BRATISLAVSKÝ KRAJ – Potom, čo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR oznámilo zámer zrušiť železničnú trať medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom, sa v lete 2013 zaktivizovalo vedenie Bratislavského samosprávneho kraja. Ten chce v spolupráci s občianskym združením MAS Podhoran túto trať zachovať a využívať aj na rozvoj cestovného ruchu. V spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom sa navyše uvažovalo o vybudovaní cyklotrasy z Plaveckého Mikuláša do Jablonice. Od zverejnenia tejto informácie už ubehol rok a pol. Zisťovali sme preto, ako to so záchranou tejto trate vyzerá dnes.
Bratislavský samosprávny kraj so zrušením tejto trate nesúhlasil a počíta s ňou aj v územnom pláne. Pokračuje Ladislav Csáder, riaditeľ odboru dopravy z Bratislavského samosprávneho kraja: „Bratislavský samosprávny kraj deklaroval, že má záujem o prenájom trate za symbolickú cenu a prevádzkovaná by mohla byť v spolupráci s občianskymi združeniami ako súčasť turistického ruchu a voľno-časových aktivít. Na svoju iniciatívu dostal kraj odpoveď od Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR až po urgencii, pričom ministerstvo uviedlo, že nakoľko trať je dlhodobo neprevádzkovaná, bude treba na nej vykonať rekonštrukciu, ktorú vzhľadom na znižovanie nákladov Železníc Slovenskej republiky nemôžu realizovať. BSK sa obrátil na ŽSR o prenájom predmetnej trate za symbolickú cenu. Zatiaľ sme odpoveď nedostali. Dúfame, že po uskutočnení vzájomných rokovaní bude situácia priaznivejšia, pretože záujmom kraja je, aby v budúcnosti bola na tejto trati obnovená osobná prevádzka a trať bola predĺžená až do Jablonice.„
Na zámere zachovania tejto časti trate stále pracuje aj občianske združenie MAS Podhoran, i keď všetko ide pomalšie ako by si toto združenie predstavovalo. Hovorí manažérka združenia Ing. Kvetoslava Jablonická: „Na úseku Plavecký Mikuláš cez katastre obcí Plavecký Peter a Prievaly, kde je železničný násyp bez koľají a pozemky sú v majetku obce bol spracovaný projekt, ktorý bol aj v roku 2014 schválený. Bolo to z PRV SR 2007 – 2013 op. 4.2. projekty spolupráce, kde bol partner z Českej republiky. Podmienkou bolo realizovať investičnú časť, ale aj aktivity mäkkej časti, čo by malo cezhraničný dopad a samozrejme aj tento partner mal realizovať svoju časť projektu. Keďže partner nezískal finančné prostriedky snažili sme sa získať súhlas tak, že spoločenské aktivity sa budú realizovať tak ako boli naplánované, na slovenskej strane aj investičné, ale k tomuto sme nezískali súhlas. Dokumentácia je pripravená – akonáhle vznikne príležitosť, budeme zámer realizovať.“ V mesiacoch marec – apríl organizuje združenie vo členských obciach akciu „Čistý chotár“, počas ktorej bude vhodná príležitosť aj na začatie čistenia trate.
O stanovisko k prenájmu trate Bratislavskému samosprávnemu kraju sme požiadali aj Železnice Slovenskej republiky. Odpovedá Ing. Ľubomír Mitas z odboru komunikácie: „Železničná trať Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš patrí medzi trate, na ktorých okrem neobjednanej osobnej dopravy nejazdia žiadne vlaky z dôvodu zlého technického stavu (v dopravnom vyjadrení je traťová koľaj z prevádzky vylúčená). Bratislavský samosprávny kraj v rokoch 2013 a 2014 komunikoval s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (o prenájme resp. odkúpení tejto trate za účelom zabezpečenia jej prevádzkovania. Ministerstvo z dôvodu zaniknutia potreby prevádzkovať dráhu ako vlastník tejto dráhy (v súlade s § 28 ods. 6 zákona č. 513 Z.z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov „Zákon o dráhach“) ponúklo predmetnú dráhu do nájmu resp. odkúpeniu BSK. Kraj následne prejavil záujem o prenájom dráhy za symbolickú cenu a jej prevádzkovanie v spolupráci s občianskymi združeniami ako formu rozvoja turistického ruchu a voľno-časových aktivít (do času obnovenia pravidelnej osobnej dopravy na tejto trati).“ Listom zo septembra 2014 sa obrátil kraj na Železnice Slovenskej republiky so žiadosťou o informáciu o možnosti prenájmu tejto trate za symbolickú cenu a jej prevádzkovanie v spolupráci s občianskymi združeniami ako formu rozvoja turistického ruchu a voľno-časových aktivít do času obnovenia pravidelnej osobnej dopravy na tejto trati. „V súčasnosti je tento list na pripomienkovom konaní kompetentnými útvarmi ŽSR. Predpokladaný termín konečného stanoviska ŽSR je do 15. februára 2015,“ dodáva Ľubomír Mitas.
Na stanovisko ohľadom vybudovania cyklotrasy a neskoršieho dobudovania železničnej trate medzi Plaveckým Mikulášom a Jablonicou sme sa v lete 2014 spýtali aj Trnavského samosprávneho kraja. Odpoveď na našu otázku sme však ani do dnešného dňa nedostali.
Jednokoľajná železničná trať Zohor – Plavecký Mikuláš bola uvedená do prevádzky v roku 1911 ako súčasť Bratislavskej župnej miestnej železnice. V roku 1943 sa začali stavebné práce na predĺžení trate do Jablonice, no stavba dokončená nebola, pretože práce boli v roku 1949 zastavené. Pravidelná osobná železničná doprava do Plaveckého Mikuláša bola štátnym dopravcom zastavená k 2. februáru 2003. Následne ju v úseku Zohor – Rohožník obnovila Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, no aj tieto spoje boli v decembri 2005 zrušené. Pravidelná nákladná doprava funguje po Rohožník, v úseku Rohožník – Plavecké Podhradie sú v osobnej doprave zabezpečované len mimoriadne jazdy nostalgických vlakov. Úsek medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom je už niekoľko rokov nezjazdný.
Situáciu ohľadom záchrany železničnej trate medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom budeme aj naďalej sledovať a o aktuálnych informáciách Vás budeme včas informovať.
Autor: Jaroslav Filo a Peter Vodička
Som sa potesil, ze este je sanca na zachranu tejto trate. Tato trat ma, podla mna, obrovsky potencial do buducnosti. Hovorim o rozvoji cestovneho ruchu.
Lezi pri vyznamnych urbannych aglomeraciach a diposnuje nebyvalym prirodnym a kulturno-historickym bohatstvom.
Tak drzim palce !!