Aktuálne: Výstava 100 rokov Viedenskej električky v Múzeu dopravy

10404133BRATISLAVA – Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a STM-Múzeum dopravy Vás srdečne pozývajú na výstavu 100 rokov Viedenskej elektrickej železnice, ktorú si môžete pozrieť v priestoroch múzea na Šancovej 1/A denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00.

Na jednotlivých paneloch sa môžete oboznámiť s históriou viedenskej elektrickej železnice, s vozovým parkom, s pozostatkami trate na našom území, ako aj so záchranou a renováciou električkovej lokomotívy GANZ Eg 6. Súčasťou expozície je aj premietanie dobových fotografií a videoprezentácia s unikátnymi zábermi z histórie Viedenskej električky.

Najväčším lákadlom je nepochybne zrekonštruovaná lokomotíva Viedenskej električky Eg 6 vyrobená v roku 1913 vo firme GANZ Budapešť, ktorú v roku 2011 zachránil Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy pred zošrotovaním. Po 2-ročnej renovácií do vystavovateľného stavu bola lokomotíva od 7. do 9. novembra 2014 vystavená pred skladom č. 7 v bratislavskom prístave, kde si ju prišlo pozrieť viac ako 3 000 návštevníkov. O deň neskôr, v pondelok 10. novembra sa presunula do múzea dopravy, kde na koľaji číslo 3 čaká na Vašu návštevu.

Je to zlatý klinec expozície Múzea dopravy na ktorý by sa mal každý prísť pozrieť,“ povedal Luboš Kasala manažér Zelenej vlny RTVS.

Je to jeden z tých naj naj exponátov. Myslím že Bratislavčania a ostatní návštevníci nášho múzea veľmi ocenia práve tú zmenu, ktorá po reštaurovaní pánom Majtáňom nastala a veľmi sa tešíme, že môžeme konštatovať , že dobrovoľníci robia veľa pre záchranu technických pamiatok. Múzeum dopravy je otvorené aj naďalej prezentovať ich činnosť,“ povedal Ing. Peter Maráky riaditeľ Múzea dopravy.

Na výstave si bude možné zakúpiť aj naše vystrihovačky Viedenskej električky čím podporíte renováciu lokomotívy Eg 6, ako aj záchranu pôvodných kurzových vozňov.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Roman Delikát a Jaroslav Filo

10404133

Presun Eg 6 z Eurovei do Múzea dopravy (10. 11. 2014):

Výstava v múzeu dopravy:

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.