Aktualne: Vianočná električka v uliciach Bratislavy

PC072096BRATISLAVA – V pondelok 7. decembra 2015 už po piaty krát do ulíc mesta vyrazila vyzdobená Vianočná električka. V prvý deň premávky na nej nechýbal ani Mikuláš, ktorý robil radosť najmä detským cestujúcim.

Na prvej jazde určenej pre médiá sa mali možnosť odviesť deti zo základnej školy na Vazovovej ulici. Malí školáci si jazdu električkou znamenite užívali a spolu s učiteľkami si zaspievali najznámejšiu vianočnú koledu Tichá Noc, i známu pieseň Rolničky, Rolničky. „Ho, ho, ho, v žiadnom prípade sa nebojím Mikuláša,“ povedal odvážne jeden z chalanov.

 

IMG_9264
Deti zo základnej školy na Vazovovej ulici mali z Vianočnej električky veľkú radosť

Počas prvého dňa premávky Vianočnej električky robil cestujúcim spoločnosť aj svätý Mikuláš – vodič Pavol Durec, ktorý každoročne robí radosť aj deťom v detských domovoch. A keďže sa tohto roku predzásobil, odmena v podobe čokoládové Mikuláša, cukríkov i zdravého jabĺčka sa ušla deťom i dospelým. „Škoda, že sa to nespropagovalo už skôr. Určite by prišlo viac detí,“ poznamenal. Nechýbala však ani sprievodkyňa Alžbeta Marnulová, ktorá mala pre deti pripravené špeciálne cestovné lístky v podobe magnetky s motívom električky.

IMG_9294
Spoločné foto na Hlavnej stanici

Výzdobou Vianočnej električky chceme prispieť ako dopravný podnik k rozšíreniu tej adventnej atmosféry a preniesť ju verím že sŕdc každého z nás, ktorý by sme už v tomto okamihu mali mať aj do ulíc Bratislavy. Doniesť takýto kúštik adventu pre každého nášho cestujúceho, ktorým teda nemusí byť len obyvateľ Bratislavy, ale aj každý návštevník Bratislavy v adventnom čase,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ DPB Milan Urban. A ako jej premávku hodnotia cestujúci? „Je to úžasné, vôbec som netušil, že takéto niečo jazdí v uliciach mesta„, povedal pán v strednom veku. „Je to nádhera, už sa teším kedy sa s Vami zase odveziem,“ doplnila mladá slečna.

PC072097
Vianočná T2-jka prestávkuje na Hlavnej stanici

Do ulíc mesta už tradične vyrazila električka česko-slovenskej výroby typu ČKD-Tatra T2 #215 vyzdobená reťazami a LED svetlami od spoločnosti Siemens, ktoré budú prichádzajúce Vianoce len umocňovať. Na električke je nainštalovaných 27 svetelných reťazí, pričom jedna je dlhá až 27 metrov a na jednej takejto reťazi je 120 svetielok. Vianočná električka žiariaca 3 240 svetielkami premáva denne až do 23. decembra 2015 od 16-tej do 20-tej hodiny.

Oproti minulým rokom však premáva po trase linky č. 1, t.j. z Hlavnej stanice cez Obchodnú, Kapucínsku, tunel, nábrežie, Jesenského, Námestie SNP a Obchodnú späť na Hlavnú stanicu. Využiť ju tak môžete pri ceste na vianočné trhy v historickom centre mesta i pod rozhlasovou pyramídou.

PC072134
Vianočná električka na zastávke Poštová – Martinus

Tohtoročnou novinkou je premávka druhej vyzdobenej historickej električky DPMB #38 z roku 1958, ktorá bude premávať počas predvianočných víkendov od 10-tej do 16-tej hodiny. „Bohužiaľ tá sa nedá už nasvietiť svetielkami, pretože to už technicky možné nie je, ale bude ovenčená girlandami,“ upresnil generálny riaditeľ DPB Milan Urban.

CESTOVNÝ PORIADOK platný od 7. do 23. decembra 2015 

Dopravný podnik podnik Bratislava dal zároveň charitatívnym a neziskovým organizáciám možnosť využiť Vianočnú električku na propagáciu ich aktivít. Ak chcete pred blížiacimi sviatkami urobiť dobrý skutok, môžete niektorú z nich v električke podporiť.

09. 12. 2015 – Lepší svet
 11. 12. 2015 – Liga proti rakovine
 14. 12. 2015 – Spojená škola Mokrohájska
 16. 12. 2015 – Dobrý anjel
 17. 12. 2015 – Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

V piatok 18. decembra 2015 bude o 16:00 cca 40-minútovú jazdu cestujúcim spríjemňovať hudobné zoskupenie.

Zamestnanci Dopravného podniku do svetelných reťazí odejú aj ďalších 8 električiek, ktoré budú jazdiť v predvianočnom čase na rôznych linkách.

Aj v tomto roku sme pre fanúšikov Vianočnej električky pripravili špeciálnu facebookovú stránku Vianočná električka v Bratislave prostredníctvom ktorej sa s nami môžete podeliť o svoje fotografie, videá, či zážitky z jazdy električkou. Takýmto spôsobom chceme prispieť k propagácii tohto zaujímavého projektu, ktorý sa každoročne teší veľkému záujmu obyvateľov i návštevníkov našej metropoly.

Tohtoročnými partnermi Vianočnej električky sú Siemens, s.r.o., OSRAM, a.s. a ZlavaDna.sk. Neváhajte a príďte sa odviesť aj Vy.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Dopravný podnik Bratislava, a.s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.