PRIBYLINA – V stredu 24. októbra 2018 v hornej časti skanzenu slávnostne otvorili zrekonštruovaný 920 metrov dlhý úsek bývalej trate, súčasťou ktorého sú aj storočný oceľový most z Kráľovej Lehoty a dve nástupištia. Statická expozícia Považskej lesnej železnice, ktorá je súčasťou Múzea Liptovskej dediny v Pribyline sa tak po vybavení posledných potrebných povolení dá po rokoch opäť do pohybu. Premávať začne od budúceho roka.
Vlak bude návštevníkov voziť od kostola, ktorý sa nachádza uprostred skanzenu, po depo historickej železnice. „Nikde na Slovensku ani v Českej republike sa podľa môjho názoru nezachovalo takto kompletne vybavenie železnice, to znamená hnacie vozidlá i vagóny. Všetko, čo je vystavené, aj v depozite, je pôvodné. Premávalo to na pôvodnej trati. Sú tu asi všetky druhy vozidiel, ktoré sa používali na lesných železniciach,“ uviedol pre TASR Predseda správnej rady občianskeho združenia Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici Juraj Veselý.
“Železnička je originál s vagónmi a rušňom, premávala od Liptovskej Tepličky cez Čierny Váh, Svarín až do Kráľovej Lehoty a Liptovského Hrádku. Vozila nielen drevo, ale aj ľudí za prácou. Uvedomujeme si, čo znamená zachovanie dedičstva z minulosti. Preto sme podporili tento projekt,“ povedal Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Peter Dobe, ktorý verí, že rekonštrukcia prispeje aj k zvyšovaniu návštevnosti kraja, ktorá v minulom roku dosiahla hranicu viac ako jeden milión návštevníkov. „Trať síce nie je dlhá, no podstatné je, že sa zachovalo dedičstvo predchádzajúcich generácií,“ dodal.
Rekonštrukcia bola spolufinancovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu. Na opravu železničky použili v rámci projektu „Po stopách technických pamiatok z Podhalia na Liptov“ z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko financie vo výške takmer 404 000,- €. Ďalšou investičnou časťou projektu je rekonštrukcia Vodárenskej veže a Múzea tlače v meste Nowy Targ, ako aj vybudovanie Múzea ručnej výroby papiera v obci Ludrová.
Sto sedem kilometrov dlhá trať Považskej lesnej železnice, ktorá bola v minulosti najmodernejší a najvýkonnejší dopravný prostriedok na dopravu dreva z dolín, bola do roku 1965 jediným spojivom medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Tepličkou. Od roku 1960 sa však z dôvodu narastajúceho automobilizmu pre nerentabilnosť postupne rušili jednotlivé odbočky. Celá trať bola aj napriek protestom verejnosti 31. decembra 1972 zrušená. Vďaka neúnavnému boju aktivistov sa však nakoniec podarilo posledné zvyšky lesnej železnice presťahovať do areálu Múzea Liptovskej dediny v Pribyline, kde sa ako statická expozícia tešili veľkému záujmu návštevníkov.
Ďalšie informácie o budúcoročnej prevádzke železničky Vám prinesieme hneď ako ich budeme mať k dispozícii.
Aktualizované 4. novembra 2018; 17:35 o fotogalériu.
Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: teraz.sk
Foto: Mária Rusnáková, Liptovské múzeum a Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici
Be the first to comment