Aktuálne: Železničná trať Piešťany – Vrbové sa premení na cyklotrasu

TRNAVSKÝ KRAJ – Ako sme Vás už na našich stránkach informovali, z 8 km lokálnej železničnej trate Piešťany – Vrbové bude definitívne cyklotrasa. Zatiaľ čo združenie obcí Zelená cesta dosiahlo, čo chcelo, železniční nadšenci prijímajú toto rozhodnutie s hlbokým zármutkom.

Občianske združenie Čango na tejto trati každoročne organizovalo obľúbenú akciu Vláčik motoráčik, alias Čango, ktorá sa tešila veľkému záujmu verejnosti. „Doteraz všetky ročníky sme robili 4 páry jázd vlakov. Ale nakoľko nám bolo ľúto, že ľudia sa niekedy tlačili, v tomto roku sme vyskúšali vypraviť až 6 párov vlakov,“ povedal v roku 2015 redaktorovi RTVS Martinovi Jurčovi  Vladimír Vacula. Aktivisti zo druženia mali teda v otázke budúcnosti trate jasno. „Chceli sme založiť nejaké združenie, alebo spolok, ktorý by vlastnil túto trať. Dokonca sme oslovili aj vyšší územný celok a miestnu samosprávu, či by s nami do toho nešli. Čo sa týka cyklochodníka, to by bola ich parketa. My by sme vykonávali činnosti na koľaji – či už rôzne jazdy nostalgických vlakov niekoľkokrát do roka, ale hlavne prenájom a jazdy šľapacích a pákových drezín pre širokú verejnosť v priebehu celého leta. Teraz dokončujeme výrobu prvej slovenskej normálnorozchodnej pákovej dreziny, ktorú by sme radi ponúkli občanom, aby si ju mohli vyskúšať, aj po víkendoch jazdiť na nej, čo by prilákalo zas určitý počet ľudí sem do okolia, ktorí by sa tu stravovali, poprípade ubytovali.“

Jasno v tom mali aj cestujúci v mimoriadnom vlaku: „Som strojvodca na dôchodku a jazdil som na tom už v 71. roku. Už sa sem asi nikdy nedostanem. Je tu pekná krajina, mohli by otvoriť tú trať. Je to ekologickejšie než autá,“ povedal starší pán z Valašského Meziříčí. „Túto trať poznáme ešte z mladosti a radi si to zopakujeme,“ pripojila sa staršia pani. „Chceli by sme, aby sa tá trasa obnovila a zostala zachovaná a aby sa nezabetónovala, ale aby bola v prevádzke,“ súhlasila jedna z mamičiek.

 

A takto si na železničku do Vrbového spomína obyvateľka Piešťan Viera Dusíková, ktorá od detstva býva na Vrbovskej ceste v blízkosti železničnej trate. „Vrbovské Čango, alebo Vrbovská Kača vždy strašne dymila. Bývali sme pri železnici a právali sme vždy na dvore, lebo taká stará práčka kombi – natriasalo to, žmýkalo. Potom sme vyvesili bielizeň a vždy keď malo ísť Čango, mamina kričí – Detská, rýchlo pozbierať bielizeň, lebo budú samé sadze.“  

Podľa územného plánovača Petra Rakšániho je potrebné realizovať zmeny vždy z čo najmenšími negatívnymi dopadmi. Vybudovanie cyklotrasy v mieste železnice považoval za veľmi náročné a mimo súčasného trendu prevládajúceho v Európe. „Myslím si, že ani železnice nebudú mať záujem zbaviť sa majetku, keď aj na Slovensku, lebo v celej Európskej únii to už tak funguje, sa železničná doprava vráti do regiónov. A nakoniec aj v tom Integrovanom regionálnom operačnom programe  (IROP) sa hovorí o integrácii dopráv, čiže súčinnosti na preprave ľudí, alebo aj tovarov rôznymi druhmi, ktoré výrazne môžu konkurovať automobilovej doprave.“ 

Úplne odlišný pohľad na vec ale mali miestne samosprávy, ktoré presadzovali vybudovanie cyklotrasy na telese železnice a za týmto účelom založili aj združenie Zelená cesta. Podľa starostu Trebatíc Juraja Vala boli obrovské tlaky zo strany verejnosti a obyvateľov obce, aby sa železnica prebudovala na cyklotrasu a dostával aj maily od účastníkov cestnej premávky, kedy to už konečne bude. Viceprimátor Piešťan Tomáš Hudcovič bol však vo vyjadreniach pre Rádio Regina zdržanlivejší a vedel si predstaviť obe varianty. „Sú požiadavky o to, aby sa dopracovali materiály, štúdie, či dokáže železnica fungovať súbežne s cyklotrasou, ale to je v podstate ešte vo vývoji a mesto sa k tomu aj tak stavia.“ Mnohí obyvatelia však boli za kompromisné riešenie. „Verím, že železnica bude a popri tom, že bude aj ten cyklistický chodník, alebo teda tá trasa,“ povedala v roku 2016 redaktorke RTVS Ivete Pospíšilovej jedna z účastníčok nostalgickej jazdy.

