Automobily s dvojtaktným motorom 8: DKW vyrábané mimo Nemecka

Tak ako všetky populárne automobilky, tak aj DKW mala svoj montážny závod mimo Nemecka a poskytla licenciu na výrobu svojich dvojtaktných automobilov. Montážny závod bol v Írsku a licencované DKW-čky boli vyrábané v Európe v Holansku a Španielsku. Najmasovejšia výroba bola ale sústredená za veľkú mláku. Nakoľko hodne nemecky hovoriacich Európanov, či už medzi dvoma vojnami, alebo po II. svetovej vojne emigrovalo do Južnej Ameriky (konšpiračné teórie tvrdia, že tam ušiel aj Hitler), tak aj výroba obľúbených nemeckých značiek odišla tam. Autá pod hlavičkou Autounionu sa vyrábali v Brazílii a v Argentíne.

Európska mimonemecká výroba sa začala odvíjať v pobočnom závode v Írsku v rokoch 1952 až 1964. Dobové zmienky tvrdia, že to bola jediná továreň DKW mimo Nemecka. Jej existencii predchádzala činnosť obchodných spoločností Hennessy´s Ltd, Motor Engineers and Imports, ktoré dovážali do Írska autá Studebaker a traktory Oliver z USA. Začali  s kompletáciou dielcov dovážaných z Nemecka. Montovali autá, motocykle, nákladiaky a hospodárske vozidlá. Za týždeň zmontovali zhruba jedno vozidlo. Produkty ako aj náhradné diely boli predávané v predajniach spomínaných firiem v Cork City. Bolo vyrobených približne 4000 vozidiel (osobných áut, dodávok, áut nákladných a motocyklov). Keďže továreň bola na Britských ostrovoch, tak nosným programom mimo povojnových Pick-upov a Vanov bol DKW Junior/ F12 ako roadster, teda kupé,  kabriolet a dodávka. Nový kapitál v podobe investície Volkswagenu do Autounionu ukončil výrobu DKW v Írsku a to v roku 1964. Továreň už dnes neexistuje. Na jej mieste je supermarket Aldi v Ballincolig, County Cork.

Supermarket na mieste niekdajšej tvárne.

Naznačil som, že DKW-čky boli zmontovávané aj v Holansku v Sassenheime. Tejto aktivite sa venoval dovozca DKW. Firma Hart Nibbrig & Greve BV dovážala do Holanska nemecké DKW od roku 1932. Po vojne, po obnovení výroby automobilov DKW v Západnom Nemecku (BRD-NSR) sa v opustenej továrni v Sassenheime od roku 1956 začalo s montážou dodávok a Pick-upov na báze DKW F-89. V továrni pracovalo asi 120 zamestnancov a v rokoch 1957 až 1961 vyrobili zhruba 13 500 náklaďákov. Zmenou vlastníka DKW a zmenou na Autounion sa zmenili aj podmienky dovozu a montáže nemeckých áut v Holansku. Stali sa pre výrobcu neperspektívne. Firma Hart Nibbring & Greve prestala s montážou zastaralých dvojtaktných nákladiakov DKW a stala sa dovozcom japonských áut do západnej Európy a licenčným výrobcom vozidiel Nissan.

Dodávky DKW F-89.

Ďalšia mimonemecká výroba DKW prebiehala v Španielsku v továrni IMOSA (Industrias del Motor Sociedad Anónima). Tento podnik bol vybudovaný v roku 1950 v areáli Ali-Gobeo vo Vitoria-Gasteiz a rok na to začal spolupracovať s nemeckou DKW. Prvý nákladiak DKW F 89 L na základe licencie vyrobili v roku 1954 s dvojvalcom 700 ccm, výkonom 22 k a nosnosťou 750 kg. Na jeho podvozku ponúkali 5 modifikácií valník, dodávka, kombi, mikrobus a sanitka. O pár rokov na to (1957) na inom mieste (Gamarra- Betoño) bola postavená nová továreň, ktorá vystupovala ako dcérska spoločnosť IMOSI – INAUTO (Industrias Auxiliares del Automóvil SA). V tejto továrni sa vyrábali športové autá v desingovej réžii Fissore (talianski dizajnéri bratia Fissore). Popri tom sa vyrábali komponenty pre nákladiaky materskej továrne. Po skončení výroby DKW F 89 L v Nemecku sa skončila výroba aj v Španielsku v roku 1964. V IMOSE sa teda sústredili na nový typ DKW F 1000 so španielskym dizajnom. Výroba tejto dodávky bežala od roku 1963. Tieto DKW s trojvalcovým dvojtaktným motorom sa vyrábali dosť dlho, no po vstupe kapitálu Volkswagen-Mercedes Benz sa aj tu začali montovať aj naftové motory a tak vznikol model F 1000 D. Diesel bol prvýkrát experimentálne použitý v roku 1964.

DKW F 91 kombi

Dvojtaktný trojvalec úplne zmizol v Západnej Európe zo sveta v roku 1975 zavedením modelu Mercedes Benz N 1000, ktorý v konečnom dôsledku nahradil MB 100 D. V roku 1972 zasiahol nový kapitál aj španielsku výrobu úplne a vytvoril medzinárodnú spoločnosť Product Mercedes-Benz a Volkswagen SA (MEVOSA).

Autor: Gilbert

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.