Aktuálne: Zrušení depozitáře v bývalé Zlonické výtopně

ZLONICE – Po 15 letech opouští zlonické železniční muzeum kolejiště bývalé výtopny Českých drah. Pronájem kolejí, hojně dosud používaných nejrůznějšími subjekty při jízdách parních vlaků k údržbě strojů a doplnění vody či uhlí, je pro provozovatele muzea neefektivní.

Ke dni 30. dubna 2012 ukončilo občanské sdružení Klub Železničního muzea Zlonice smlouvu na pronájem vlečkových kolejí Českých drah v bývalém areálu zlonické výtopny. K tomuto razantnímu kroku výraznou měrou přispěla zásadní meziroční ztráta příjmů od sponzorů i snížení příspěvků z veřejných rozpočtů.

Od roku 1997 používalo muzeum pronajaté kolejiště jako svůj depozitář, který byl v letech 1998 až 2009 pravidelně přístupný veřejnosti. Navíc až do 21. dubna letošního roku sloužil k příležitostným výstavám. „Kolejiště výtopny je vybaveno popelovou jámou a vodním jeřábem, proto bylo hojně využíváno nejrůznějšími subjekty při zvláštních jízdách parních vlaků i filmováních“, říká členka výboru sdružení pro ekonomiku a marketing Jana Čechová.

Za zmínku stojí natáčení filmů „Poslední vlak“ s lokomotivou společnosti KHKD Herkules, „Paní z Izieu“ s vlakem Českých drah, nebo „Lidice“ s párovkou Výtopny Zlíchov. „Přestože bylo nájemné spíše symbolické, jsou náklady na údržbu a provoz kolejí pro nás neefektivní. Naše lokomotivy jsou již přestěhovány do nového areálu a podpora jízd parních vlaků je sice věcí ušlechtilou, nicméně prioritou muzea jsou jeho běžní návštěvníci“, dodává Čechová.

Posledním strojem, který ve zlonické výtopně vysypal popel a doplnil zásoby vody, byla Šlechtična 475.179, rychlíková parní lokomotiva Českých drah. Stalo se tak v sobotu 21. 4. 2012, kdy tento stroj přivezl návštěvníky zahájení 16. sezóny Železničního muzea Zlonice.

Autor: Ing. Tomáš Čech, výkonný ředitel Železničního muzea Zlonice a předseda občanského sdružení Klub Železničního muzea Zlonice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.