Aktuálne: Stratená Bratislavčanka je už doma

BRATISLAVA – Lokomotíva niekdajšej Viedenskej električky (Pressburgerbahnu) sa po 70-tich rokoch vrátila späť do Bratislavy. Stalo sa tak vďaka niekoľkomesačnej snahe Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy ako aj ďalších nadšencov, ktorí mohli prispieť na záchranu tejto lokomotívy okrem iného aj prostredníctvom finančnej zbierky.

Partnermi pri záchrane tohoto legendárneho rušňa Eg 6 sú aj Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavský okrášľovací spolok a mestská časť Bratislava – Staré Mesto. Za prítomnosti viacerých médií sa dnes na hraničnom prechode Petržalka – Berg o 9:30 uskutočnila malá slávnosť pri príležitosti jeho privítania na Slovensku. Samozrejme ani naša redakcia tu nemohla chýbať. Privítanie bolo viac než symbolické, keďže sa uskutočnilo na mieste, kde táto dnes už 98-ročná lokomotíva premávala. S krátkymi príhovormi okrem Michala Milatu z KPMHaRD vystúpili aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Tatiana Rosová a riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku Maroš Mačuha. Ten okrem iného povedal, že 3. novembra (štvrtok) bude o 18:00 v Redute (budova Slovenskej filharmónie) aj verejná prednáška o Viedenskej električke. Tam sa budú môcť návštevníci dozvedieť aj viac ohľadom predstáv o ďalšom pôsobení a následnom rekonštruovaní rušňa Eg 6.

Po príhovoroch nastalo slávnostné otvorenie šampanského a po ďalších rozhovoroch s novinármi sa konvoj s rušňom vydal na svoju ďalšiu cestu do areálu Múzejno-dokumentačného centra ŽSR v Rendezi.

Predstaviteľom Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy teda želáme veľa úspechov pri neľahkej renovácii tejto lokomotívy, ktorá ich čaká.

Na záver ešte dodávame, že zbierka na záchranu tohto rušňa ďalej pokračuje. Ľubovoľnou čiastkou je na ňu možné prispieť na účet 0635505694/0900, variabilný symbol: 1914.

Text a foto: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.