Boli sme pri tom: 25 rokov Nitrianskej poľnej železnice a Traktorparáda. Aj to bol Agrkomplex 2010

CIMG4456NITRA – Jazda parným vlakom, či prezentácia historických traktorov – aj to sú lákadlá ktoré ste ešte dnes (22. 08.) mohli navštíviť. V nasledujúcej reportáži sa pozrieme na totu podujatie z pohľadu dopravnej nostalgie a historickej techniky.

Hoci na agrokomplexe sa prezentujú moderné produkty poľnohospodárskej a potravinárskej techniky, na svoje si prídu aj fanúšikovia dopravnej i nedopravnej nostalgie. Nitrianske poľnohospodárske múzeum totiž do agrokomplexu prispelo zaujímavým programom. Pred vchodom do areálu výstaviska návštevníkov vítala parná lakomotíva B 650/80 „Bibiana“, ktorá bola vystavená aj v Bratislave počas výstavy na Prvej koľaji pozor!

Traktorparáda, alebo prezentácia historických traktorov od roku 1920

Traktorparáda – to je názov 3. ročníka unikátnej výstavy traktorov rôznych výrobcov a rôznych krajín pôvodu s rokmi výroby 1920 – cca 1968. Na jednom mieste ste tak mohli zhliadnuť viacero známych ale i menej známych značiek ako Svoboda 15 (1948), Lanz Bulldog 35 (1935), Lanz Bulldog 55 (1940), McCormick (1922),Škoda HT 18 (1929), Škoda 30 (1948), Zetor 25 (1948), Zetor 25 A (1952), Zetor 25 K (1960), John Deere 40-5 (1952), či traktor s radlicovou lyžicou Bielorus. O 11:00, 13:00 a 15:00 tieto zaujímavé historické vozidlá naštartovali svoje motory, aby sa návštevníkom predviedli v plenej paráade. Poprdkávanie a kúdol pravého dymu prilákalo na prezentáciu traktorov množstvo návštevníkov. Niektorí z nich si dokonca nenechali újisť jedinečnú príležitosť a previezli sa po areáli traktorbusom – traktorom s prívesným otvoreným vozňom pre cestujúcich.  Hoci o jazdu s ním by bol určite pčoas celého dňa veľlký záujem, traktorbus jazdil iba dopoludnia, pričom jedna jazda stála 0,50 €.

Oslavujúca železnička počas celého dňa praskala vo švíkoch

Počas nitrianskehého Agrokomplexu si na svoje príišli nie len obdivovatelia starých traktorov, ale aj fanúšikovia železníc. Nie len pre nich, ale aj pre ostatných návštevníkov podujatia boli počas celého dňa pripravené jazdy Nitrianskou poľnou železnicou, ktorá tento rok oslavuje 25. výročie svojho vzniku.

V pôvodnom pláne výstavby poľnohospodárskeho skanzenu, ktorá začala v roku 1982 sa s výstavbou poľnej železnice neuvažovalo. V rámci vnútromuzeálnych diskusií bolo doporučené, aby toto významové skanzenové zariadenie dokumentovalo aj systém poľných železníc používaných na Slovensku od konca 19. storočia – najmä v blízkosti cukrovarov. Na základe týchto návrhov bol v júli 1984 vypracovaný projekt na 419 m uzavretý oblúk. Avšak po vytýčení trasy železnice, podľa toho projektu, v teréne sa dospelo k názoru, že pevádzka poľnej železnice na takom malom okruhu by nemala zmysel a technicky by bola ťažko zvládnuteľná. Po zvážení širokého okruhu otázok spojených s využitím a prevádzkovaním poľnej železnice sa ukázala potreba presunúť dopravnú expozíciu na vonkajší obvod skanzenového zariadenia.

Pri stavbe tejto železnice sa mali použiť zvyšky poľných železníc v okolí Želiezovec. Keďže z celej trate ostali už iba fragmety a úsek Želiezovce – Jabloňové bol vyhradený pre pioniersku železnicu, nakoniec sa použili zvyšky trate Nýrovce – Maláš. Hoci výstavba tejto železničky bola náročná, vďaka snahám všetkých zainteresovaných os§b a podnikov podieľajúcich sa na jej stavbe sa nakoniec podarilo vybudovať 1,6 km okruh okolo Skanzenu a 1 km trať spájajúcu skanzen s areálom výstaviska a Nitrianska poľná železnica každoročne priláka do poľnohospodárskeho múzea veľké množstvo ľudí. Viac o histórií tejto železničky vám prinesieme v jednom z dielov nášho seriálu o železničných tratiach.

Nitrianska poľná železnice má teda 25 rokov svojej existencie, ktoré sa rozhodla osláviť práve pri 37. poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex 2010. Železnička jazdila od 09:00 do 18:00 cca každých 30 minút s výnimkou obedňajšej prestávky medzi 12:00 – 12:30 kedy si nebolo možné zakúpiť cestovné lístky. Počas celého dňa jej prevádzku zabezpečovali 3 unikátne parné lokomotívy – U 35.901 „Križko“ (1918), U 36.001 „Kolbenka“(1949) a U 25.001 „13“ (1951) a letné otvorené vozne Ba/ú. Stanica Skanzem bola „železničným uzlom“. Stretávali sa tam vlaky do stanice brána (na 1. koľaji) a na okruh po Skanzene (na 2. koľaji). Vlaky premávali vždy na oboch trasách, čo znamená, že po príchode zo Stanice Brána sa vydali na okružnú jazdu po Saknzene a potom zase do stanice Brána.

