Aktuálne: V Prahe pristálo lietadlo ČSA v retro farbách

PRAHA – Z lakovne v anglickom Bornemouth sa včera, v utorok 29.11.2011 krátko po 15. hodine vrátilo na ruzyňské letisko v Prahe lietadlo typu Boeing 737-500 registrácie OK-XGB spoločnosti ČSA. Nie však v tradičnom nátere Českých aerolínií, ale v retro farbách z polovice minulého storočia a s nápisom Československé aerolinie.

Tento náter bol v minulosti aplikovaný aj na prúdové lietadlá typu Tupolev TU-104A (foto), ktoré boli vo flotile ČSA od roku 1957. Jednalo sa o prvý typ prúdových lietadiel a ČSA patrili medzi ich prvých prevádzkovateľov. Lietadlo B737-500 reg. OK-XGB bolo vyrobené a dodané pre vtedy ešte Československé aerolínie v roku 1992. ČSA nasadzuje typ Boeing 737-500 aj na svoje pravidelné linky z Bratislavy do Amsterdamu, Larnaky a Paríža. Je teda dosť možné, že v najbližších dňoch alebo týždňoch sa tento retrojet ukáže aj na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave.

Retro farby sú v posledných rokoch populárne aj u ďalších európskych leteckých spoločností. Tak napíklad nemecká Lufthansa obliekla do historických šiat svoj Airbus A321 reg. D-AIRX, rumunský TAROM má svoj retrojet v podobe Boeingu 737-700 YR-BGG, Air France aplikoval staré farby na Airbus A320 F-GFKJ, španielska Iberia na Airbus A319 EC-KKS, írsky Aer Lingus na Airus A320 EI-DVM, a holandská KLM na Boeing 737-800 PH-BXA. V maďarskom Maléve obdržal retro farby turbovrtuľový DeHavilland Dash 8-400 HA-LQD a škandinávsky SAS reprezentuje v historických farbách Airbus A319 OY-KBO.

Fotografie zo slávnostného príletu prvého retrojetu ČSA do Prahy nájdete na oficiálnej stránke Českých aerolínií na sociálnej sieti tu.

Text: Peter Vodička
Nákres na titulke: ČSA – České aerolinie

2 Comments

  1. Zostáva už len doplniť, že podľa najnovších informácií by sa mal OK-XGB ukázať v BTS v pondelok 12.12.

  2. Žiaľ, tohto lietadla sa na BTS zrejme tak skoro nedočkáme, lebo vedenie ČSA sa bezodkaldne, bez predchádzajúceho informovania letiska rozhodlo zrušiť všetky pravidelné linky z BTS a tým aj tunajšiu bázu. V odkaze pripájam vyhlásenie Letiska Bratislava k rozhodnutiu ČSA: http://www.letiskobratislava.sk/5/404.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.