Návraty: V bratislavskom kraji zahájili novú sezónu vláčika Záhoráčika

BRATISLAVSKÝ KRAJ – V sobotu 28. apríla 2018 v Plaveckom Podhradí slávnostne otvorili novú turistickú sezónu vláčika Záhoráčika. Vďaka spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja s jednotlivými obcami na trati, Bratislavskou integrovanou dopravou a národným dopravcom Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. premávajú až do 14. októbra 2018 cez víkendy a sviatky 3 páry turistických vlakov na trati Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie a späť.

Vlaky do Plaveckého Podhradia sú priamym pokračovaním spojov zo Záhorskej Vsi, ktoré taktiež financuje Bratislavský samosprávny kraj. Dopravu na trati zabezpečuje modernizovaná súprava 813+913  “Bageta”, za ktorou je pripojený prívesný vozeň upravený na prepravu bicyklov. Obnovením turistickej linky sa zároveň zvýšil počet spojov v úseku Zohor – Záhorská Ves. K pôvodným odchodom zo Zohora o 06:50, 15:18 a 19:15 totiž pribudol aj odchod o 11:18.

Na prvom tohtoročnom spoji do Plaveckého Podhradia boli z dôvodu očakávaného zvýšeného náporu cestujúcej verejnosti nasadené 2 motorové jednotky typu “Bageta”, čo sa ukázalo ako správne rozhodnutie. Na každej stanici a zastávke do vlaku pristupovali ďalší a ďalší cestujúci, ktorí sa po zimnej prestávke opäť rozhodli spojiť jazdu vlakom s výletmi po okolí železničky. Osadenstvo obnoveného turistického spoja bolo rôzne – rodiny s deťmi, cykloturisti, turisti i starší obyvatelia.

Zdvojená súprava turistického vlaku čaká na prvý odchod zo Zohora do Plaveckého Podhradia

Po príchode do ešte stále dočasnej koncovej stanice v Plaveckom Podhradí nastalo oficiálne privítanie starostom Plaveckého Podhradia Milanom Kousalom, predsedom kraja Jurajom Drobom, Martinou Fondrkovou z Ministerstva dopravy a výstavby – sekcia cestovného ruchu a destinačného manažmentu a vicežupankou pre oblasť dopravy Alžbetou Ožvaldovou.

Prvý príchod vláčika Záhoráčika do Plaveckého Podhradia po zimnej prestávke

“Sme radi, že sa podarilo udržať prevádzku tohto vlaku a že ten vlak má aj zmysel nie len pre časť od Moravy, ale má zmysel aj pre našich občanov, ktorí vďaka tomu môžu nastúpiť na vlak odcestovať si pekne krásne, pobicyklovať sa pri Morave a zase sa večer vrátiť späť čo zo začiatku nebolo. Dovoľte mi, aby som vyjadril také tajné prianie aby sa nie len prevádzka tohto vlaku, ale aby mal tento vlak zmysel.  To čo nám tu chýba je niekoľko cyklistických chodníkov, ktoré by sa dali vďaka tomu využiť, keďže ľudia sa s vlakom môžu dostať aj sem. Keďže je to zatiaľ koncová stanica tohto vláčika Záhoráčika verím, že sa nám ujde aj nejakej lepšej podpory z Bratislavskej župy, lebo by sme potrebovali takých pár vecí – vyasfaltovať cesty ku stanici a lavičky na stanici a také podobné záležitosti,” povedal starosta Plaveckého Podhradia Milan Kousal.

Príhovor starostu obce Plavecké Podhradie

“Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili dnešnej tohtoročnej premiérovej jazdy. Je to druhý ročník obnovenia tohto víkendového vlaku aj keď to župu stojí nemalé peniaze, ja som ekonóm a podnikateľ a vždy pozerám aj na náklady, tak si myslím, že je to investícia do budúcnosti a je jednoducho dobré, aby to pokračovalo. Ja vidím región Záhoria ako veľmi perspektívny, ale ešte nie veľmi využitý z hľadiska cestovného ruchu. Takže verím, že tento vláčik prispeje tiež k tomu, aby začali povedzme chodiť aj Rakúšania. Neviem či viete, ale vďaka kompe do Angernu tento vláčik spája vlastne Slovensko a Rakúsko a s rakúskymi cyklotrasami. Takže myslím si, že vy odtiaľto môžete chodiť do Rakúska a opačne verím, že Rakúšania budú chodiť k nám. Čo sa týka Bratislavského samosprávneho kraja, tak predstavili sme veľmi ambiciózny plán výstavby cyklotrás. Nezaujíma nás len mesto Bratislava pre primárnu potrebu dopravy, ale vnímame aj rovnako dôležitú potrebu cykloturistiky,” povedal predseda kraja Juraj Droba.