Zo stanice Skanzen vždy ako prvý odchádzal vlak do stanice Brána. Po príchode na túto stanicu sa mašina presunula na prednú časť súpavy a po krátkej prestávke „cúvaním“ odtiahla vlak späť na stanicu Skanzen, kde prišla z celou súpravou vlaku na 2. koľaj. Lokomotíva sa následne odpojila a za vozne sa v smere jazdy zapojila druhá lokomotíva. Po výmene cestujúcich a odchode susedného vlaku do stancie Brána sa vlak vydal na okružnú jazdu okolo Skanzenu, pričom odpojená lokomotíva sa išla odstaviť na bočnú koľaj, kde čakala na príjazd vlaku zo stanice Brána. Vlak z okružnej jazdy po Skanzene, prišiel do stanice vždy na prvú koľaj, kde čakal na príchod vlaku zo stanice Brána. Pár minút po jeho príchode porkačoval v jazde do stanice brána, aby odviezol ľudí na výstavisko Agrkomplex

Počas celého dňa bol o jazdu železnicou veľký záujem. Súprava vlakov zložená s parnej lokomotívy a dvoch letných otvorených vozňov Ba/ú doslova praskala vo švíkoch. A nie len ona. Pri pokladni totiž stálao  ľudí, ktorí čakali na zakúpenie cestovného lístka či už do stanice Brána za 0,50 €, alebo na okruh po Skanzene za 1 €. Deti do 6 rokov a ľudia so zdravotným znevýhodnením sa mohli odviesť zadarmo. „Neviete kedy pôjde najbližší vlak na Bránu?“ spýtala sa jedna pani. „Najbližší vlak do stanice brána pôjde za 27 sekúnda a 14 minút“, povedal do megafónu prednsota stancie Wáclav Gidaszewszy a dodal že železnička jazdí pravideľne nerpavideľne s + / – 2 sekundivými odchylkami. Nuž a ako by to bolo keby na žeôeznicu slávny kontrolór cestovných lístkov Terčík, ktorý práve na tejto železničke údajne na pokutýách vyzbieral viac ako oni predali cestovných lístkov. 🙂

Nitriansku poľnú železnicu pozdravili aj veterány z Janíkoviec

Sobota na nitrianskom agrokomplexe bola pre fanúšikov dopravnej nostalgie veľmi bohatá. Okrem úzkorozchodnej železnice, či starých traktorov, ste totuž popoludní mohli obdivovať aj historické bicykle, parné stroje a traktory, motocykle do roku výroby 1980,  automobily do roku výroby 1980,, ako aj historickáý aztobus Škoda 706 RTO LUX. Práve tieto veterány sa totiž zúčastnili cielenej jazdy veteránov počas stretnutia Kováčikovcov v Nitre, ktorú zorganizovali AERO SLOVAKIA .a.s. ,  OLDTIMER CLUB, VETERÁN CAR CLUB a Nitrianske poľnohospodárske múzeum.

Ukážky poľnohospodárskej techniky a tradičného poľnohospodráskeho života

Počas prehliadky poľnohospodárskeho múzea ste si mohli pozrieť aj unikátnu výstavu  historických traktorov, starých motorov a inej historickej poľnohospodárskej techniky umiestnenú v jednej z budov múzea. Okrem toho ste si však mohli prezrieť Konzum, školu, či mlyny. Na návštevníkov ďalej čakali ukážky samohybnej prnej lokomobily „Eržika“ z roku 1914, ukážky práce parnej lokomobily Umrath poháňajúcej mláťačku z roku 1894, ukážky lisovania oleja v kladovej lisovni z 18. stor. a hydraulickej zo začiatku 20. storočia, senobraneie z koscami z Horehronia (Pohorelá, Orava, Piešťany, Šariš) a ukážky zvyklostí poľnohospodárskeho života v minulosti. Navštíviť ste mohli aj výstavu na Prvej koľaji pozor!, ktorá však bola oveľa skromnejšia ako v Bratislave. Tí najmenší sa zase mohli odviesť detským vláčikom s rozchodom 600 mm a dĺžkou trate pred rozšírením cca 28 m a stretnúť ste mohli aj dobový koč s konským pohonom.

Na záver

Návštevníkom nitrianského agrokomplexu vyšiel v ústrety aj mestský dopravca Veolia transport, a. s. Hoci na Agrkomplex dopravu neposilnila, oznamami na vybraných zastávkach informovala cestujúcich ktorými linkami MHD môžu cestovať z autobusovej / železničnej stancie na Agrkomplex a späť.

Pokiaľ ste sa Nitrianskou poľnou železnicou nestihli odviesť, nemusíte byť sklamaní. Najbližšie totiž bude jazdiť od 11. do 13. septembra počas Dní európskeh dedičstva, do ktorých sa tento rok zapojilo aj poľnohospodárske múzeum. Viac o tomto podujatí sa dočítate TU.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.