Aktuálne: V Prahe pristál ďalší retrojet ČSA

PRAHA – Na pražské letisko Ruzyně dnes, 21. februára 2012, z lakovne v Ostrave pristálo ďalšie, v poradí druhé lietadlo spoločnosti ČSA v retro farbách. Kým v novembri priletel do Prahy Boeing 737-500 v nátere z 50. rokov minulého storočia, tentokrát na letisko do hlavného mesta Českej republiky priletel retrojet v sfarbení známom najmä zo 60. rokov minulého storočia.

Aj tentokrát sa České aerolinie rozhodli aplikovať retro farby na Boeing 737-500. Dostalo ho lietadlo s výrobným číslom 26541, ktoré nesie registráciu OK-XGC a vyrobené bolo v roku 1992. V tom istom roku bolo aj dodané pre vtedy ešte Československé aerolínie. Po dnešnom prílete do Prahy nastalo slávnostné privítanie lietadla hasičmi v podobe vodnej slavobrány, na aké sme v civilnom letectve pri významných udalostiach zvyknutí.

Lietadlo v súčasnosti nesie náter v minulosti prezývaný aj ako „červené vousy“. Tento náter bol prvý raz použitý v roku 1957 na lietadle Iľjušin 14, neskôr ho v tejto podobe nosili napríklad aj lietadlá typu Iľjušin 18 a Tupolev 124.

Na svoj prvý komerčný let v „retrošatách“ by sa mal OK-XGC vydať už zajtra, 22.2.2012 na rannej linke z Prahy do Bruselu. Kedy a či sa tohoto lietadla dočkáme aj na niektorom zo slovenských letísk, je zatiaľ otázne. Pravidelné linky z Prahy do Košíc, Popradu/Tatier a Žiliny v súčasnosti ČSA prevádzkujú s lietadlami typu ATR 42-500. S Boeingom 737-500 by sme sa tak mohli stretnúť na nejakom mimoriadnom charterovom lete, pri diverte, prípadne pri zmene typu lietadla na pravidelnej linke. V roku 2013 oslávia ČSA ako jedna z najstarších leteckých spoločností sveta svoje okrúhle 90. narodeniny, takže v budúcom roku nie je vylúčené aj iné prekvapenie. Zostáva nám len veriť, že ČSA sa tohoto významného jubilea aj napriek zložitej ekonomickej situácii vo firme ako aj v sektore civilného letectva vôbec, aj naozaj dožijú.

Text: Peter Vodička
Ilustračné foto na titulke: Tomas Lauer, airliners.net

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.