Príhovor predsedu BSK Juraja Drobu

“Teší nás, že projekt Vláčik Záhoráčik sa ujal a v minulom roku prepravil takmer 10 000 turistov do regiónu Záhoria a pomohol tak naštartovať ďalší rozvoj cestovného ruchu v tomto regióne. Rozvoj cestovného ruchu v jednotlivých regiónoch zavisí od komplexnosti produktov, ktoré môžu návštevníkom ponúknuť. Za takýto produkt považujeme aj projekt cyklovlaku Záhoráčik. Verím, že projekt turistického vláčika Záhoráčik bude úspešne pokračovať aj v tejto sezóne a pomôže tak naďalej zvyšovať návštevnosť miestnych turistických atraktivít a tým aj rozvoj cestovného ruchu regiónu Záhoria od rieky Moravy až po severnú časť Malých Karpát. Želám vám šťastnú cestu a veľa príjemných a nezabudnuteľných zážitkov pri objavovaní tohto krásneho kúta Slovenska pešo či na bicykli,” povedala Martina Fondrková z Ministerstva dopravy a výstavby.

K projektu cyklovlaku Záhoráčik sa vyjadrila aj Martina Fondrková z Ministerstva dopravy a výstavby SR

“Dobrý deň prajem, ja môžem len podporiť tie slová pána župana, že sme za, aby tento vláčik od toho apríla do októbra prevážal našich všetkých cyklistov, všetkých turistov a budeme za, aby sa tu robili ďalšie cyklotrasy. Takže sme radi, že sme tu a prajeme Vám príjemný dnešný deň a príjemné celé cyklistické obdobie,” povedala vicežupanka pre oblasť dopravy Alžbeta Ožvaldová.

Oficiálne príhovory:

Na slávnostnom zahájení nechýbala ani starostka z koncovej obce Plavecký Mikuláš, ktorá sa však k slovu nedostala. Aj za ňu sme sa preto predsedu kraja opýtali na obnovenie posledného 5 km úseku tejto trate. “Nie ste jediní, ktorí sa ma na to dnes pýtate. Počul som, že na tej trati dokonca rastú aj stromy. Takže sa musím na to pozrieť. Nevidím dôvod, prečo by nemohol vláčik chodiť až do Plaveckého Mikuláša, ale je na samotných železniciach, či budú ochotné pustiť sa do to tejto obnovy. Ak to môj predchodca Pavol Frešo mal v pláne obnoviť, prečo to potom neurobil.”

Po oficiálnych príhovoroch sa k slovu dostala country skupina Ralboch, ktorá pri tejto príležitosti zahrala niekoľko skladieb nie len so železničnou tematikou. Cestujúca verejnosť si mohla pochutnať aj na pečenom sumcovi, šťuke, domácich pagáčikoch, alkoholických i nealkoholických nápojoch. Nechýbal ani obecný stánok, v ktorom si bolo možné zakúpiť magnetky, pohľadnice a knihu o Plaveckom Podhradí, ako aj stánok Bratislavského samosprávneho kraja s propagačnými materiálmi o bratislavskom kraji. Prvý spoj do Zohora a Záhorskej Vsi slávnostne vypravil samotný starosta obce.

V obecnom stánku si bolo možné zakúpiť magnetky, knihy i pohľadnice o Plaveckom Podhradí

Po odchode turistického vlaku späť do Zohora a  do Záhorskej Vsi sme sa rozhodli spraviť výlet na Plavecký hrad, ktorý sa postupne obnovuje. Ruiny hradu ponúkali nádherný výhľad do okolia Malých Karpát. Aj preto tam bolo možné stretnúť množstvo rodín s deťmi, ktoré si v hradnom areáli opekali či robili piknik.

Majestátny Plavecký hrad sa tešil veľkému záujmu návštevníkov

Jazdu vláčikom Záhoráčikom však nemusíte spojiť len s turistickými a cykloturistickými výletmi po okolí železničky, ale aj s návštevou rôznych podujatí v jednotlivých obciach na trati. Zatiaľ čo minulý rok sa v prvý deň prevádzky úlohy hostiteľa predstavila obec Sološnica so svojím Kvetinovým dňom, tento rok to bolo Lozorno s domácim remeselníckym jarmokom Lozorské všelico, na ktorom účinkovali mažoretky SOFFI z Lozorna, detský folklórny súbor Stupavjánek, spevácka skupina Loza, detský folklórny súbor Jabúčko a spevácka skupina Enem tak. Na jarmoku nechýbali ani aktivity pre deti, remeselníci, cukrári a iní šikovníci. A kto chcel, mohol si vziať alebo darovať nejakú knihu.

