Aktuálne: Zachráňme loď Kamzík

Loď KamzíkBRATISLAVA – História katamaránu Kamzík siaha do roku 1978 kedy si Československá plavba dunajská vo svojej lodenici nechala vyprojektovať a postaviť katamaran s dvoma dieselovými motormi s kapacitou 200 miest. Propeler, ktorý sa objavil aj na dobových pohľadniciach a poštovej známke, sa stal obľúbenou atrakciou Bratislavy. Ľudia ho využívali nie len pri návšteve Lunaparku, ale aj pri tradičných majálesoch a detských programoch. V roku 2003 však vedenie mesta z dôvodu stratovosti rozhodlo o jeho zastavení.

Kto by však čakal, že obľúbený katamarán bude zachovaný pre budúce generácie ako historické pravidlo, ostane sklamaný. Od roku 2003 je plavidlo odstavené v severnom bazéne Zimného prístavu a vydané napospas svojmu osudu, chátraniu a postupnej devastácii. V súčasnosti sa plavidlo nachádza v značne zúboženom stave, zrejme čiastočne vykradnuté a zahádzané rôznym odpadom. Plavidlo je postihnuté devastáciou kormideľne, sociálnych zariadení, výstroje i náterov a ich následnou povrchovou koróziou. Po životnosti je aj strojné zariadenie takže plavidlo ako také bude potrebné celkovo revitalizovať a modernizovať.

OBR.9-700x527
Smutný pohľad na chátrajúcikatamarán Kamzík, zdroj kotp.sk.

Určite si dobre pamätáte ako neslávne skončil starý parníček „Devín“, ktorý v roku 2012 prešiel rekonštrukciou. Z malej lode na prepravu cestujúcich sa stala lodná galéria.

Krajská ochrana technických pamiatok sa preto rozhodla vyzvať k záchrane tohto dnes už historického plavidla. Na úrovni štúdie bol spracovaný projekt revitalizácie, t.j. modernizácie a uvedenie plavidla do prevádzky. Jej predmetom je obnova telesa plavidla, odstránenie deformácii na trupe a rôznych nepôvodných častí ako sú napríklad návarky. Plavidlo musí prejsť totálnou očistou – odstránením korózie a obnovou základných a vonkajších náterov. Rekonštruovať treba sociálne zariadenia, strojné zariadenie i kajutu pre posádku. Kormideľňa by mala byť nahradená úplne novou. Staré drevené lavice by mali byť nahradené novými a pohodlnejšími a počet miest na sedenie sa má upraviť na 130 osôb. V časti paluby pod prístreškom sa v jednej variante projektu uvažuje s posuvným opláštením pre prípad nepriaznivejšieho počasia.

Záchrana bratislavského Propelera nie je jednoduchá. Bolo by preto ideálne, keby sa jej ujalo samotné mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, či Dopravný podnik Bratislava. Na druhej strane však môže túto renováciu zastrešiť aj niektoré z existujúcich občianskych združení.

Veríme preto, že jedného dňa tento katamarán opäť v plnej paráda vypláva na Dunaj.

Podrobnejšie informácie o projekte renovácie tohto plavidla nájdete na stránkach Krajskej ochrany technických pamiatok.

Čítajte aj: Historické lode chátrajú v Bratislavskom prístave

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Krajská ochrana technických pamiatok

Komentárov

  1. Ďakujem pánovi Filovi za tento príspevok.
    Celý je ako výzva na stránke KOTP. aj s väčším počtom obrázkov.

  2. Rado sa stalo. Radi by sme sa enovali aj histórii lodnej dopravy na Dunaji., ktorá je rovnako zaujímavá ako tá cestná, či koľajová.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.