Aktuálne: Sme oficiálny partner kampane „Nezatváraj oči pred nevidiacimi!“

BRATISLAVA – Verejnosť sa pri cestovaní MHD často stretáva so spolucestujúcimi, ktorí majú zrakové postihnutie. Tí však majú sťažené podmienky či už pri nástupe alebo výstupe do prostriedku MHD, prípadne pri ďalších situáciách, ktorým musia čeliť. Kým občania bez hendikepu cestovanie MHD považujú za celkom prirodzené a automatické, zrakovo postihnutý človek musí často zápasiť s rôznymi problémami. Verejnosť si týchto ľudí na zastávkach alebo v prostriedkoch MHD často nevšíma. Hlavná príčina však  možno ani nepramení z toho, že by nechceli pomôcť, ale nevedia ako.

Aj preto sa Dopravný podnik Bratislava v spolupráci s Úniou nevidiacich Slovenska a spravodajským portálom Veterány.EU rozhodol realizovať kampaň, v ktorej sa edukatívnym spôsobom posnaží naučiť verejnosť uľahčiť život a cestovanie občanom so zrakovým postihnutím.

Prvým zásadným krokom je spýtať sa zrakovo postihnutého človeka ako pomôcť. Sám totiž najlepšie poradí akú formu pomoci potrebuje. Neviete napríklad ako navigovať zrakovo postihnutého cestujúceho na voľné miesto v prostriedku MHD? Stačí, ak mu položíte ruku na operadlo sedadla. Slová ako tu a tam totiž nevidiacemu nič nehovoria.

Vedeli ste, že hladkanie vodiaceho psa ho vyrušuje pri práci? Viete, že tlačiť nevidiaceho človeka pred sebou môže byť veľmi nebezpečné?

Cenné rady, ktoré môžu výrazne skvalitniť cestovanie zrakovo postihnutých ľudí Dopravnému podniku Bratislava poskytla Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. DPB prostredníctvom svojho webu a rôznych ďalších foriem informačno-edukatívnej kampane naučí cestujúcich ako sa správať, účinne a ohľaduplne pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím, ktorí žijú medzi nami a majú rovnaké právo využívať verejnú dopravu ako zdraví ľudia.

Kampaň je rozdelená na niekoľko fáz: v prvej bude dopravný podnik komunikovať kľúčový vizuál v prostriedkoch MHD, paralelne s nimi bude spustená 4-týždňová informačná kampaň v spravodajstve zastávkových Radio Point a zároveň budú distribuované letáky na predajných miestach DPB. Následne budú v týždňovej periodicite počas šiestich týždňov zverejnené na webe Dopravného podniku Bratislava edukatívne informácie o spôsobe pomoci nevidiacim a poslednou fázou kampane bude výlep špeciálnych nálepiek na vozidlá MHD, ktoré majú za cieľ apelovať na cestujúcich, aby k tejto skupine obyvateľstva neboli ľahostajní.

Zjednodušenie cestovania nevidiacich v prostriedkoch MHD sa dopravný podnik rozhodol realizovať aj úpravou prepravného poriadku. Od 1. januára 2012 má každý vodič povinnosť pristaviť vozidlo pri označníku ak na zastávke stojí osoba s bielou palicou alebo vodiacim psom, aj v prípade, že sú na zastávke ďalšie vozidlá. Ďalším opatrením bolo zavedenie pravidelných školení pre vodičov DPB. Videozáznam ÚNSS sa stal povinnou súčasťou autoškoly a pravidelného preskúšavania vodičov DPB. Na prevádzkach DPB sú aj ilustračné plagáty, ktoré názorne informujú o povinnostiach a spôsobe pomoci vodiča v prípade kontaktu s cestujúcim so zrakovým postihnutím.

Sme radi, že môžeme s Dopravným podnikom spolupracovať aj na tejto zaujímavej edukatívnej kampani, ktorej cieľom je uľahčiť osobám so zrakovým znevýhodnením cestovanie v prostriedkoch mestskej dopravy a už teraz sa tešíme na spoluprácu pri ďalších zaujímavých projektoch.

Pozrite si inštruktážny film ÚNSS Ahoj… vieš kto som? hovoriacom o každodennom živote nevidiacich. Film si môžete stiahnuť TU.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Dopravný podnik Bratislava

 

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.