Aktuálne: Z Brezna bude jazdiť historický vlak do Slovenského raja i na Zbojskú

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ – Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny budú od júna do septembra počas víkendov premávať historické vlaky z Brezna cez Červenú Skalu do Slovenského raja, respektíve z Brezna na Zbojskú, kde bude možné vo vybraných termínoch absolvovať jazdu historickou ozubnicovou železnicou. Informoval o tom predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter pri poklepaní základného kameňa rozhľadne na vrchu Horné Lazy pri Brezne.

Historický motorový vlak z obdobia prvej republiky pôjde ráno z Brezna do Slovenského raja. Počas dňa vykoná viacero jázd na trase Červená Skala – Slovenský raj – Mlynky a späť a večer zase dovezie ľudí späť do Brezna.

„V smere na Zbojskú chceme prepojiť zubačku, ktorá už dnes z Tisovca premáva a Zbojská sa stala kľúčovým centrom pre Horehronie, kde chodí veľmi veľa turistov a výhľady sú tam naozaj nádherné. Horehronie má unikátnu pozíciu, nakoľko leží na hranici troch národných parkov. Týmto vlakom chceme prepájať tieto tri oblasti. Vo vlaku bude i jedálenský vozeň a deťom budú pomáhať tráviť čas animátori,,“ doplnil krajský poslanec Ondrej Lunter.

Banskobystrický samosprávny kraj spolupracuje na tomto projekte s Klubom historickej techniky Zvolen. Najstaršou súpravou bude spomínaný prvorepublikovaný vlak – brat Slovenskej strely, ktorá premávala z Bratislavy do Prahy v 30. rokoch. Ďalšia súprava bude z 50. rokov minulého storočia.

Podľa našich informácií by sa v tomto roku mala zaviesť sezónna doprava aj na ďalších tratiach. Na prelome mája, júna by mala byť obnovená pravidelná osobná doprava na trati Veľké Kapušany – Bánovce nad Ondavou. O podrobnostiach Vás samozrejme budeme včas informovať.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: ilustračné

1 Comment

  1. Zaujímavé, že predtým nevedeli prísť za županom so žiadosťou o spoluprácu, pretože vo funkcií nebol župan správnej „farby“ v súlade s požiadavkami systému a nedajbože by sa dokázalo spoluprácou, že Kotleba je férový a priamy človek a žiadny extrémista. Vtedy zubačka premávala v 2014 ešte celkom rozumne ale nasledujúce roky 2x do mesiaca a najlepšie bolo, že v júli, počas hlavnej turistickej sezóny kedy majú žiaci prázdniny iba jedna jazda a ani spojenie od Brezna si nezabezpečili. Fraška. Hlavne, že si pán Kubáček za štátne opravil trať pre svoju zubačku a osobné vlaky tam dal zarezať, ako aj na Horehroní. Od Brezna po Červenú Skalu 2 páry Os a R vlakov a to je všetko. Trať s potenciálom odovzdal autobusom, tak „záleží“ Kubáčkovi na železnici.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.