 

Prvý Vláčik motoráčik sa do Vrbového vydal po viac ako troch desaťročiach v sobotu 10. júla 2010 a úplne posledný v sobotu 29. októbra 2016. Občianske združenie Čango žiaľ nakoniec podľahlo tlaku samospráv a ukončilo svoju činnosť. Združeniu Zelená cesta tak už  k zámeru vybudovania cyklotrasy na telese železnice nič nebráni v ceste. Podľa starostu Trebatíc a predsedu združenia Juraja Vala sa im podarilo dohodnúť na kompromise. „Predchádzala tomu novela zákona o dráhach, ktorá bola schválená v parlamente koncom minulého roka a výsledkom je nájomná zmluva, ktorá hovorí, že štát nám prenajíma pozemky a stavbu železnice na 10 rokov s tým, že naše združenie je zaviazané odstrániť koľajnice. Aj napriek tomu máme eminentný záujem premeniť železnicu na cyklotrasu.“ Riaditeľ združenia Zelená cesta Lukáš Pavlech redaktorke RTVS Vlaste Cigánkovej uviedol, že teraz budú nasledovať konkrétne kroky na uskutočnenie tohto zámeru. „Ideme súťažiť dodávateľa projektovej dokumentácie, ktorú následne máme do troch mesiacov predložiť Železniciam Slovenskej republiky na pripomienkovanie. Potom nám už ostane len vysúťažiť dodávateľa a zohnať peniaze. Predpokladáme, že tento projekt by mohol byť financovaný z regionálneho operačného programu, zatiaľ predpokladáme okolo hodnoty 2 milióny €.“ Redaktorkou oslovení cyklisti sa tomuto zámeru potešili. „O tejto cyklotrase sa tu rozpráva už 20 rokov a stále sa to nepodarilo. Myslím si, že by tu boli stovky cyklistov, čo by to denne využívalo,“ povedal jeden z mladších respondentov. „Zaslúžili sme si to, lebo po hlavnej ceste ísť je ozaj nebezpečné pre nás i naše deti,“ súhlasila s ním jedna z mamičiek.

Cyklotrasa s asfaltovo-betónovým povrchom bude spĺňať najprísnejšie kritériá. Vybudované budú odpočinkové zóny a na križovaniach so štátnou cestou budú vybudované zábrany, aby cyklista musel zosadnúť z bicykla, aby tam bolo kompletné značenie a každý prechod bol nasvietený a pod kamerovým dohľadom. Nájomnú zmluvu medzi Železnicami Slovenskej republiky a združením obcí Zelená cesta si môžete pozrieť TU.

 

Keď sme koncom februára tohto roka zverejnili článok o premene železnice na cyklotrasu, združenie Zelená cesta s niektorými našimi tvrdeniami nesúhlasilo, no keď sme im ponúkli priestor na vyjadrenie, nevyužili ho. Výkonný riaditeľ združenia Lukáš Pavlech nám síce v reakcii na náš článok uviedol, že mali záujem aj o kompromisné riešenie, no občianske združenie Čango sa postavilo do roly súpera. V oficiálnych dokumentoch združenia však o kompromisnom riešení, či hľadaní možnosti ako umožniť drezinovú prevádzku aspoň na malej časti trate nie je žiadna zmienka.

Každá z dotknutých strán má na túto problematiku iný názor. Niekto vidí jedinú alternatívu v premene železnice na cyklotrasu, iný si vie predstaviť skĺbenie oboch projektov. Na zamyslenie ostáva aj otázka, ako by reagovali miestni obyvatelia, keby mali dostatok informácií o projekte oživenia zabudnutej trate. Boli by aj napriek tomu striktne za zrušenie železnice? Ako by sa k tomu postavili samotní cyklisti? Existuje vôbec nejaká štatistika, alebo odhad o tom, koľko cyklistov bude novú cyklotrasu reálne využívať? Na tieto otázky už ale odpovede s najväčšou pravdepodobnosťou neodstaneme.

Prebudovanie železničnej trate do Vrbového môže byť navyše vzorom pre obdobné projekty na iných železničných tratiach. Pri súčasnej pandemickej situácii je to síce nateraz nereálne, no v budúcnosti nikto nevie.

Jedno je však už žiaľ viac ako isté. Táto trať, rovnako ako v minulosti trať Devínske Jazero – Stupava, či úsek Lužianky – Dražovce odíde navždy do zabudnutia bez akejkoľvek rozlúčkovej jazdy. Zaspomínajme si preto na ňu aspoň prostredníctvom fotografií, ktoré nám do redakcie poslal redaktor Rádia Regina a železničný nadšenec Martin Jurčo.

Čítajte aj: Z nevyužívanej trate Piešťany – Vrbové bude nakoniec cyklotrasa

Autor: Jaroslav Filo
Audio: Rádio Regina Západ
Foto: Martin Jurčo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.