštíviť. Záujímavosťou bolo, že aj po ôsmej večer ste mohli v múzeu stretnúť rodiny s malými deťmi, ktoré si túto výnimočnú akciu nenechali újsť. Ani my me si túto akciu nenechali újsť a múzeum dopravy sme navštívili dvakrát, popoludní a večer.

Pokiaľ sa vám zdá divné, že múzeum bolo otvorené aj večer, , niet vám čo zazlievať. Múzeum býva štandartne otvorené len do 17-tej hodiny. Akcia Gala dinner train však zabezpečila bezplatný vstup pre každého návštevníka a predĺženie otváracích hodín až do polnoci. Pokiaľ ste však tejto akcie aj napriek tomu nezúčastnili, určite vám padne vhod naša fotogaléria, ktorá približuje atmosféru tejto nevšednej akcie.

Hoci by sa podľa nás mala takáto akcia mala konať skôr cez víkend (najlepšie v sobotu), sme veľmi radi že sa takáto akcia vôbec zorganizovala. Wagon service travel i múzeu dopravy prajeme do ďalších rokov veľa úspechov a vám hodne vzdaru.

Viac informácií o múzeu dopravy nájdete TU.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.