Tip na marec: Výstava historických bicyklov v Trnave

TRNAVA – Nadšenci z voľného združenia priateľov cyklistiky Tyrnaviavelo Boris Majerov, Róbert Jalovec a Jozef Ďurko pripravili originálnu výstavu historických bicyklov, vzácnych zachovaných artefaktov, dokumentov a fotografií Cyklistika časov dávno minulých. Viac ako dve desiatky vzácnych bicyklov, medzi nimi aj krásne dvojkolesové tátoše z počiatku 20. storočia, odprezentovali v piatok 1. marca na vernisáži výstavy za účasti desiatok hostí.

Hoci príprava a inštalácia výstavy trvala organizátorom “len” niekoľko týždňov, zbieranie a renovácia bicyklov či dokumentov je otázkou dlhých rokov.

Sme radi, že sme náš spoločný nápad premenili do podoby tejto výstavy a verím, že návštevníkov zaujme,” poznamenal R. Jalovec.

Madzi zachovanými, zreštaurovanými a funkčnými bicyklami, ktorým vdýchli život okrem spomínanej trojice aj známy cyklistický nadšenec a pretekár Karol Lipovský či Adam Peciar, nájdu návštevníci výstavy aj vzácnu trojkolku z roku 1899 či drevenú drezinu, na ktorej Lipovský vytvoril svetový rekord v hodinovke.

Na bicykli človek vníma krajinu okolo seba omnoho intenzívnejšie ako v aute. Verte mi, jazda na bicykli je veľmi príjemný zážitok, aj napriek tomu, že v sebe skrýva nebezpečenstvá, napríklad v podobe nekvalitných šoférov,” povedal na otvorení výstavy primátor Trnavy a aktívny cyklista Vladimír Butko.

Ako doplnil, v minulej sezóne najazdil 2500 kilometrov a verí, že v tomto roku sa mu podarí toto číslo ešte navýšiť.

Členovia spolku Tyrnaviavelo pripomínajú, že hlavným cieľom ich činnosti je nielen získavať nové ‘kúsky’ do svojich zbierok, ale sa aj podeliť s ostatnými o radosť a poznatky, ktoré nám táto záľuba poskytuje, a zároveň poukázať na to, že tieto veteránske exponáty sú plne funkčné a dodnes sa dá na nich športovať.

Aj preto sa rozhodli venovať svoj voľný čas v prospech tejto jedinečnej výstavy. Výstava bude otvorená počas celého marca vždy v utorok a štvrtok od 10:00 – 12:00 a 14:00 – 17:00, ako aj každú nedeľu od 14:00 do 18:00.

Zdroj: http://www.trnava-live.sk/2013/03/02/na-radnici-vystavuju-az-do-konca-marca-nadherne-historicke-bicykle/

1 Comment

  1. super expozicia s raritnymi bicyklami i fotkami z minuleho storocia (napr. 1934)
    odporucam pozriet si

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.