Aktuálne: Z vyradenej Té-trojky vznikne nový priestor pre kultúru

BRATISLAVA – Priestor pred budovou bývalej konskej železnice na rohu Krížnej a Legionárskej ulice získal novú atrakciu. Občianske združenie UM tu v pondelok 10. júla 2017 umiestnilo vyradenú električku ČKD Tatra T3/VI.SUCS #7807, ktorú odkúpilo od bratislavského dopravného podniku. Po renovácii bude následne slúžiť ako priestor pre širokú škálu kultúrnych aktivít začínajúcich aj skúsenejších umelcov.

Túto električku by sa už nepodarilo odpredať na Ukrajinu, preto sme sa rozhodli, že ju odkúpime a prerobíme na nový kultúrny priestor. Dostali sme ju žiaľ už bez pantografu a viac menej úplne vybrakovanú. Všetko čo sa dalo, sa z nej už predtým zobralo. Sedačky nám našťastie vrátili späť,“ prezradil nám jeden z členov združenia. Na rekonštrukcii električky sa pracuje každý deň v rámci možností aktivistov. „Momentálne postupne rozoberáme interiér, aby sme zistili čo tu všetko je a čo z toho bude možné použiť. Niektoré veci ako napríklad kryty na predné svetlá budeme musieť zrejme zohnať, iné nám naopak môžu ostať. Laminátové sedadlá budú po obnove vozidla na novom mieste tak aby sa dali prispôsobiť aktuálnemu programu v električke. Viem si predstaviť, že riadiaci panel vodiča by mohol slúžiť napríklad ako mix pult s DJ,“ dodal.

V rámci prvého večera električky na novom mieste sa pri nej v pondelok 10. júla 2017 odohrali koncerty Herzog Herzog, White a DJ set BZGRL.

Rekonštrukcia električky je plánovaná do septembra tohto roka. Následne v nej bude prebiehať široká škála kultúrnych aktivít – od autorských čítaní cez koncerty, komorné divadelné predstavenia, perofmance, inštalácie a výstavy až po diskusie, prednášky, workshopy a edukatívne projekty. Po Andy drink in galery, kaviarni Ikarus a retro kaviarni The Bus Stop tak pôjde už o 4 priestor v štýle verejnej dopravy.

Voz #7807 bol vyrobený v roku 1987 v závode ČKD – Tatra Praha pod výrobným číslom 176850 a v uliciach mesta premával od 01.01.1988 do 15.03.2016 v súprave s vozňom #7808. V roku 2005 obdržal informačný systém BUSE a o 2 roky neskôr aj akustické hlásenie zastávok. Počas pravidelnej premávky dostal celovozové reklamy Bellinda, Schöller, Turecko a Polus City Center. Jeho dvojička #7808 bola v januári tohto roka predaná spoločnosti Pyrotech, s.r.o., Bratislava.

Ďalšie informácie o tomto projekte nájde na Facebookovej stránke T3 – kultúrny prostriedok.

Autor: Jaroslav Filo

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.