Kultúrny program na pódiu v rámci domáceho remeselníckeho jarmoku Lozorské všelico

Nemenej zaujímavá akcia však prebiehala aj v gazdovskej dedine Abeland, vzdialenej cca 45 minút od centra obce. Vzhliadnuť tu bolo možné napríklad mlyn na mletie múky, kováčsku dielňu, či kostolík. Najväčším lákadlom pre deti však boli domáce zvieratká ako sú husi, kačky, ovečky, prasiatka, býky, jahniatka, svine, či kuriatka. Kto bol hladný alebo smädný, mohol si okrem kváskových koláčov pochutnať aj na kotlíkovej polievke, makových a bryndzových haluškách, domácich lokšiach, čajoch z bylín a plodov, čapovanej kofole, pive a domácej limetkovo-citrónovej limonáde.

Pohľad na drevený kostolík v gazdovskej dedine Abeland

Blížil sa večer a s ním aj koniec nášho celodenného výletu po Záhorí. Aby sme mali prejdenú aj trať 113, rozhodli sme sa odviezť vlakom až do Záhorskej Vsi. Unavení i plní zážitkov sme následne nastúpili do turistického vlaku, ktorý večer zo Zohora plynulo pokračuje až do Bratislavy. Upozorňujeme vás však na chybnú informáciu na plagáte a v brožúrke Vláčika Záhoráčika. Odchod vlaku zo Zohora do hlavného mesta je o 20:13 a nie 20:23 ako sa v týchto materiáloch uvádza. Tento vlak odchádza z Bratislavy do Zohora cez víkendy a sviatky o 05:45 ako súpravový, t.j. bez možnosti prepravy cestujúcich.

Vláčik Záhoráčik na večernom spoji do Záhorskej Vsi

O zaujímavé podujatia v regióne Záhorie nebude núdza ani v najbližších dňoch jeho prevádzky. Horný koniec obce Plavecké Podhradie Vás 1. mája 2018 o 10:00 srdečne pozýva na prvomájový sprievod v štýle socializmu. “Radi vás  privítame, či už prídete ako pionieri, zväzáci, robotnícka trieda, pracujúca inteligencia, alebo len tak zaspomínať si na prvomájové oslavy z čias socializmu,” píše sa na plagáte podujatia. Malý sprievod účastníkov a techniky horným koncom po ktorom bude nasledovať občerstvenie, hudba a voľná zábava sa začína o 10:15. Priaznivci športu môžu v rovnaký deň zavítať o 16:00 na štadión ŠK Lozorno na zápas III. futbalovej ligy Bratislava ŠK Lozorno vs. FC Rohožník.

V priestoroch kasární v Lozorne sa v sobotu 5. mája 2018 od 06:00 do 13:00 uskutoční tradičná BURZA LOZORNO – veterán burza, starožitnosti a náhradné diely. Vstupné pre predávajúcich je 3,- €, návštevníci zaplatia 1,- € a deti majú vstup zdarma. Od 09:00 sa na námestí v Sološnici uskutoční tradičný Kvetinový jarmok.

Obec Kuchyňa Vás v rovnaký deň pozýva na oslavy 135. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru Kuchyňa, v rámci ktorých bude od 14:00 do 21:00 pripravená aj ukážka techniky.

V utorok 8. mája 2018 Vás zase OO SRZ Lozorno pozýva na Rybárske preteky na vodnej nádrži Lozorno – súťaž o najťažšiu rybu, ktorá sa uskutoční od 07:00 do 13:00.

Druhá turistická sezóna vláčika Záhoráčika je oficiálne spustená. Posledný 5 km úsek trate medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom je však stále nevyužívaný. Po km 31,5 je trať oficiálne zjazdná, zvyšný úsek je už zarastený vegetáciou a neumožňuje ani peší výlet po telese trate. Predchádzajúce vedenie Bratislavského samosprávneho kraja malo záujem o obnovu trate a prevádzku turistických drezín i predĺženie vláčika Záhoráčika. Osud poslednej časti trate nám nie je ľahostajný a preto budme pozorne mapovať dianie na železničke. Doplníme, že v období 2. svetovej vojny sa začalo s výstavbou predĺženia trate do Jablonice s napojením na trať Kúty – Trnava. Stavebné práce však boli po skončení vojny zastavené a k ich obnoveniu už žiaľ nikdy nedošlo. V pláne bola aj výstavba cyklotrasy po telese trate, no ani tento projekt sa doteraz nepodarilo zrealizovať.

Obnovenie vlakov do Plaveckého Podhradia môže byť impulzom aj pre ďalšie samosprávy na Slovensku, ktorým turistické vlaky môžu napomôcť k rozvoju cestovného ruchu v danom regióne. V tomto roku bude turistická doprava pokračovať aj na tratiach Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, či Medzilaborce – Lupkow (s pokračovaním spojov do Sanoku a Rszesówa). O podrobnostiach Vás budeme v čas informovať.

Text a audio: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.