Aktuálne: Trenčianska elektrická železnica bude od nového roka premávať v novom režime

028TRENČIANSKY KRAJ – Legendárna električka do Trenčianskych Teplíc bude od nového roka premávať v novom režime. Na jej prevádzku prispejú miestne samosprávy, Trenčiansky kraj a Ministerstvo dopravy. Električka bude vďaka tomu premávať aj počas sviatkov a počas celej letnej turistickej sezóny. Železnice Slovenskej republiky ukončili jej pravidelnú prevádzku v decembri 2011 a o jej občasnú prevádzku sa stará nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica.

Jazdíme zhruba 1x za mesiac takže je to takzvaná turistická prevádzka. Akcie sú vždy doplnené nejakým sprievodným programom,“ povedal pre TA 3 riaditeľ neziskovky Dušan Nosál. Od budúceho roka však bude električka premávať vo väčšom, hovorí Jaroslav Baška z Trenčianskeho samosprávneho kraja: „Nebude to pravidelná preprava. Hlavná preprava bude počas letných prázdnin a zaujímavých sviatkov.“ 

Ľudia by rozšírenie premávky kúpeľnej električky radi uvítali a pre vedenie Trenčianskych Teplíc je netradičnou a zaujímavou atrakciou, ktorá láka turistov do kúpeľného mesta. Novú formu prevádzkovania preto víta, no nechce ostať iba pri tom, pokračuje primátor Štefan Škultéty: „Musíme pokračovať ďalej. Je tam kultúrna pamiatka, budova železničnej stanice a mesto Trenčianske Teplice má evidentný záujem revitalizovať túto budovu napríklad z fondov Európskej únie.

K pravidelným deviatim turistickým jazdám sa tak od nového roka pridá aj sezónna prevádzka. Električka bude počas leta premávať v júli a auguste vždy v piatok, sobotu a nedeľu 3x denne pričom cestovný poriadok bude nastavený na príchody a odchody rýchlikov v Trenčianskej Teplej. Túto unikátnu 105-ročnú úzkorozchodnú električkovú trať tak budú môcť využiť kúpeľní hostia, turisti i návštevníci kúpaliska Žaba, ktoré v budúcom roku opäť otvorí svoje brány širokej verejnosti. Správu a údržbu železničnej trate budú zabezpečovať Železnice Slovenskej republiky.

Prvé jazdy električiek v roku 2015 sa uskutočnia na Troch kráľov. Podrobnejšie informácie a kalendár akcií Vám včas prinesieme.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Archív

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.