Aktuálne: Zmeny na trenčianskoteplickej električke od 1. 5. 2011

CIMG5830TRENČIANSKA TEPLÁ, TRENČIANSKE TEPLICE – Od 1. mája 2011 vstupuje do platnosti nový  redukovaný cestovný poriadok trenčianskoteplickej električky. Dôvodom jeho zmeny je šetrenie financií Železničnej spoločnosti Slovensko a.s..  Podľa pôvodného návrhu sa mala premávka na tejto trati úplne zastaviť, pričom sa rátalo že jej prevádzku prevezme združenie Čiernohronská železnica. Zatiaľ ju však aj naďalej bude prevádzkovať Železničná spoločnosť. V nasledujúcom článku vám prinášame predbežný cestovný poriadok tejto električky.

Trenčianskoteplickej električke hrozilo zastavenie už niekoľko krát. Pre jej stratovú prevádzku Železničná spoločnosť Slovensko plánovala zredukovať časť spojov. Napokon sa do zoznamu, o ktorom rokovala vláda, ani nedostala. Podľa primátora Teplíc Štefana Škultétyho sa neoficiálne dozvedeli, že trať bude privatizovaná.

Toto rozhodnutie pokladám za nekorektné a v rozpore s uznesením vlády. Mali sme spoločné jednania a koncom februára nám oznámili, že sa ruší polovica spojov, ale v uznesení vlády sa vôbec nehovorí o rušení spojov. Táto trať tam vôbec nie je,“ hovorí Śtefan Škultéty, primátor Trenčianskych Teplíc. Zmena vo vlastníctve má nastať už od 1. mája, primátor sa obáva ukončenia premávky, čo by znamenalo likvidáciu železnice. „Keď sa zastaví premávka, hrozí riziko rozkradnutia.“

Ako hovorí riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek, záujem majú a mohli by ju prevziať aj hneď. Chcú však vedieť, kto bude platiť prepravu vo verejnom záujme. Električka totiž vozí nielen turistov, ale prevažne domácich obyvateľom. „Všetko stojí a padá na tom, ako sa bude železnica financovať. My ju vieme technicky a organizačne zvládnuť, ale každá železnica, ak má robiť dopravnú obslužnosť, tak si na seba nezarobí. Rokujeme so starostami, oslovujeme kraj a snažíme sa vytvoriť nejaký finančný model, ktorý by umožnil železnicu ďalej prevádzkovať,“ povedal Bílek.

Predseda trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček si nevie ekonomicky predstaviť zabezpečenie takýchto tratí. Pripomína, že železnička Čierny Balog funguje skôr ako atrakcia, kým elektrická trať Teplá – Teplice slúži občanom. „Bola v nie dávnom období rekonštruovaná a bolo tam investovaných dosť veľa peňazí na to, aby sme s ňou takto ľahkovážne nakladali.“

Bílek ďalej poukazuje na to, že prevádzkovateľom Čiernohronskej železnice je záujmové združenie obcí. Podľa Škultétyho by za súčasnej ekonomockej situácii kraja takéto združenie vzniklo najskôr až za trištvrte roka. Zmeny však majú nastať už 1. mája dodal.

Podľa navrhovaného cestovného poriadku by od 1. mája mala trenčianskoteplická električka električka premávať podľa nasledovného cestovného poriadku:

Odchod zo stanice Trenčianska Teplá, smer Trenčianske Teplice:
05:15+, 08:25■, 10:25■, 12:25■, 14:25, 15:25

Odchod zo stanice Trenčianske Teplice, smer Trenčianska Teplá:
06:29+, 09:20■, 11:20■, 12:47■, 14:47, 15:50

+ premáva od pondelka do soboty
premáva len od 16. 05. 2011 do 15. 10. 2011

Upozorňujeme, že nemusí ísť o definitívny cestovný poriadok. Osud trenčianskoteplickej električky budeme sledovať aj naďalej. O nových skutočnostiach vás budeme včas informovať.

Zdroj: sme.sk a vlaky.net
Spracoval: Jaroslav Filo

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.