Automobily KAN

04 velky stvormiestny KANPri listovaní starých časopisov som narazil na zmienku o celkom prvom automobile vyrobenom na  Slovensku v roku 1913. Čosi podobné fungovalo aj u našich susedov v Čechách, ktoré mali vtedy štatút „Českéko kráľovstva“ s tým, že rakúsky cisár bol zároveň aj českým kráľom.

Jednou z mnohých zámočníckych dieľní bola aj dieľňa v Kuklenách pri Hradci Královém. Jej majiteľom bol Alois Nejedlý, ktorý ju otvoril asi okolo roku 1911. Nakoľko vtedajšie Čechy boli v tej dobe priemyselná krajina, na rozdiel od poľnohospodársky orientovaného Slovenska mali na tú dobu dosť rozvinutú tradíciu priemyselnej výroby. Práve tieto tradície nahrávali majiteľom malých dieľničiek, aby sa pustili do výroby automobilov. K malým výrobcom vtedajších autíčok dobovo prezývaných “voituretty” sa teda pridal aj pán A. Nejedlý a svoj firmičku nazval Královohradecká továreň na automobily v Kuklenách.

Verejnosti predstavil svoje približovadlá v roku 1912 na pražskom autosalóne a nazval ich skratkou KAN. Tieto boli dvojmiestne alebo štvormiestne. Menší KAN poháňal štvortaktný jednovalec s výkonom 7 k (5,1kW), mal dve sedadlá. Väčší KAN bol vybavený štvortaktným dvojvalcom o výkone 11k (8 kW). Podvozky mali obdĺžnikové rámy. Nápravy boli pevné odpružené pozdĺžnymi listovými perami, teda každé koleso malo svoju, podobne ako slovenská Drndička. Kolesá boli vyrobené z dreva s lúčovými špicami podobne ako väčšina áut tej doby vrátane Drndičky. Brzdy mali KAN-y len na zadných kolesách. Pán Nejedlý podobne ako ostatné firmičky venujúce sa výrobe automobilov chcel osloviť aj naozaj majetných ľudí a preto svoje autíčka zväčšoval. Najskôr boli dvojmiestne, štvormiestne a vrcholom ponuky boli autá päťmiestne. Podobne aj počet valcov z jedného narástol na štyri. Práve štvorvalcové motory boli novátorské. Mali výkon od 20k do 30k (14,7 kW-22kW) a boli odliate v jednom bloku vrátane sacieho a výfukového potrubia. V tom období to bola technologická rarita, ktorú preferovala len automobilka Laurint a Klement. Ďaľšou novinkou bola odnímataľná olejová vaňa a tým aj pohodlný prístup ku kľukovke. Celkovo z estetického hľadiska boli KAN-y vyvážené a primerane zaoblené, teda oku lahodiace a ich ceny neboli premrštené. Pán Nejedlý sa s autami zúčastňoval aj vtedajších motoristických podujatí. Jedným z významných podujatí hlavne pre reklamu bola účasť KAN-u na jazde spoľahlivosti, ktorú usporiadal viedenský autoklub v roku 1913. KAN s jazdcom F. Czernilom žijúcim vo Viedni získal prvú cenu. Dvojvalcový KAN porazil aj výkonnejšie vozidlá vo výkonnostnej triede do 16k (11,7 kW). Jazdy pravideľnosti teda umožňovali v období pred I. Svetovou vojnou vyhrať aj vozidlám hlboko pod výkonnostným a objemovým limitom. Podobne aj dnes sú práve pre tento moment takéto preteky atraktívne. Pod pezinskou Babou v minulých rokoch práve autor pôvodného článku uverejnenom v Stope 25/1986 Mudr. Mareš získal viacero ocenení na Veľkej cene veteránov v starom kameňolome. Královhradecká továreň na automobily pána Nejedlého bola len kvapkou v mori medzi pioniermi automobilizmu pred I. Svetovou vojnou. Práve prvý vojnový konflikt zrušil priaznivo sa rozvíjajúce aktivity vo výrobe automobilov nielen na území bývalých Čiech a Slovenska. Naopak, nebyť neho prvá Československá republika by ani nevznikla.

V Kuklenách pri Hradci Králové po I. Svetovej vojne výroba automobilov nebola obnovená. Podľa Dr. Mareša pán Nejedlý vyrobil v rokoch 1911 až 1913 80 približovadiel, ktoré lietali rýchlosťou až 70 km/h. KAN je teda pojem o ktorom by bolo dobré čosi, aj keď málo vedieť.

Autor: Gilbert

2 Comments

  1. Dobrý deň,
    článok má niekoľko nepresností najmä v časti o účasti vozidla KAN na súťaži v Rakúsku. Podrobný článok priniesol časopis Veterán.sk 12/2011 v rubrike „Stratené značky“.

  2. Pán Zbyňovský,
    akceptujem Vašu pripomienku, ale držal som sa textu od bývalého kolegu Dr. Mareša. Všetky tieto perličky, či už zverejnené, alebo tie ktoré prídu sú spomienkou na nebohého kolegu, teda nie sú konfrontované informáciami z iných zdrojov (google, súčasné printy a podobne). Vrele preto zvyčajne odporúčam čitateľom pozrieť si aj nesocialistické zdroje. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.