Automobily s dvojtaktnými motormi 7

Praotcom všetkých dvojtaktných (automobilových) motorov boli prakticky motory dvoch firiem nemeckej DKW a anglickej Scott, no masovou výrobou dvojtaktných áut sa preslávila DKW a to aj po II. svetovej vojne v západnom svete. Vo Východnom bloku to boli autá z NDR (DDR). V 60-tych rokoch minulého storočia sa však logo DKW z automobilových kapôt stratilo v prospech loga AUTOUNION. Bol to ale, stále vývoj a výroba značky DKW, no vstupom kapitálu firmy Mercedes-Benz AG to bol zo strany investora nevyhnutný krok.

Rozbehnutá výroba z pred roka 1957 dostala teda na kapoty nové logo Autounion na miesto pôvodného Auto Union DKW. V predošlom článku som naznačil, že ostatným produktom klasickej koncepcie DKW boli typy F 89 až F93 na predvojnových typoch F8-9. Po vstupe kapitálu Mercedes Benz AG (1957) pokračovala výroba tejto generácie ako Autounion 1000 S a S Universal (kombi). Táto výroba bežala až do roku 1962 respektíve u kombi do roku 1965.

Autounion 1000 S Coupé

Ešte v roku 1957 na franfurktskom autosalóne predstavila DKW (firma) nové autá DKW úplne novej dvojdverovej koncepcie športového strihu (zmenšenina amerických okrídlených monštier). Bohužiaľ so sériovou výrobou sa pre nedostatok kapitálu neponáhľalo. Na realizáciu výroby dopomohol až nový investor. Autá boli prezentované ako Auto Union Sp Coupé a Sp Cabrio športová verzia a DKW Junior. „Americké Coupé“ malo naozaj oku lahodiace tvary a hlavne vzadu malo krídelká ako americké krížniky ciest. Jeho výbava bola na tú dobu nadštandardná vrátane „olejovej automatiky“, ktorá dovoľovala tankovať do trojvalcového dvojtaktu len čistý benzín. Miešanie s olejom bolo teda automatické.

DKW Junior II

Konštruktérov z Československa toto kupé zrejme nadchlo, pretože staré športové Felície odvodené od Spartaka (Škoda 440), či Oktávie, ako by z oka vypadli tejto DKW. Coupé sa začalo vyrábať prakticky po autosalóne, teda od roku 1957.

Autounion DKW Junior de luxe (1961 – 1963)

Po vstupe nového kapitálu, pribudla aj verzia „Cabrio“ (1962). Oba typy sa vyrábali do roku 1965. Vrcholom bolo moderné kupé Autounion 1000 Sp Sport Coupé, ktoré bolo nakoniec základom pre nové športové „Audiny“ a tak sa aj tvárilo.

Autounion-1000-Sp-Cabrio-Roadster

Menšie auto Junior sa dostalo do výroby až v roku 1959 a vyrábalo sa len krátko (1959 – 1962), nahradil ho DKW Junior de Luxe (1961 – 1963). Logo sa čoskoro zmenilo aj u tohto typu na AUTOUNION F 11 a po modernizácii F 12 (do roku 1965). Čiastočne sa opticky tieto Autouniony poeurópštili a vzdialene pripomínali talianske luxusné Fiaty 1500. Odzrkadlilo sa to aj v bohatej výbave a rozšírenej ponuke.

Autounion DKW F 12 Roadster (1963 – 1965)

Najšportovejším autom od DKW bolo športové kupé Monza. Prototyp tohto športového náradia bol postavený v roku 1955 na podvozku F93 a nazvaný Solitude. Iniciátormi boli jazdci Günter Ahrens a Albert W. Matzel. Jeho výroba prebiehala najskôr v Stuttgarde (Dannerhauer & Strauss), neskôr v Heidelbergu (Massholder) a nakoniec v Stuttgarde (R. Schenk). Solitude Bol predurčený na okruhy a svoje kvality dokázal na talianskom okruhu Monza (1956). Nakoniec sa preslávil menom Autounion Monza. Jeho karoséria bola vyrobená zo sklolaminátu a dokonca aj vo verzii kabriolet. Do roku 1958 sa ich vyrobilo okolo 200 kusov (iné údaje uvádzajú 230 alebo len 100).

Autounion DKW Monza

Ostatným pravým Autounion DKW boli typy F 102 a F 103. Toto bol úplne nový koncept štvordverového auta. Bol vybavený už prastarlým dvojtaktným trojvalcom. Už nemal také zaoblené tvary ako jeho predchodcovia, ale zhranatel. To bol vlastne vo svete začínajúci trend 60-tych rokov XX. storočia. U nás sa opozdil najmenej o desať rokov (Škoda 100). Aj napriek tomu, že technici spojením dvoch radových trojvalcov vyvinuli dvojtaktný šesťvalec s objemom 1300 ccm F 102, bol tento typ málo kupovaný. Týmto typom bola ukončená nielen výroba DKW v západnej časti Nemecka (BRD-NSR), ale aj výroba dvojtaktných motorov v klasických osobných autách v tejto časti Nemecka.

Audi F103

Ostala len výroba terénneho typu Munga. Na svete ale výroba neskončila. Zlom v ponuke nastal až, keď do typu F 103 sa začal montovať štvortaktný motor Volkswagen. Auto nazvali Audi F 103. Logo DKW teda zaniklo v roku 1969 spolu s Auto Union AG. Vytvorila sa nová spoločnosť AUDI NSU Auto Union AG (1969 – 1985) a štafetu prebrala nakoniec spoločnosť AUDI AG (1985).

Autor: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.